ԱՄՆ-ն պետք է թույլ չտա, որ Ադրբեջանը ռազմատենչ վարքագիծ դրսևորի և թելադրի վերջնական համաձայնագրի պայմանները․ կոնգրեսական Փալոն 06/22/2023 17:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանն ակնհայտորեն կանխամտածված քայլեր է ձեռնարկում Արցախից բնիկ հայ ազգաբնակչությանը հեռացնելու և նախնիների ժողովրդավար երկրում ազատ ու արժանապատիվ ապրելու հնարավորությունից զրկելու համար։ Դա, ըստ էության, զտումների հստակ նշան է, ինչը չպետք է անտեսվի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հայկական հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնը ԱՄՆ կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովում «Պաշտպանելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին» խորագրով լսումների ժամանակ:
Կոնգրեսական Փալոնը, ով լսումների ժամանակ ներկայացրել է իր դիտարկումներն ու առաջարկությունները, նախևառաջ ընդգծել է Ադրբեջանի ցեղասպանական մտադրությունն՝ Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող ագրեսիայի և շրջափակման պայմաններում: Փալոնի դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահը մի կողմից քննարկում է արցախյան հիմնահարցը, բայց մյուս կողմից տեղահանում է արցախահայերին՝ չփորձելով անգամ թաքցնել շարունակաբար հայկական տարածք մահաբեր ներխուժումներ իրականացնելու նկրտումները:
«Արդեն ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները սկսի ավելի լավ ու արդյունավետ կիրառել իր տրամադրության տակ գտնվող դիվանագիտական գործիքները, ներառյալ պատժամիջոցները, որպեսզի վերջ տա այս ճգնաժամին»,- ասել է Փալոնը։
Անդրադառնալով տեղեկություններին, որ մյուս շաբաթ Վաշինգտոնում շարունակվելու են բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, կոնգրեսական Փալոնը կոչ է արել ԱՄՆ վարչակազմին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ կանխելու Ադրբեջանի ռազմատենչ վարքագիծը, որով վերջինս փորձում է թելադրել վերջնական համաձայնագրի պայմանները: Դա, ըստ կոնգրեսականի, չի հանգեցնի տարածաշրջանում արդար և տևական խաղաղության։

США не должны позволить Баку вести себя воинственно и диктовать условия окончательного соглашения - конгрессмен Паллоне 06/22/2023   17:56  |  Лента новостей
Азербайджан явно предпринимает преднамеренные шаги по изгнанию коренного армянского населения из Арцаха и лишению его возможности свободно и достойно жить в демократической стране своих предков. Это, по сути, явный признак чисток, который нельзя игнорировать. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил сопредседатель комитета по армянским вопросам Палаты представителей США Фрэнк Паллоне в ходе слушаний в Комиссии по правам человека имени Тома Лантоса Конгресса США на тему “Защита народа Нагорного Карабаха”.
Конгрессмен Паллоне, представивший в ходе слушаний свои наблюдения и предложения, в первую очередь подчеркнул геноцидальные намерения Азербайджана в условиях продолжающейся агрессии и блокады народа Арцаха. По словам Паллоне, президент Азербайджана, с одной стороны, обсуждает арцахский вопрос, а с другой стороны, депортирует арцахских армян, даже не пытаясь скрыть своих намерений совершить смертоносные вторжения на территорию Армении.
“Соединенным Штатам пора начать лучше и эффективнее использовать имеющиеся в их распоряжении дипломатические инструменты, включая санкции, чтобы положить конец этому кризису”, — сказал Паллоне.
Коснувшись сообщения о том, что переговоры между Арменией и Азербайджаном продолжатся на следующей неделе в Вашингтоне, конгрессмен призвал администрацию США предпринять все необходимые шаги, чтобы предотвратить воинственное поведение Азербайджана, пытающегося диктовать условия окончательного соглашения. По словам конгрессмена, это не приведет к справедливому и прочному миру в регионе.