ԵՄ SEDE-ի պատվիրակությունը միացել է ՀՀ-ում ԵՄ առաքելությանը՝ Լաչինի միջանցքի մոտ պարեկություն կատարելու համար 06/22/2023   13:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի (SEDE) պատվիրակները հունիսի 21-ին այցելել են Հայաստանում Եվրոպական առաքելության (EUMA)՝ Գորիսում տեղակայված օպերատիվ կենտրոն՝ ավելի լավ պատկերացում կազմելու անվտանգության իրավիճակի մասին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ԵՄ պաշտոնական կայքից։
Հաղորդվում է նաև, որ Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոյի և Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի գլխավորած պատվիրակությունը միացել է ԵՄ առաքելությանը (EUMA)՝ պարեկություն կատարելու հայկական կողմից Հակարի կամրջի մոտ, որը տանում է դեպի Լաչինի միջանցք:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ ծառայությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հունիսի 15-ին՝ ժամը 08:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության մի խումբ զինծառայողներ Հակարիի կամրջի ուղղությամբ առաջխաղացման փորձ են կատարել՝ ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու նպատակով: Հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջխաղացման և ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու փորձը կանխվել էր։
14:45 31/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀավաքական Արևմուտքի մասին փուչիկը պատռվեց.Դավիթ Կարապետյան
14:42 15/05/2023  |  ՔաղաքականԵՄ դիտորդները ցանկություն չունեն հայտնվել այն տեղերում, որտեղ ինչ-որ բան է տեղի ունենում. Անդրեա Վիկտորին
10:48 28/04/2023  |  ՔաղաքականԷդվարդ Ասրյանը ԵՄ դիտորդների ներկայությունը զսպող գործոն է համարում Ադրբեջանի զինված ուժերի համար

Делегация Европарламента присоединилась к миссии ЕС в Армении для патрулирования у моста Хакари, ведущего к Лачинскому коридору 06/22/2023   13:26  |  Лента новостей
Делегаты подкомитета по безопасности и обороне (SEDE) Европарламента 21 июня посетили оперативный центр миссии ЕС в Армении (EUMA) в Горисе, чтобы лучше ознакомиться с ситуацией с безопасностью. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения на официальном сайте миссии ЕС.
Сообщается, что после брифинга главы миссии ЕС в Армении Маркуса Риттера делегация во главе с председателем подкомитета по безопасности и обороне Европарламента Натали Луазо и главой представительства ЕС в Армении Андреа Викторин присоединилась к миссии ЕС( EUMA) для осуществления на армянской стороне патрулирования близ моста Хакари, ведущего к Лачинскому коридору.
Ранее Погранслужба СНБ Армении сообщила, что 15 июня около 08:40 группа военнослужащих пограничной службы Азербайджана предприняла попытку продвинуться в направлении моста Хакари с целью установки флага на территории Армении. В результате предпринятых армянской стороной мер попытка продвижения азербайджанских военнослужащих и водружения флага на территории Армении была пресечена.