Ոստիկանության զորքերում բարեփոխումները կբերեն հանրային անվտանգության ապահովման նոր ստանդարտի. վարչապետը մասնակցել է Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 31-րդ տարեդարձի միջոցառմանը 06/21/2023   16:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 31-րդ տարեդարձի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ոստիկանության զորքերի գլխավոր վարչություն:
Վարչապետին ուղեկցել են Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը, Ոստիկանության պետ Արամ Հովհաննիսյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Կառավարության ղեկավարը նախ եղել է Հավերժության պուրակում, որը հիմնվել է ի հիշատակ Ոստիկանության զորքերի նահատակված հերոսների: Այգու երկարությունը 44 մետր է, որը խորհրդանշում է Արցախյան 44-օրյա պատերազմը, իսկ լայնությունը՝ 33 մետր, որը խորհրդանշում է ՀՀ ՈԶ 1033 զորամասը:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 31-րդ տարեդարձի առիթով և նշել. «Շատ կարևոր է ընդգծել, որ Ոստիկանության զորքերի  հերթական տարեդարձը նշում ենք ոստիկանության բարեփոխումների մի չափազանց կարևոր ժամանակաշրջանում, երբ նաև կառավարությունն է այդ առիթով կառուցվածքային փոփոխությունների ենթարկվել, ձևավորվել է Ներքին գործերի նախարարություն:
Տեղյակ եք, իհարկե, որ այս բարեփոխումների համատեքստում նաև որոշակի կառուցվածքային բարեփոխումների պետք է ենթարկվեն Ոստիկանության զորքերը՝  վերաձևակերպվելով և վերակազմավորվելով որպես Ոստիկանական կամ Ոստիկանության գվարդիա: Սա չափազանց կարևոր փոփոխություն է, և ուզում եմ, որ անդրադառնանք բովանդակությանը, թե ինչ է բերելու այդ փոփոխությունը:
Առաջին հերթին, չափազանց կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ դա բերելու է Ոստիկանության զորքերի ծառայողների սոցիալական երաշխիքների բարելավման: Այսինքն՝ աշխատավարձերի բարձրացման, ավելի կոնկրետ՝ աշխատավարձերի կրկնապատկման: Բայց նաև այս գործընթացը, ինչպես այլ տարբեր մարմիններում ինքնաբերաբար և մեկանգամյա չի լինելու:
Առաջին ամենակարևոր հանգամանքն այս ճանապարհին այն է, որ աշխատավարձերի կրկնապատկման գործընթացը տեղի է ունենալու ատեստավորման միջոցով: Ինչո՞ւ ենք մենք սա անում. անում ենք, որպեսզի այդ գործընթացում ևս մեկ անգամ համոզվենք, որ մասնավորապես՝ Ոստիկանության գվարդիայի ծառայողներն իրենց բարոյական, ֆիզիկական, ինտելեկտուալ պատրաստությամբ համապատասխանում են այն ստանդարտներին, որոնք առաջադրում ենք որպես Հայաստանի Հանրապետություն: Այդ ստանդարտները կարևոր են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և պետության համար, որովհետև՝ ասելով նոր ստանդարտ, նկատի ունենք հանրային անվտանգության ապահովման նոր ստանդարտ: Ձեզնից յուրաքանչյուրը պետք է տեղյակ լինի այդ բովանդակությանը, վերահաստատի իր պրոֆեսիոնալ հմտությունները, որ ամենօրյա ծառայության մեջ ինքը կարողանա ամենաբարձր մակարդակով առնչվել քաղաքացիների հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների, և պատրաստ լինի բարոյահոգեբանական առումով կատարել իր առաջ դրված խնդիրները:
Սրանում ոչ մի կասկած չկա, պարզապես կառուցվածքային փոփոխությունների ընթացքում ճիշտ է, որպեսզի մենք ևս մեկ անգամ համոզվենք, ինքներս մեր վրա աշխատելու այդ անընդհատ մոտիվացիան պահենք, որովհետև ինչպես ասացի, այս գործընթացը որոշելու հարց է՝ կկրկնվի հինգ տարին մեկ անգամ, թե ինչքան ժամանակը մեկ: Ե՛վ պրոֆեսիոնալ հմտությունների վերահաստատումը, և՛ սոցիալական երաշխիքների մեծացումը պետք է լինի անընդհատ պրոցես: Այսինքն՝ չպետք է մի անգամ պետությունն աշխատավարձ բարձրացնի, հետո տասնյակ տարիներով կամ ավելի երկար ժամանակով մոռանա դրա մասին, որովհետև դա պիտի լինի շարունակական գործընթաց, որովհետև գնաճը նաև տնտեսական գործոն է, միևնույնն է՝ չի կանգնեցվի:
Երկրորդ նրբությունը, փոփոխությունը, որը շատ կարևոր է. այժմ ոստիկանության զորքերը տեղակայված են միայն մայրաքաղաք Երևանում: Մենք որոշել ենք նաև այս համակարգը փոփոխության ենթարկել, և նաև մարզերում կտեղակայվեն Ոստիկանության զորքերի ստորաբաժանումներ, որովհետև շատ դեպքերում, երբ կարիք է լինում, երբ ծառայության խնդիր է առաջանում՝ Ոստիկանության զորքերը, ստորաբաժանումները Երևանից տեղափոխվում են մարզեր: Երբեմն ստիպված են լինում օրեր անցկացնել ավտոբուսների մեջ, ամենատարբեր անհարմար պայմաններում: Կենցաղային և ծառայողական բազմաթիվ խնդիրներ են առաջանում: Մենք կիրականացնենք նաև այս փոփոխությունը և մարզերի որոշակի խումբ կձևավորվի, որոնց համար կնախատեսվի Ոստիկանության գվարդիայի ստորաբաժանում, և այդ ծառայությունը կունենա մշտական տեղակայման վայր, որտեղ արդեն ավելի հարմարավետ պայմաններում կիրականացվի ծառայությունը: Սա ենթադրում է, որ նաև Ոստիկանության գվարդիայում որոշակի նոր համալրում պետք է լինի՝ արդեն նոր ստանդարտներով և նոր աշխատավարձով:
Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ մեզ համար պետք է առաջնային խնդիր լինի նաև Ոստիկանության գվարդիայում կանանց ներգրավման գործընթացը, որովհետև կանայք նույնպես ավելի մեծ չափով պետք է ծառայություն իրականացնեն Ոստիկանության գվարդիայում՝ այնպես, ինչպես հիմա մենք այդ գործընթացն իրականացնում ենք բանակում, Զինված ուժերում, Պարեկային ոստիկանությունում, ընդհանարապես Ոստիկանությունում: Չնայած հասկանում ենք, որ սա շատ հեշտ լուծվող խնդիր չէ. բոլորս պետք է քաջալերենք մեր կանանց, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, որպեսզի նրանք չերկնչեն այդ ծառայությանը դիմելու համար: Նաև, իհարկե, ձեզնից է շատ բան կախված, և պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի առանց այն էլ առկա հոգեբանական արգելքներն ավելի չընդգծվեն, այլ ընդհակառակը՝ որոշակի այնպիսի մթնոլորտ ստեղծվի, որպեսզի քաջալերվի այդ գործընթացը, այդ ծառայությունը, որովհետև դա շատ կարևոր է մեր պետությունում իրավակարգի որակը բարձրացնելու համար:
Ոստիկանության զորքերի հարգելի ծառայողներ,
Սա, ենթադրում եմ՝ մեր վերջին հանդիպումն է այդ վերնագրի ներքո, որովհետև հաջորդ տարի արդեն Ոստիկանության զորքերը կվերածվեն, կվերափոխվեն Ոստիկանության գվարդիայի, բայց կարևոր է հասկանալ, որ սա միայն անվան փոփոխություն չէ: Սա նաև բովանդակության փոփոխություն է, ընդ որում՝ առանց ժխտելու նախկինում ձևավորված լավագույն ավանդույթները:
Պիտի արձանագրենք, որ Ոստիկանության զորքերն իրենց գոյության 31 տարվա ընթացքում շատ կարևոր խնդիրներ են լուծել Հայաստանի Հանրապետությունում: Եղել են պրոբլեմներ, բարդություններ, բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, Ոստիկանության զորքերը լրջագույն ծառայություն են մատուցել Հայաստանի Հանրապետությանը: Մենք գիտենք, որ Ոստիկանության զորքերն առաջին օրից ամենաանմիջական մասնակցությունն են ունեցել Հայաստանի անվտանգության, արտաքին անվտանգության ապահովման հարցերում:
Ուզում եմ գլուխ խոնարհել Ոստիկանության զորքերի այն բոլոր ծառայողների առաջ, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերել են հանուն Հայրենիքի, ովքեր զոհվել են, ընկել են իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելիս և առաջարկում եմ, որ մենք մեկ րոպե լռությամբ հարգենք նրանց հիշատակը»:
Հարգանքի տուրքից հետո վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին կատարած ծառայության համար: «Շնորհակալություն եմ հայտնում, որ  կարողացել եք ամուր կանգնել Հայաստանի Հանրապետությունում իրավակարգի, ժողովրդավարության, Սահմանադրության ապահովման և պահպանման դիրքերում:
Բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում հետագա ծառայության ընթացքում և հույս ունեմ, որ մենք Ոստիկանության զորքերը Ոստիկանության գվարդիայի վերափոխելու ճանապարհին և այդ վերափոխման արդյունքում հետահայաց կկարողանանք արձանագրել, որ կատարել ենք իսկապես բարեփոխում, որը և՛ ձևով, և՛ բովանդակությամբ, և՛ որակով համապատասխանում է մեր լավագույն ցանկություններին»,- եզրափակել է վարչապետ Փաշինյանը:
14:46 21/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն այլեւս մեր պետության համար որեւէ օգտակար բանով չի զբաղվելու եւ իր կյանքի մնացորդը նվիրելու է պատերազմի իր մեղքերը մաքրելու գործին.Զուրաբյան
14:37 21/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը շարունակում է մնալ Ադրբեջանում ատելության խոսքի թիրախում. եվրոպական հանձնաժողովի զեկույցը
11:30 21/06/2023  |  ՄեկնաբանությունՆախագահ Քոչարյանի պաշտոնավարման ընթացքում Ադրբեջանը մտքով անգամ չի անցկացրել հարձակվել Հայաստանի և Արցախի վրա՝ իմանալով, որ պատժվելու է. Քոչարյանի գրասենյակի արձագանքը Փաշինյանի հայտարարություններին
11:08 21/06/2023  |  ՄեկնաբանությունՀՖՖ-ն իր ֆեյսբուքյան էջից ջնջել է զինանշանի ֆոնին արված լուսանկարը
08:30 21/06/2023  |  ՄամուլԻնչ է ցանկանում հասկացնել Փաշինյանը եվրոպացիներին. «Ժողովուրդ»
08:24 21/06/2023  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը միայն աղքատի ուտելիքն է սիրում փիառել․ «Հրապարակ»
14:11 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ44-օրյա պատերազմը քննող հանձնաժողովի նիստն ընդմիջվեց. Փաշինյանը հարցերին կպատասխանի հունիսի 27-ին

Никол Пашинян анонсировал повышение зарплат после преобразования войск полиции в гвардию 06/21/2023   18:01  |  Лента новостей
По случаю 31-й годовщины формирования Войск полиции премьер-министр Никол Пашинян посетил Главное управление Войск полиции. Подробности приводит пресс-служба главы правительства.
Премьер-министра сопровождали министр внутренних дел Ваге Казарян, начальник полиции Арам Ованнисян и другие должностные лица.
Премьер-министр сначала посетил Парк Вечности, созданный в память о павших героях Войск полиции. Длина парка составляет 44 метра, что символизирует 44-дневную Арцахскую войну, а ширина - 33 метра, что символизирует воинскую часть 1033 Войск полиции.
Премьер-министр поздравил присутствующих с 31-летием формирования Войск полиции и отметил:
“Очень важно подчеркнуть, что очередную годовщину формирования Войск полиции мы отмечаем в чрезвычайно важный период происходящих в полиции реформ, когда в этой связи произошли структурные изменения и в правительстве։ сформировано министерство внутренних дел.
Вы, конечно, знаете, что в контексте этих реформ в Войсках полиции также должны пройти определенные структурные реформы, они будут реформированы и реорганизованы в Полицейскую гвардию. Это очень важное изменение, и я хочу представить содержание того, что принесет это изменение.
Прежде всего, считаю крайне важным подчеркнуть, что это приведет к улучшению социальных гарантий сотрудников Войск полиции. Т.е. к повышению зарплаты, точнее, к удвоению зарплаты. Но этот процесс, как и в других разных органах, произойдет не автоматически и не единожды.
Первое важнейшее обстоятельство на этом пути заключается в том, что процесс двукратного увеличения заработной платы будет проходить через аттестацию. С какой целью мы это делаем? Мы делаем это для того, чтобы в результате этого процесса еще раз удостовериться, что, в частности, сотрудники Полицейской гвардии своей моральной, физической и интеллектуальной подготовкой соответствуют стандартам, которые мы как Республика Армения выдвигаем. Эти стандарты важны для граждан Республики Армения и для государства, потому что, когда мы говорим о новом стандарте, мы имеем в виду новый стандарт обеспечения общественной безопасности. Каждый из вас должен знать этот контент, должен подтвердить свои профессиональные навыки, чтобы в своей повседневной службе взаимодействовал с гражданами Республики Армения и иностранными гражданами на самом высоком уровне и был готов выполнять поставленные задачи с морально-психологической точки зрения.
Никто в этом не сомневается, просто во время структурных изменений будет правильно, чтобы мы еще раз убедились, что сохраняем эту мотивацию постоянно работать над собой, потому что, как я уже сказал, - этот вопрос мы еще решим, - этот процесс будет повторяться каждые пять лет или с иной периодичностью. И подтверждение профессиональных навыков, и повышение социальных гарантий должны быть непрерывным процессом. Т.е. государство не должно один раз повышать заработную плату, чтобы потом забыть об этом на десятки и более лет, потому что это должен быть непрерывный процесс, т.к. инфляция – тоже экономический фактор, и она не прекратится.
Второй нюанс, второе важное изменение: сейчас Войска полиции дислоцированы только в столице Ереване. Мы решили изменить и эту систему, и Войска полиции также будут дислоцированы в областях, потому что во многих случаях, когда бывает служебная необходимость, подразделения Войск полиции перебрасываются из Еревана в области. Иногда им приходится проводить дни в автобусах, во всяких неудобных условиях. Возникает множество бытовых и служебных проблем. Мы осуществим это изменение, и будет сформирована определенная группа областей, где будут действовать подразделения Полицейской гвардии, и эта служба будет иметь место постоянной дислокации, где служба будет осуществляться в более комфортных условиях. Это подразумевает, что в Полицейскую гвардию также должен быть какой-то новый набор, уже с новыми стандартами и новой зарплатой.
Хочу особо подчеркнуть, что приоритетным для нас должен быть процесс вовлечения женщин в Полицейскую гвардию, потому что женщины также должны в большей степени быть вовлечены в службе в Полицейской гвардии, как мы сейчас занимаемся этим процессом в армии, Вооруженных силах, Патрульной полиции, в полиции в целом. Хотя мы понимаем, что это не очень простая задача, но мы все должны поощрять наших женщин, гражданок Республики Армения, чтобы они без колебаний начинали работать в этой службе. Также, конечно, многое зависит от вас, и нужно сделать все, чтобы и без того имеющиеся психологические барьеры не подчеркивались, а наоборот, создавалась определенная атмосфера для поощрения этого процесса, так как это очень важно в плане повышения качества соблюдения правового порядка в нашем государстве.
Уважаемые сотрудники Войск полиции!
Это, наверное, наша последняя встреча под таким названием, потому что уже в следующем году Войска полиции будут преобразованы в Полицейскую гвардию, но важно понимать, что это не просто изменение названия. Это также изменение содержания, причем без отказа от лучших традиций, сформировавшихся ранее.
Должен констатировать, что за 31 год своего существования Войска полиции решили многие важные задачи в Республике Армения. Были проблемы, трудности, но в целом, думаю, Войска полиции оказали Республике Армения серьезную услугу. Мы знаем, что с первого дня своего основания Войска полиции принимали самое непосредственное участие в вопросах обеспечения безопасности, внешней безопасности Армении.
Я хочу преклонить голову перед всеми полицейскими, отдавшими свою жизнь за Родину, павшими при исполнении своих служебных обязанностей, и предлагаю почтить их память минутой молчания”.
После минуты молчания премьер-министр поблагодарил присутствующих за службу. “Благодарю вас за то, что вы смогли твердо стоять на позиции обеспечения и соблюдения правопорядка, демократии и Конституции в Республике Армения.
Я желаю вам всяческих успехов в дальнейшей службе и надеюсь, что на пути преобразования Войск полиции в Полицейскую гвардию и в результате этого преобразования мы сможем ретроспективно зафиксировать, что мы действительно провели реформу, которая и по форме, и по содержанию, и по качеству отвечает нашим наилучшим ожиданиям”, - заключил премьер-министр Пашинян.