ԶՄՊԿ պահնորդի սպանության մեջ մեղադրվող ադրբեջանցի զինծառայողը դատապարտվեց ազատազրկման՝ 20 տարի ժամկետով 06/21/2023   16:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պահնորդի սպանության մեջ մեղադրվող ադրբեջանցի զինծառայողը դատապարտվեց ազատազրկման՝ 20 տարի ժամկետով։ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի նախագահությամբ, հրապարակել է ՀՀ ինքնիշխան տարածք ապօրինի ներթափանցած և ՀՀ քաղաքացի, ԶՄՊԿ պահնորդ Հայրապետ Մելիքսեթյանին սպանելու մեջ մեղադրվող ադրբեջանցի զինծառայողի գործով վճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով առաջադրված մեղադրանքներում և դատապարտելով ազատազրկման՝ 20 տարի ժամկետով։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 10-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածք են ներխուժել ադրբեջանցի երկու զինծառայող՝ Ագշին Բաբիրովը և Հուսեյին Ախունդովը։ Նախ հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր Ագշին Բաբիրովը, որը հայտնել էր, որ ՀՀ միայնակ չէր ներխուժել։ Մինչ կհայտնաբերվեր մյուս ադրբեջանցին, հայտնի դարձավ ՀՀ քաղաքացու սպանության մասին։
Ապրիլի 12-ին սպանվել է ԶՄՊԿ պահնորդ, 57-ամյա Հայրապետ Մելիքսեթյանը՝ պոչատար գնացող խողովակաշարի վրա աշխատանքներ իրականացնելիս։ Դիակի զննությամբ հայտնաբերվել են հրազենային վնասվածքներ՝ գլխի և կրծքավանդակի շրջանում։ Դեպքի վայրից վերցվել են նմուշներ, երկփողանի հրացան, որը հայտնաբերվել է տնակի մեջ, ինչպես նաև քննությանը հետաքրքրող այլ առարկաներ: Դեպքի առթիվ ՔԿ-ում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Ապա հայտնի դարձավ, որ Կապանի բնակիչների կողմից հայտնաբերվել ու բռնվել է ապրիլի 10-ին ՀՀ ապօրինի ներթափանցած երկրորդ ադբրեջանցին, որի մոտ եղել է նաեւ սպանված պահնորդի հեռախոսը։
Պահնորդի սպանության գործը ՔԿ-ից տեղափոխվել է ԱԱԾ, որտեղ և քննվում էր ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ սահմանն ապօրինի ներխուժելու վերաբերյալ քրեական վարույթը։
Ագշին Բաբիրովը Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ մեղավոր է ճանաչվել սահմանն ապօրինի հատելու, ռազմամթերք տեղափոխելու մեղադրանքով և դատապարտվել ազատազրկման՝ 11.5 տարի ժամկետով։
17:28 03/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիք ներխուժած և կալանավորված ադրբեջանցի զիծառայողներին դեռ չեն արտահանձնի
18:03 22/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵռաբլուրում ադրբեջանցին Վազգեն Սարգսյանի շիրմաքարի մոտ ծիսակարգ է արել, նրան բռնել են, ապա բաց թողել. 168․am
12:55 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են կալանավորված ադրբեջանցի զինծառայողներին
19:08 18/04/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՊաշտոնապես հաստատվեց. ադրբեջանցի զինծառայողին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ տարածքում ՀՀ քաղաքացու սպանության համար
14:47 18/04/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԶՄՊԿ աշխատակցի սպանության գործը դատախազությունը վերցրել է ՔԿ-ից, այն կփոխանցվի ԱԱԾ
13:29 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցին է սպանել ԶՄՊԿ աշխատակցին. պնդել է ՔՊ պատգամավորը (տեսանյութ)
12:28 17/04/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանցի զինծառայողները կալանավորվել են. նրանց նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում

Обвиняемый в убийстве охранника ЗММК азербайджанский военнослужащий приговорен к 20 годам заключения 06/21/2023   17:16  |  Криминальная хроника
Азербайджанский военнослужащий Гусейн Ахундов, обвиняемый в убийстве охранника Зангезурского медно-молибденовый комбината, приговорен к 20 годам лишения свободы.
Суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством судьи Наполеона Оганяна огласил приговор по делу азербайджанского  военнослужащего, незаконно вторгшегося на суверенную территорию Армении и обвиняемого в убийстве гражданина РА, охранника ЗМКК Айрапета Меликсетяна. Суд признал его виновным в инкриминируемых ему преступлениях и приговорил к 20 годам заключения.
Напомним,  10 апреля двое азербайджанских военнослужащих Агшин Бабиров и Гусейн Ахундов проникли на суверенную территорию Армении. Сначала был обнаружен и задержан Агшин Бабиров, который сообщил, что проник на территорию Армении не один. Пока искали второго азербайджанца, стало известно об убийстве гражданина Армении.
57-летний охранник ЗММК Айрапет Меликсетян, работавший на хвостопроводе,  был убит 12 апреля. При осмотре его тела обнаружены огнестрельные ранения в голову и грудь. С места происшествия  были взяты образцы, изъяты двуствольное ружье и другие предметы, представляющие интерес для следствия. По данному факту в СК было инициировано уголовное производство по ч.1 ст. 155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.
Дело об убийстве охранника было передано из СК в СНБ, в ведение которой находится уголовное производство о незаконном проникновении азербайджанцев на территорию РА.
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении ранее признал виновным Агшина Бабирова в незаконном пересечении границы и перевозке боеприпасов и приговорил к 11,5 годам лишения свободы.