Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները պետք է ի կատար ածվեն. Ռինկեւիչը արձագանքել է Արմեն Գեւորգյանին 06/21/2023 14:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները պետք է ի կատար ածվեն։ Յուրաքանչյուր անդամ պետություն պետք է պահպանի այդ նորմերը: ԵԽԽՎ նստաշրջանում հայտարարել է Լատվիայի ԱԳ նախարար, Նախարարների խորհրդի նախագահ Էդգար Ռինկեւիչը՝ արձագանքելով ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանի հարցին։
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում ՀՀ ԱԺ պատվիակության հիմնական անդամ, ԵԽԽՎ տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գևորգյանը նախ արձանագրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բայդենը երկու անգամ հյուրընկալել է Ժողովրդավարության գագաթնաժողովը, որտեղ որոշ անդամ երկրներ չեն հրավիրվել ժողովրդավարական սկզբունքներից նահանջելու պատճառով: Դրանցից մեկը Ադրբեջանի Հանրապետությունն է, որը ոչ միայն խարխլել է ժողովրդավարության չափորոշիչներն ու օրենքի գերակայությունը, այլև տարածաշրջանում բնիկ հայ ժողովրդի էթնիկական զտման գործունեություն է ծավալում։
«Այս առումով կցանկանայի հարցնել՝ Ադրբեջանի պարագայում Ձեզ համար ո՞րն է կարմիր գիծը։ Ո՞ր սցենարի դեպքում
Նախարարների կոմիտեն առավել վճռականություն կցուցաբերի՝ ստիպելով Ադրբեջանին հարգել միջազգային իրավունքի նորմերը և կկանխի նոր պատերազմական հանցագործությունները»,- հայտարարել է Ա.Գեւորգյանը։
Ի պատասխան Լատվիայի արտգործնախարարը ընդգծել է, որ ընդհանուր մի սկզբունք ունեն՝ միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը, նաև՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները պետք է ի կատար ածվեն։ Յուրաքանչյուր անդամ պետություն պետք է պահպանի այդ նորմերը:
«Մտադիր ենք խնդրել բոլոր անդամ երկրներին, որպեսզի իրականացնեն բոլոր կոնվենցիաները, նաև՝ հարգեն բոլոր այն պարտավորությունները, որ երկրները ստանձնել են այս կազմակերպությանն անդամակցելիս, և միշտ այս սկզբունքն ամեն ինչից վեր ենք դասելու:
Չեմ կարծում, թե գունավոր գծերով տարանջատումն այս մեծ կազմակերպության ոգուն համահունչ լավագույն մոտեցումն է։ Մենք լի ենք վճռականությամբ՝ ապահովելու, որպեսզի յուրաքանչյուր անդամ-պետություն հավատարիմ մնա միջազգային իրավունքի հիմնական կանոնադրություններին և կոնվենցիաներին, ինչպես նաև՝ Եվրոպական կոնվենցիաներին»,- ասել է Ռինկեւիչը։

Геворкян – Ринкевичу: "Что является для ПАСЕ красной линией в случае с Азербайджаном?" 06/21/2023   15:44  |  Лента новостей
Постоянный член делегации НС РА в ПАСЕ, основной докладчик по вопросам местных и региональных властей ПАСЕ Армен Геворкян в ходе летней сессии Ассамблеи обратился к министру иностранных дел Латвии, председателю Совета министров Эдгару Ринкевичу. Об этом сообщает пресс-служба НС.
"Господин министр, президент США Байден дважды принимал Саммит демократии, на который некоторые государства-члены не были приглашены из-за их отступления от демократических принципов. Одно из них – Азербайджанская Республика, которая не только подорвала стандарты демократии и верховенства закона, но и занимается этнической чисткой коренного армянского народа в регионе. В связи с этим хотел бы спросить, что является для вас красной линией в случае с Азербайджаном? При каком сценарии Комитет министров проявит больше решимости, заставив Азербайджан уважать нормы международного права и предотвращая новые военные преступления?- спросил Геворкян.
В ответ министр иностранных дел Латвии, председатель Совета министров Э.Ринкевич заявил: "Отвечая на вопрос уважаемого члена от Армении, позвольте мне сказать, что у них в Комитете есть общий принцип: все нормы международного права, а также решения Европейского суда по правам человека должны быть реализованы.
Он отметил, что каждое государство-член должно соблюдать эти нормы.
"Мы намерены просить все страны-члены выполнять все конвенции, а также соблюдать все обязательства, которые взяли на себя страны при вступлении в эту организацию, и мы будем всегда ставить этот принцип превыше всего. Не думаю, что разделение по цветным линиям – наилучший подход, соответствующий духу этой весомой организации. Мы полны решимости обеспечить соблюдение каждым государством-членом основных положений и конвенций международного права, а также европейских конвенций", - заявил Ринкевич.