Վրաց-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանազատումը, որի արդյունքում քարտեզագիրներ դատվեցին, կրկին արդիական է 06/21/2023 14:50 | Միջազգային լրահոս
Վրաստանն ու Ադրբեջանը քննարկել են վրաց-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցը, մասնավորապես՝ երկկողմ պետական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացման հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնում է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Ըստ jnews-ի՝ սահմանզատման հանձնաժողովի շրջանակներում քննարկվում է Դավիթ Գարեջիի վանական համալիրի հարցը։ 6-րդ դարի Դավիթ Գարեջի քարանձավային համալիրը գտնվում է Արևելյան Վրաստանի կիսաանապատային սարահարթում և մասամբ գտնվում է հարևան Ադրբեջանի տարածքում։ Այն ունի մոտ 20 վանք և ավելի քան 5 հազար խուց և ձգվում է պետական սահմանի երկայնքով մոտ 25 կիլոմետր։
Վրաց-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման համատեղ հանձնաժողովը ստեղծվել է դեռ 1996 թվականին։ Առաջին 15 տարիների ընթացքում նա կատարել է աշխատանքի գրեթե 70%-ը, սակայն 2007 թվականից գործընթացը կանգ է առել։ Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև ընդհանուր սահմանի երկարությունը կազմում է մոտ 440 կիլոմետր։ Դրա շուրջ մեկ երրորդը, ներառյալ Դավիթ Գարեջի համալիրով անցնող հատվածը, դեռևս մնում է չհամակարգված։
Թբիլիսին վաղուց է հայտարարել, որ համալիրի մի մասը հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում խորհրդային ժամանակաշրջանի վարչական սահմանազատման արդյունքում։
Ինչպես հիշեցնում է լրատվամիջոցը, 2020 թվականի աշնանը Վրաստանի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Վրաստանի և Ադրբեջանի տարածքների սահմանազատման հարցով։ Հետաքննության ձեռքում եղել են գործարար Դավիթ Խիդաշելիի 1937-1938 թվականների քարտեզները, որոնք նա բերել է Մոսկվայից։ Հենց դրանց հիման վրա Վրաստանի դատախազությունը սկսեց պնդել, որ սահմանազատման գործընթացն իրականացվում է ի վնաս Վրաստանի տարածքային շահերի։
Այդ կապակցությամբ մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել Վրաստանի սահմանազատման հանձնաժողովի նախկին նախագահ Իվերի Մելաշվիլին և հանձնաժողովի նախկին անդամ Նատալյա Իլյիչևան։ Հոկտեմբերի 7-ին նրանց կալանավորել են, իսկ 8-ին պաշտոնապես մեղադրանք է առաջադրվել։
Վրաստանի դատախազության տվյալներով՝ սահմանազատման գործընթացում ամբաստանյալները չեն օգտագործել 1937-1938 թվականների քարտեզը, որն արտացոլում է երկրի պատմական սահմանները, այլ առաջնորդվել են միայն 1970-1980 թվականներին հրապարակված քարտեզների սահմանագծերով։
Այս աշխատանքի հիման վրա 2006-2007 թվականներին, այսինքն՝ Միխայիլ Սահակաշվիլիի նախագահության օրոք, Թբիլիսիի և Բաքվի միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել վիճելի տարածքների կարգավորման վերաբերյալ։
«Վրաստանը կարող է կորցնել մինչև 3500 հեկտար տարածք»,- այն ժամանակ հայտարարել էր դատախազ Ջարջի Ցիկլաուրին։ Վրաստանի իշխանությունները խոստացել են վերանայել գործարքը։
- 01/12/2025 10:20 2 լեռնագնաց Ծաղկաձորի ճոպանուղու վերջին կայանից ոտքով մեկնել են դեպի Բջնի գյուղ և չեն կարողանում ինքնուրույն իջնել

Делимитация грузино-азербайджанской госграницы, вылившая в суд над картографами, снова актуальна 06/21/2023   14:07  |  Международные новости
Грузия и Азербайджан обсудили вопрос делимитации и демаркации грузино-азербайджанской государственной границы, а именно возможность проведения очередного заседания двусторонней государственной комиссии. Об этом сообщает МИД Грузии.
Как передает jnews, в рамках госкомиссии по делимитации и демаркации границы между странами обсуждается вопрос монастырского комплекса Давид Гареджи. Пещерный комплекс VI века Давид Гареджи находится на полупустынном плато в Восточной Грузии и частично расположен на территории соседнего Азербайджана. Он насчитывает около 20 монастырей и более 5 тысяч келий и простирается примерно на 25 километров вдоль государственной границы.
Совместная комиссия по демаркации и делимитации грузино-азербайджанской границы была создана еще в 1996 году. В течение первых 15 лет она проделала почти 70% работы по уточнению пунктирной линии между странами, но с 2007 года процесс забуксовал. Протяженность общей границы Грузии с Азербайджаном — около 440 километров. Ее треть, включая участок, проходящий через комплекс Давид Гареджи, до сих пор остается несогласованной.
В Тбилиси давно заявляли, что часть комплекса оказалась на территории Азербайджана в результате административного размежевания советских времен. Так, при формировании границ монастырь Бертубани оказался на территории Азербайджана, а Удабно и Чичхитури – непосредственно в пограничной зоне. Вопрос о принадлежности исторического памятника остается открытым до решения совместной комиссии.
Как напоминает СМИ, осенью 2020 года прокуратура Грузии приступила к расследованию вопроса разграничения территорий Грузии и Азербайджана. В руках следствия оказались карты 1937-1938 годов от бизнесмена Давида Хидашели, которые он привез из Москвы. Именно на их основании прокуратура Грузии стала утверждать, что процесс разграничения был произведен в ущерб территориальным интересам Грузии.
В связи с этим на скамье подсудимых оказались экс-председатель комиссии по делимитации со стороны Грузии Ивери Мелашвили и бывший член комиссии Наталья Ильичева. 7 октября они были задержаны, а 8-го им предъявили официальные обвинения и избрали в качестве меры пресечения двухмесячное содержание под стражей.
По версии прокуратуры, в процессе делимитации обвиняемые не использовали карту 1937-1938 годов, которая отражает исторические границы страны, а руководствовались лишь пограничными линиями карт, изданных в 1970-1980 годах.
На основе этой работы в 2006-2007 годы, то есть в период президентства Михаила Саакашвили, между Тбилиси и Баку было достигнуто соглашение об урегулировании спорных участков.
«Грузия могла потерять до 3500 гектаров территории», – заявил тогда прокурор Джарджи Циклаури. Власти Грузии обещали пересмотреть сделку.
О том, что диалог будет ускорен премьер Грузии Ираклий Гарибашвили,  заявлял еще в мае 2021 года. Однако до сих пор вопрос не сдвинут с места.
В Баку, в свою очередь, заявляют, что не будут делать территориальных уступок, передает СМИ.
Отметим, что в Азербайджане, не гнушающемся присвоением чужих святынь и территорий, называют монастырский комплекс "Кешикчидаг" и считают важным историческим памятником Кавказской Албании.