Ադրբեջանում «ավարտվել է» ՀՀ սուվերեն տարածքից առևանգված 2 հայ զինծառայողների դեմ հարուցված քրգործի նախաքննությունը 06/21/2023   17:26  |  Քաղաքական
Ադրբեջանում «ավարտվել է» մայիսի վերջին ՀՀ սուվերեն տարածքից առևանգված երկու հայ զինծառայողների դեմ հարուցված քրգործի նախաքննությունը։
Բաքվում հայ զինծառայողներ Հարություն Հովագիմյանին և Կարեն Ղազարյանին մեղադրանք է ներկայացվել մի շարք հոդվածներով՝ այդ թվում իբր սահման հատելու ու դիվերսիոն փորձի համար։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ միջդիրքային ճանապարհին հայտնաբերվել է մայիսի 26-ին՝ ժամը 19:00-ից որոնվող 2 զինծառայողների կողմից շահագործվող թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որը բեռնված էր սննդով և ջրով՝ նախատեսված մարտական հենակետերի համար: Մայիսի 26-ին ադրբեջանական կողմը հայտնել էր, թե իբր հայկական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է կատարել, երկու հոգի ձերբակալվել է:
15:35 07/06/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, հանգամանքները պարզվում են
11:03 07/06/2023  |  Արտակարգ պատահարներՀիվանդանոց տեղափոխված զինծառայողը մահացել է. նա հայելին կոտրել ու պարանոցին ինքնավնասում էր արել. shamshyan.com
19:42 29/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն անգամ երբ հիշում ես՝ ժպիտը դեմքիս, քեզ գրկած հիշիր․ զոհված զինծառայողի վերջին երկտողը մորը (տեսանյութ)
13:47 25/05/2023  |  ՔաղաքականԲաքվի և Երևանի միջև համաձայնագիրը պետք է հիմնված լինի երկարաժամկետ լուծումների վրա. Գալուզին
19:11 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր զինվորների վրայից, բառի բուն իմաստով, հողի և խոտի հոտ է գալիս, նրանք դեռ հողի վրա են քնում, արթնանում. Աշոտ Սևյան
12:53 30/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍպեցնազի Մգրոն ապրեց ու գործեց հետախույզի կարգախոսին հավատարիմ՝ վասն հայրենյաց՝ առանց փառքի իրավունքի (տեսանյութ)

В Азербайджане заявили о «завершении» следствия по сфабрикованному делу против армянских военнослужащих, похищенных с суверенной территории Армении 06/21/2023   17:50  |  Политика
В Азербайджане заявили о «завершении» предварительного следствия по сфабрикованному уголовному делу, возбужденному против армянских военнослужащих, похищенных Баку с суверенной территории Армении.
В Баку армянским военнослужащим Арутюняну Овакимяну и Карену Казаряну предъявили обвинение по ряду статей, в том числе в якобы пресечении границы и попытке диверсии.
Напомним, что с 26 мая с 19:00 была потеряна связь с двумя военнослужащими ВС РА, поставляющими продукты питания на боевые позиции.
27 мая Минобороны Армении сообщило, что на межпозиционной дороге была обнаружена машина тылового снабжения, эксплуатируемая двумя военнослужащими ВС Армении, груженная продовольствием и водой, предназначенными для боевых постов.Минобороны Армении сообщило об обнаружении на межпозиционной дороге автомобиля двух пропавших военнослужащих Позже стало известно, что в Азербайджане сфабриковали уголовное дело в отношении двух похищенных Баку армянских военнослужащих ВС РА.
В оборонном ведомстве Армении отметили, что заявления Азербайджана о том, что армянская сторона якобы предприняла попытку диверсионного проникновения, является абсолютной ложью и дезинформацией: у армянской стороны есть достаточно доказательств для опровержения, которые будут представлены международным партнерам.