ՀՀ և ԱՀ իշխանություններից պահանջում ենք ձեռնարկել հայ ժողովրդի առջև ստանձնած պատասխանատվությունից բխող անհետաձգելի գործողություններ՝ պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի ինքնիշխանությունը. հայտարարություն 06/20/2023   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ»-ը հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Արդեն հինգ օր է, Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը փակ է անգամ ծանր հիվանդների տեղափոխման և հումանիտար բեռների ներկրման համար:
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ»-ը դատապարտում է Արցախի լիակատար պաշարման փաստի անտեսումը միջազգային հանրության կողմից:
Արցախի Հանրապետության 120 հազար քաղաքացիների, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաների, 20 հազար տարեցների և հարյուրավոր անհետաձգելի բուժման կարիք ունեցող հիվանդների՝ օրեցօր խորացող հումանիտար խնդիրներին դեկլարատիվ հայտարարություններով արձագանքելը եւ Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներն անհետեւանք թողնելը համարում ենք միջազգային կազմակերպությունների կողմից երկակի ստանդարտների կիրառում եւ իր հայրենիքում ապրող բնիկ ժողովրդի հանդեպ էթնիկ զտումների ու ցեղասպանական նկրտումների իրագործման խրախուսում:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացված իրավունքը «Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքների եւ անվտանգության» անհասկանալի ձևակերպմամբ փոխարինած Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները փաստացի Արցախը տանում են դեպի բռնակցում Ադրբեջանին:
Անընդունելի է նաեւ, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները, դուրս մնալով սեփական ժողովրդի ճակատագրին վերաբերող հարցերի շուրջ բանակցություններից, սահմանափակվում են միայն հումանիտար աղետը կանխելու նպատակով բնակչությանը «խիստ տնտեսման» կոչեր հղելով:
Արցախը Հայաստանին եւ աշխարհին կապող ճանապարհին տեղադրված ադրբեջանական անցակետը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների ակնհայտ խախտում է, ուստի, պահանջում ենք Ռուս խաղաղապահ զորակազմից՝ ապահովել նշյալ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների կատարումը՝ անհապաղ ապաշրջափակելով միջանցքը:
Կոչ ենք անում հայկական բոլոր կազմակերպություններին եւ ազգային կառույցներին, աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող մեր հայրենակիցներին՝ բողոքի ձայն բարձրացնել Արցախի ժողովրդին պատուհասած աղետի կապակցությամբ և դիմել իրենց նստավայր երկրների կառավարություններին ու խորհրդարաններին՝ Ադրբեջանի դեմ միջազգային պատժամիջոցներ կիրառելու պահանջով:
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության իշխանություններից պահանջում ենք ձեռնարկել հայ ժողովրդի առջև ստանձնած պատասխանատվությունից բխող անհետաձգելի գործողություններ՝ պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի ինքնիշխանությունը:
Մենք բոլոր հնարավոր միջոցներով պայքարելու ենք հայրենիքում ազատ ապրելու մեր իրավունքի համար եւ Արցախի Հանրապետության դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգություն արժանանալու է համարժեք պատասխանի»:
10:55 17/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախ ուղարկված մարդասիրական օգնության բաշխումը տեխնիկական պատճառներով հետաձգվել է
22:57 16/06/2023  |  ՔաղաքականԱրցախի բլոկադան սկսել է Կաշենի հանքի փակումից, Հայաստանինն էլ կարող է սկսվել Սոթքի հանքից, Քաջարանի գործարանից կամ Երասխից․ ազատամարտիկ

Мы будем бороться всеми возможными средствами за наше право свободно жить на своей Родине - Фронт безопасности и развития Арцаха 06/20/2023 12:33 | Лента новостей
Совет общественного движения "Фронт безопасности и развития Арцаха". Текст заявления публикуем ниже:
"Вот уже пять дней единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и миром, закрыта даже для перевозки тяжелобольных и ввоза гуманитарных грузов.
Фронт безопасности и развития Арцаха осуждает игнорирование международным сообществом факта полной блокады Арцаха.
Отклик декларативными заявлениями на углубляющиеся день ото дня гуманитарные проблемы 120 000 граждан Республики Арцах, в том числе 30 000 детей, 20 000 пожилых людей и сотен больных, нуждающихся в неотложном лечении,
и оставление без последствий грубых нарушений Азербайджаном международного права считаем применением двойных стандартов со стороны международных организаций и поощрением к осуществлению этнических чисток и геноцидных устремлений в отношении коренного населения, проживающего на своей Родине.
Власти Республики Армения, подменившие реализованное право народа Арцаха на самоопределение непонятной формулировкой «права и безопасность проживающих в Карабахе армян», фактически ведут Арцах к аннексии Азербайджаном.
Неприемлемо также, что власти Республики Арцах, оказавшись вне переговоров по вопросам, связанным с судьбой собственного народа, ограничиваются лишь тем, что с целью предотвращения гуманитарной катастрофы призывают население к «жесткой экономии».
Размещённый на соединяющей Арцах с Арменией и миром дороге азербайджанский КПП является явным нарушением положений трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, потому требуем от Российского миротворческого контингента обеспечить выполнение положений, закреплённых в указанном Заявлении, безотлагательно разблокировав коридор.
Призываем все армянские организации и национальные структуры, наших проживающих в разных странах мира соотечественников, возвысить голос протеста в связи с постигшей народ Арцаха катастрофой и обратиться к правительствам и парламентам стран своего нахождения с требованием применить против Азербайджана международные санкции.
Требуем от властей Республики Армения и Республики Арцах предпринять безотлагательные действия, вытекающие из принятой ими перед армянским народом ответственности по защите суверенитета народа Арцаха.
Мы будем бороться всеми возможными средствами за наше право свободно жить на своей Родине, и любая направленная против Республики Арцах агрессия удостоится соразмерного ответа".