Օնիկ Գասպարյանի ասածը նույնական էր Շուշիի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների հետ. Անդրանիկ Քոչարյան 06/20/2023 15:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի հետ կապված Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը նորություն էր։ Պարոն Փաշինյանը մանրամասն ներկայացրեց Շուշիի հետ կապված խնդիրն ինչի հետ է կապված եղել։ Այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել էր, որ Արցախյան Երկրորդ պատերազմի օրերին Շուշին ամրացնելու իր հրահանգից կարճ ժամանակ անց Արցախի նախագահն իրեն տեղեկացրել են, որ թշնամու մի խումբ ճեղքել է պաշտպանությունը և կանգնել Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին։ Իր խոսքով, սակայն, այդ տեղեկությունը չէր հաստատել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ն։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ տասնյակի են հասել դեպքերը, երբ ԳՇ հերքել է Արցախի նախագահի հայտնած ճշգրիտ տեղեկությունը։ Ըստ նրա՝ Շուշիի անկումը սկսվել է հենց այդտեղից։ Փաշինյանը նաև հայտնել էր, որ Շուշիի անկման մասին ՀՀ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանն իրեն զեկուցել է նոյեմբերի 7-ի կեսօրին միայն, ինչից հետո ինքը հրահանգել է վերադարձնել Շուշին։ Նոյեմբերի 9-ին, իր խոսքով, իրեն վստահեցրել են, որ Շուշին վերադարձնելու գործողությունները հաջող են ընթանում։ Նոյեմբերի 10-ին, սակայն, պարզվել է, որ Շուշիում ոչ մի հայ զինվոր չկա։
Ավելի վաղ քննիչ հանձնաժողովը հանդիպել էր նաև Օնիկ Գասպարյանի հետ՝ փակ ձևաչափով։ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց, որ
«Օնիկ Գասպարյանի ասածները որևէ հակասության մեջ չէին պարոն Փաշինյանի այսօր ներկայացրած փաստարկների հետ»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով հանձնաժողովում Օնիկ Գասպարյանի հետ հանդիպումից հետո իր հայտարարությանը, որ Օնիկ Գասպարյանը պարտությունից հետո անելիք ուներ՝ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց, որ իր տեսակետն այս ամենից հետո որևէ փոփոխության չի ենթարկվել։
«Օնիկ Գասպարյանի հետ կապված ՔԿ-ում բազմաթիվ գործերով քննություն է գնում, նաև Շուշիի հետ կապված։ Մենք հանձնաժողովում իր հետ այդ (իսկանդերի հետ կապված - խմբ.) հարցը քննել ենք»,- ասաց նա։
Նա հայտնեց, որ իրենք ՀՀ ԳՇ նախկին պետից ստացել են իրենց հուզող բոլոր հարցերի պատասխանները։ Միևնույն ժամանակ, Քոչարյանը չբացառեց Գասպարյանին կրկին հանձնաժողով կանչելու հավանականությունը։ Հայտարարեց, որ ամեն հրավիրյալից հետո կարող են հավելյալ հարցեր առաջանալ, ինչպես եղավ Արշակ Կարապետյանի պարագայում։
Հետաքրքիր է, որ Անդրանիկ Քոչարյանն ասում է, թե Փաշինյանի հայտարարությունները նորություն էին ու հետո էլ ավելացնում, թե նույնական էին Օնիկ Գասպարյանի ներկայացրածի հետ։ Վերջինս քննիչ հանձնաժողով այցելել է ավելի վաղ, եւ եթե հայտնած տվյալները նույնական էին, ապա Փաշինյանի ասածների նորությունը ո՞րն էր։

Заявления Никола Пашиняна и Оника Гаспаряна относительно Шуши не противоречат друг другу - Кочарян 06/20/2023 15:50 | Лента новостей
Заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна по поводу Шуши было новостью. Об этом заявил глава комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны Андраник Кочарян после заседания с участием премьер Армении, проходившего в открытом режиме.
"Господин Пашинян подробно представил, с ем была связана проблема с Шуши", - сказал он.
Напомним, ранее Никол Пашинян на заседании комиссии в НС заявил, что в дни второй Арцахской войны спустя короткое время после его распоряжения об укреплении обороны Шуши президент Арцаха сообщил ему, что одна из вражеских групп прорвала обороны и встала на дороге Лачин-Степанакерт, то есть фактически перекрыла дорогу. По его словам, однако, Генштаб ВС РА эту информацию не подтверждал. Пашинян заявило десятках случаев, когда Генштаб опровергал достоверную информацию, предоставленную президентом Арцаха. По его словам, отсюда и началось ползучее падение Шуши. Пашинян также заявил, что начальник Генштаба Оник Гаспарян доложил ему о падении Шуши только днем 7 ноября. По его словам, услышав весть о падении Шуши, он потребовал вернуть город.
"В конце концов, мне доложили о контрмерах, потом о каких-то успехах, потом сказали, что операция проходит успешно, потом сказали, что мы вошли в Шуши. Перед подписанием Трехстороннего заявления мне докладывали, что часть Шуши находится под контролем Армии обороны. Потом было подписание Трехстороннего заявления, за этим, в ночь с 9 на 10 ноября, последовало нападение на здание правительства. А когда я через день-два я полностью вышел на работу, мне сказали, что у нас в Шуши нет ни одного солдата", - расссказал Пашинян.
Ранее члены следственной комиссии встретились с Оником Гаспаряном. Встреча проходила за закрытыми дверями.
"Сказанное Оником Гаспаряном никоим образом не противоречит доводам, представленным сегодня Николом Пашиняном", - заявил Андраник Кочарян.
Он также заявил, что в СК расследуется много связанных с экс-начальником Генштаба эпизодов относительно Шуши.
"Мы получили от бывшего начальника Генштаба ответы на вопросы, которые сформулировали ", - отметил Кочарян. При этом он не исключил повторного вызова Оника Гаспаряна в комиссию.