Փաշինյանը բացառիկ մանրամասներ է հայտնում բանակցային գործընթացներից. հաստատեց՝ հրադադարի մասին առաջին խոսակցությունը եղել է հոկտեմբերի 7-ին (տեսանյութ) 06/20/2023 10:48 | Քաղաքական
«2020 թվականի հոկտեմբերի 13-ին էր, որ ՌԴ նախագահին խնդրեցի պատասխանել հետևյալ ուղիղ և երկիմաստություններից զերծ հարցին՝ «ինչ պիտի անեմ, որ հրադադար հաստատվի, որ պատերազմը կանգնեցվի։ ԱԺ 44-օրյա պատերազմը քննող հանձնաժողովի նիստին այս մասին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ նույն հարցադրման շուրջ ինքը Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկում է ունեցել նաև հոկտեմբերի 16-ին, որի ընթացքում Պուտինն առաջարկել է 5 շրջանների վերադարձի տարբերակը՝ առանց Արցախի կարգավիճակի որևէ հստակեցման, ինչի ուղղությամբ աշխատելու հանձնարարություն է տրվել։
«Հոկտեմբերի 17-ին նախաձեռնությամբ հանդես եկավ Ֆրանսիայի նախագահ Էմմանուել Մակրոնը, ով ինձ տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանի նախագահը համաձայն է առանց նախապայմանների հրադադար հաստատել՝ հոկտեմբերի լույս 18-ի կեսգիշերից»,- ասաց նա։
Փաշինյանն ընդունել է առաջարկն ու մի քանի ժամվա ընթացքում Ֆրանսիայի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև համաձայնություն էր ձեռք բերվել՝ կեսգիշերից սկսած մարդասիրական հրադադար հայտարարելու մասին։ Փաշինյանի խոսքով՝ մինչև հայտարարության հրապարակումը՝ հայկական կողմն այս հարցը քննարկել է նաև ռուսական կողմի հետ ու ստացել համապատասխան աջակցություն։ Հրադադրաը, սակայն, չպահպանվեց ադրբեջանական գործողույթունների արդյունքում։ Դրանից հետո Պուտինն առաջարկել է, այսպես կոչված 5+2 ձևաչափի տարբերակը։
«Պայմանը հետևյալն է՝ 7 շրջանները վերադարձվում են 5 +2 ձևաչափով, լուծվում է Լաչինի միջանցքով ԼՂ – Հայաստան կապի հարցը, Ղարաբաղում տեղակայվում են ռուսա խաղաղապահներ, Ղարաբաղի կարգավիճակը մնում է առանց հստակեցման, և հարցը մնում է անորոշ ապագային»,- ասաց նա։
Հայաստանում արդեն տարբեր ուժերի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում որոշել է տեղեկացնել որոշման մասին։ Փաշինյանի խոսքով՝ առաջարկն ընդունելու մասին տեղեկացնելու պահին արդեն իսկ խնդրո առարկա 5 շրջաններից երկուսը՝Վարանդայի և Մեխակավանի շրջանները ամբողջությամբ կամ մեծամասամբ գտնվել են ադրբեջանական կողմի ձեռքում։ Ավելի ուշ, Ալիևը հայտարարել էր, որ հրադդարը հնարավոր է միայն բոլոր 7 շրջանների վերադարձի դեպքում։
«Այս օրն էր, որ ի հայտ եկավ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո ամենաշատ քննարկված ու քննադատված դրվագը, թե իբր եղել է հնարավորություն՝ Շուշին հայկական վերահսկողության ներքո մնալու պայմաններում կանգնեցնել պատերազմը, բայց ես այն բաց եմ թողել»,- ասաց նա։
Այս համատեքստում, ըստ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահն իրեն հայտնել է ադրբեջանական կողմի ևս մեկ պայմանի մասին՝ երաշխիքներ, որ ադրբեջանցիները վերադառնան Շուշի և Արցախի մյուս բնակավայրեր, ինչն, ըստ Պուտինի, ներառված է եղել ԼՂ հակամարտության կարգավորման պլանում։
«Ինձ ինչի մեջ են մեղադրում, որ եթե ես համաձայնեի, որ ադրբեջանցիները վերադառնային Շուշի, ապա այն կմնար հայկական վերահսկողության ներքո, և թեկուզ ադրբեջանցիներով բնակեցված, կլիներ հայկական»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Ռուսատանի նախագահն իրեն առաջարկել է այդ հարցը դիտարկել Արցախի կարգավիճակի համատեքստում, առաջարկը, սակայն, կրկին մերժվել էր ադրբեջանական կողմից։ Փաշինյանը հայտնեց, որ պետք է կառուցվեր Շուշին Ադրբեջանին կապող նոր ճանապարհ, որպեսզի ադրբեջանցիները Շուշի հասնելու համար Բերձորի միջանցքից կամ այլ որևէ ճանապարհից օգտվելու անհրաժեշտություն չունենային։
«Այդ ճանապարհը կարող էր լինել, օրինակ՝ Կուբաթլիով։ Այսինքն ըստ Ադրբեջանի այդ պահի առաջարկի, Շուշիում պետք է լիներ առնվազն 95 տոկոս ադրբեջանական բնակչություն՝ առանց հետագա սահմանափակման, Իսկ մյուս ճանապարհի կառուցումը նշանակում էր, որ այնտեղ կարող էին լինել նաև ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումներ»,- ասաց նա։

Почему война была остановлена именно 9 ноября? – Пашинян в парламенте представляет подробности 06/20/2023   11:23  |  Лента новостей
Падение Шуши стало одной из основных причин подписания заявления от 9 ноября 2020 года, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны.
"Хочу ответить на вопрос, почему я подписал трехстороннее заявление и почему война была остановлена именно 9 ноября. Конечно, переломным моментом стало падение Шуши и речь не только о символическом значении Шуши, но и о стратегическом. После потери Шуши под ударом оказался Степанакерт, неизбежно должно было увеличиться давление на Мартуни и, что самое главное, около 25 тыс. солдат оказались бы под угрозой окружения", - заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания следственной комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны в Арцахе.
По его словам, заявление от 9 ноября стало пятой попыткой остановить войну.
«Первый такой разговор состоялся 7 октября, когда я позвонил президенту РФ Владимиру Путину, чтобы поздравить с Днем Рождения… Путин заявил, что он хочет приложить посреднические усилия для скорейшей остановки войны. Я сказал, что согласен, поинтересовавшись об условиях прекращения огня. Мы считали, что  прекращение огня должно быть без предусловий, стороны должны оставаться на занятых позициях, после чего должны состояться консультации по тем компромиссам, на которые готовы стороны. Вечером состоялся второй разговор, и Путин сказал, что переговорил с Алиевым, однако тот заявил, что он не готов идти на прекращение огня», - рассказал Пашинян.
На следующий день Путин сообщил, что азербайджанская сторона выдвигает условия: без боя сдать Физули, и армянские силы должны отойти по Араксу до Худаферинского водохранилища, чтобы оно оказалось под контролем Азербайджана.
«Кроме того, руководство Азербайджана рассчитывает получить обратно Гулиева и Аскерова, отбывающих в Арцахе наказание за убийство и похищение, посчитав возможным вернуть военнопленных. Но за это объявлялось не прекращение военных действий, а только гуманитарное перемирие для организации похорон  погибших. После этого никаких обязательств об отказе от продолжения боевых действий не должно было быть. Я заявил, что предусловия неприемлемы, поскольку мы договорились с президентом РФ, что перемирие должно установиться без предусловий.  И потом, если даже я соглашусь на отступление войск, нет никаких гарантий, что в ходе отступления Азербайджан не продолжит наступление. Тем не менее я проявил некоторую гибкость, отметив, что совместное использование водохранилища возможно, возвращение  Аскерова и Гулиева можно обсудить, если Азербайджан скажет России, скольких военнопленных он вернет армянской стороне, сдача Физули без боя и отступление по берегу Аракса неприемлемы, а предложение о гуманитарном перемирии полностью приемлемо», - рассказал Пашинян.