Սպասում ենք Մոսկվայի պաշտոնական արձագանքին. Հայաստանի փոխարտգործնախարարը՝ Հակարի կամրջի վրա տեղի ունեցած միջադեպի մասին 06/19/2023 12:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը սպասում է Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ Ռուսաստանի արձագանքին։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը։
«Հակարիի կամրջի տարածքում տեղի ունեցած միջադեպը հետաքննվում է։ Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ-ն արդեն հայտնել է իր դիրքորոշումն ու մտահոգությունը խնդրի վերաբերյալ»,- հայտարարեց նա։
Վ. Կոստանյանի արձանագրմամբ՝ Ադրբեջանի ղեկավարության գործողություններն այս համատեքստում, կասկածի տակ են դնում հայտարարությունները, թե ադրբեջանական կողմը հետաքրքրված է կայունությամբ և խաղաղությամբ։
Ըստ Կոստանյանի՝ այս դեպքում խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի ԶՈւ գործողությունների հետևանքով ստեղծված լարվածությանը թե՛ ՀՀ սահմանին, թե՛ ՀՀ սուվերեն տարածքում, և թե՛ իրավիճակի լարմանը՝ Արցախում։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-ին ադրբեջանական զինուժն առաջխաղացման փորձ էր կատարել՝ փորձելով ՀՀ տարածքում՝ Հակարի գետի կամրջի մոտ, ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ բարձրացնել ադրբեջանական դրոշը։
Ավելի վաղ Փաստինֆո-ն հայտնել էր, որ միջադեպից հետո ՀՀ ԱԳՆ էր հրավիրվել Հայաստանում ՌԴ դեսպանը, որին հայկական կողմը խիստ դժգոհություն էր հայտնել՝ միջադեպի առնչությամբ։

"Ждем официальной реакции Москвы" - замглавы МИД Армении об инциденте на мосту Хакари 06/19/2023   13:03  |  Лента новостей
Армения ждет реакции России в связи с инцидентом у моста Хакари, заявил заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян в беседе с журналистами в парламенте.
"Инцидент  на территории моста Хакари расследуется, МИД Республики Армения уже выразил свою позицию и обеспокоенность по поводу проблемы", - сказал Костанян.
Костанян отметил, что действия руководства Азербайджана в данном контексте ставят под сомнение заявления о том, что азербайджанская сторона заинтересована стабильностью и миром.
По словам Костаняна, в данном случае речь идет о создавшейся вследствие действий ВС Азербайджана напряженности как на границе с Арменией, на суверенной территории РА, так и нагнетании ситуации в Арцахе.
Напомним, 15 июня около 08:40 группа военнослужащих пограничной службы Азербайджана предприняла попытку продвинуться и в присутствии российских миротворцев пыталась на суверенной территории Армении, у моста через реку Хакари, установить флаг.Опубликовано видео провокации азербайджанских военнослужащих у моста ХакариРанее ИА "ФактИнфо" сообщило, что после инцидента в МИД РА был приглашен посол РФ в Армении, которому Ереван выразил крайнее недовольство по поводу инцидента.
11:49 19/06/2023  |  Лента новостейДаже не хочется думать о возможных последствиях разрыва Армении и России - Оверчук