Արցախից անգամ ծանր հիվանդների տեղափոխումն է անհնարին դարձել. սա միջազգային հումանիտար բոլոր սկզբունքների խախտում է. Անահիտ Ավանեսյան 06/16/2023 15:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից անգամ ծանր հիվանդություն ունեցող քաղաքացիների տեղափոխումը Երևան անհնարին է դարձել։ Այս մասին լրագրողներին ասաց ՀՀ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։ Նախարարի խոսքով՝ այժմ փորձ է արվում արցախցի բժիշկների հետ կապ պահպանել ու միասնական ուժերով պայքարել ստեղծված իրավիճակի դեմ ու անհրաժեշտ բժշկական օգնություն ցույց տալ։
«Բայց սա, իհարկե, չի կարող լուծում լինել։ Ես մշտապես, նորից խստորեն դատապարտելով ասում եմ, որ պացիենտների բժշկական օգնության խոչընդոտումը դեմ է բոլոր միջազգային փաստաթղթերին և չի տեղավորվում հումանիտար որևէ սկզբունքի մեջ»,- ասաց նա։
Նախարարը հայտնեց, որ նշված բոլոր պացիենտները վերադարձել են Ստեփանակերտ և դեռևս պարզ չէ, թե երբ հնարավոր կլինի նրանց տեղափոխումը ՀՀ տարածք։

Транспортировка даже тяжелобольных пациентов из Степанакерта в Ереван стала невозможной, это нарушение всех международных гуманитарных принципов - Аванесян 06/16/2023 15:25 | Лента новостей
Транспортировка даже тяжелобольных пациентов из Арцаха в Ереван стала невозможной. Об этом в беседе с журналистами заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Накануне стало известно, после вчерашней азербайджанской провокации у моста Хакари Баку запретил все гуманитарные пассажирские и грузовые перевозки по Кашатахскому (Лачинскому) коридору.Азербайджан запретил любые гуманитарные перевозки по Кашатагскому (Лачинскому) коридору - ИнфоштабПо словам главы Минздрава Армении, сейчас пытаются поддерживать связь с врачами Арцаха, бороться с ситуацией объединенными силами и оказать необходимую медицинскую помощь.
"Но это не может быть выходом из сложившейся ситуации. Я всегда и вновь решительно осуждаю и заявляю, что воспрепятствование оказанию пациентам медпомощи противоречит всем международным документам и не укладывается в рамки гуманитарных принципов", - сказал Аванесян.
Министр сообщила, что все упомянутые пациенты вернулись в Степанакерт, пока не ясно, когда станет возможной их перевозка в Армению.