Արցախում սրվում է առկա հումանիտար ճգնաժամը՝ առաջացնելով նոր ծանր խնդիրներ ու պայմաններ բնակչության համար 06/16/2023 20:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Արդեն երկրորդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից լրիվությամբ արգելված են Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով բոլոր հումանիտար ուղևորափոխադրումներն ու բեռնափոխադրումները՝ Արցախ-Հայաստան սահմանագծին նախօրեին տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով առաջացած իրավիճակի պատրվակով: Այս մասին հայտարարել է ԱՀ կառավարության ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնը։
«Երեկ ու այսօր տեղի չեն ունեցել ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Ստեփանակերտ-Գորիս-Ստեփանակերտ երթուղով հումանիտար հրատապ կարիքներից ելնելով մարդկանց խիստ սահմանափակ տեղափոխումները, ինչպես նաև երկու օր շարունակ չի իրականացվում սննդամթերքի, վառելիքի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների փոխադրումը ռուս խաղաղապահների մեքենաներով:
Այս ամենի արդյունքում էլ ավելի է սրվում առկա հումանիտար ճգնաժամն Արցախում՝ առաջացնելով նոր ծանր խնդիրներ ու պայմաններ բնակչության համար:
Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով հումանիտար փոխադրումների վերաբերյալ տեղեկություններ լինելու դեպքում հանրությունը լրացուցիչ կտեղեկացվի»,- ասված է հաղրդագրության մեջ:

Гуманитарный кризис в Арцахе еще более усугубляется, создавая новые сложные проблемы и тяжелые условия для населения 06/16/2023 22:31 | Лента новостей
Уже второй день Азербайджан полностью запретил все гуманитарные пассажирские и грузовые перевозки по Кашатахскому (Лачинскому) коридору под предлогом ситуации, вызванной азербайджанской провокацией на границе между Арцахом и Арменией. Об этом говорится в Центре обеспечения взаимодействия с российским миротворческим контингентом Правительства Республики Арцах.
Вчера и сегодня не осуществляется весьма ограниченная перевозка людей со срочными гуманитарными потребностями в сопровождении российских миротворцев по маршруту Степанакерт-Горис-Степанакерт. На протяжении двух дней не осуществляется также перевозка на машинах российских миротворцев продовольствия, топлива, медикаментов и других товаров первой необходимости.
В результате этого нынешний гуманитарный кризис в Арцахе еще более усугубляется, создавая новые сложные проблемы и тяжелые условия для населения.
При наличии информации о гуманитарных перевозках по Кашатахскому (Лачинскому) коридору общественность будет дополнительно проинформирована.