Անհրաժեշտ է անել հաջորդ քայլը՝ ֆիքսել սահմանազատման հիմքը և ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքերին․ Փաշինյան 06/16/2023 11:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Որքան էլ դժվար, բայց Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ մեր աշխատանքները պետք է լինեն շարունակական։ Այդ մասին Գրծադիրի նիստին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը և հավելեց, որ առաջիկայում նախատեսվում էՀՀ և Ադրբեջանի արտաքին գործեր նախարաների հանդիպումը Վաշինգտոնում։
«Հույս ունեմ, որ վաշինգտոնյան նախորդ հանդիպման ժամանակ արձանագրված որոշակի առաջընթացը կզարգանա։ Առավելևս այն բանից հետո, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանի երկայնքով տարբեր հատվածներում լարվածություն ստեղծելու փորձերն անհասկանալի են»,-նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտեց, որ անհրաժեշտ է անել հաջորդ քայլն ու ֆիքսել սահմանազատման հիմքը և ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքերին։
«Ինչ վերաբերում է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է դրան՝ կողմերի իրավազորության, հավասարության, ինքնիշխանության սկզբունքների հիման վրա։ ՀՀ տարածքով միջանցքային որևէ տրամաբանություն անընդունելի է։ Այս իմաստով ակնկալում եմ, որ միջազգային գործընկերներն Ադրբեջանի կոմղից օգտագործվող սադրիչ բառապաշարից կխուսափեն»,-ասաց Փաշինյանը։

Пашинян анонсировал встречу глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне в ближайшее время 06/16/2023 12:02 | Лента новостей
Как бы трудно ни было, но работа правительства Армении, направленная на нормализацию отношений с Азербайджаном и установление мира, должна быть продолжена. Об этом заявил премьер Армении Никол Пашинян на заседании правительства в пятницу.
Пашинян сообщил, что в ближайшее время планируется встреча глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне.
Он выразил надежду, что достигнутый на предыдущих переговорах в Вашингтоне некоторый прогресс получит дальнейшее развитие.
Пашинян назвал неприемлемыми и непонятными попытки создания напряженности по периметру границы, особенно после того, как Армения и Азербайджан договорились признать территориальную целостность друг друга.
Премьер Армении указал на необходимость следующего шага. По его словам, следует зафиксировать основу для делимитации и приступить к работам по делимитации и демаркации границы.