MyInvest. Ամերիաբանկը գործարկել է ներդրումային առցանց հարթակ 06/16/2023   13:54  |  Տնտեսություն
Ամերիաբանկը MyAmeria բջջային հավելվածում գործարկել է նոր հարթակ` MyInvest, որը հնարավորություն է տալիս օգտատերերին առցանց կատարել աժեթղթերով գործարքներ, մշտական հասանելիություն ունենալ ներդրումային պորտֆելին և վերջինիս վերաբերյալ ստանալ մանրամասն տեղեկատվություն։
MyInvest-ը շուկայում առաջին հարթակն է, որտեղ հասանելի են միաժամանակ 30-ից ավելի միջազգային շուկաներ և 15000-ից ավելի օտարերկրյա բաժնետոմսեր ու պարտատոմսեր, ինչպես նաև հայկական բաժնետմոսեր, կորպորատիվ և պետական պարտատոմսեր, այդ թվում` եվրապարտատոմսեր։
MyInvest հարթակը հնարավորություն է տալիս ներդրումներ իրականացնել յուրաքանչյուրին, ով փնտրում է խնայողությունների ներդրման այլընտրանքային տարբերակներ, քանի որ հարթակի միջոցով բաժնետոմսերով, պարտատոմսերով և այլ ֆինանսական գործիքներով գործարքների կնքումը հնարավորինս պարզեցվել է․ մեկ սեղմումով ներդրողը կարող է տեղադրել բաժնետոմսերի, պարտատոմսերի, ETF-ների գնման կամ վաճառքի պատվերներ, հետևել դրանց կատարման ընթացքին, ինչպես նաև ցանկացած պահի հետևել կնքված գործարքների / պորտֆելի փոփոխություններին։
«Տարիներ շարունակ լինելով արժեթղթերի շուկայի առավել ակտիվ դերակատարներից մեկը` մենք մշտապես նպաստել ենք ոլորտի զարգացմանը: Պատահական չէ, որ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի և կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից իրականացվող «AMX Award» մրցանակաբաշխությանն այս տարի Ամերիաբանկը լավագույնը ճանաչվեց միանգամից 6 անվանակարգում: Սա և հաճելի է, և, միևնույն ժամանակ, պարտավորեցնող: Գործարկելով MyInvest-ը` մենք հույս ունենք, որ այն լրացուցիչ խթան կհանդիսանա և կստեղծի նախադրյալներ Հայաստանում ներդրումային շուկայի աշխուժացման ու զարգացման համար»,- ասում է Ամերիաբանկի Առևտրային գործառնությունների դեպարտամենտի Արտարժութային և բրոքերային գործառնությունների գծով համատնօրեն Դիանա Հակոբյանը։
Հունիսի 7-ից MyInvest հարթակում հասանելի են նաև Team Telecom Armenia ընկերության բաժնետոմսերը. Ամերիաբանկը հրապարակային առաջարկի միջոցով (IPO) տեղաբաշխում է Team Telecom Armenia ընկերության 8 միլիարդ 240 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ 40 միլիոն հատ բաժնետոմս: Team-ը հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջին ընկերությունն է, որը Հայաստանում իրականացնում է IPO։ Բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկի մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ այստեղ: MyInvest հարթակով Team Telecom Armenia ընկերության բաժնետոմսերը ձեռք բերելիս ներդրողները հնարավորություն ունեն արժեթղթերի հաշիվը բացել ավտոմատ եղանակով:
Ամերիաբանկի MyAmeria բջջային հավելվածը թողարկվել է 2022 թվականին և նախատեսված է ֆիզիկական անձ հաճախորդների համար:

MyInvest. Америабанк запустил инвестиционную онлайн-платформу 06/16/2023 14:02 | Экономика
Америабанк запустил новую платформу в мобильном приложении MyAmeria – MyInvest, которая позволяет пользователям совершать операции с ценными бумагами в режиме онлайн, иметь постоянный доступ к инвестиционному портфелю и получать о нем подробную информацию. Об этом сообщает пресс-служба банка.
MyInvest – первая платформа на рынке, на которой одновременно доступны более 30 международных рынков и более 15000 акций и облигаций иностранных компаний, а также армянские акции, корпоративные и государственные облигации, в том числе еврооблигации.
MyInvest предоставляет возможность инвестировать всем, кто ищет альтернативные варианты вложения сбережений, поскольку процесс заключения сделок с акциями, облигациями и прочими финансовыми инструментами посредством платформы максимально упрощен. В один клик инвестор имеет возможность размещать и отслеживать заявки на покупку или продажу акций, облигаций, ETF, а также следить за изменениями своего инвестиционного портфеля и заключенных сделок в любое время.
«Будучи одним из наиболее активных участников рынка ценных бумаг на протяжении нескольких лет, мы всегда вносили свой вклад в развитие сектора. Неслучайно в этом году Америабанк был признан лучшим сразу в 6 номинациях на церемонии награждения AMX Awards, организованной Фондовой биржей Армении и Центральным депозитарием. Это и приятно, и в то же время обязывает. Запуская MyInvest, мы надеемся, что эта платформа станет дополнительным стимулом и создаст предпосылки для оживления и развития инвестиционного рынка Армении», – отмечает Диана Акопян, со-директор по валютным и брокерским операциям Департамента торговых операций Америабанка.
С 7 июня на платформе MyInvest доступны также акции Team Telecom Armenia. Америабанк размещает 40 миллионов акций Team Telecom Armenia общей стоимостью 8 млрд 240 млн драмов РА посредством первичного публичного предложения (IPO). Team - первая компания в сфере телекоммуникаций в Армении, осуществляющая IPO. Подробно с условиями первичного публичного предложения акций можно ознакомиться здесь. Приобретая акции компании Team Telecom Armenia через платформу MyInvest, инвесторы имеют возможность автоматически открыть счет ценных бумаг.
Мобильное приложение Америабанка «MyAmeria», предназначенное для физических лиц, было запущено в 2022г.