Երկու օրվա ընթացքում Արցախից Հայաստան եւ հակառակ ուղղությամբ 102 անձի հնարավոր չի եղել տեղափոխել.Արցախի ԱՆ մամուլի խոսնակ 06/16/2023   17:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 15-ին Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի պատճառով Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ապօրինի գործող ադրբեջանական անցակետում երեկվանից արգելվել է, ի թիվս բոլոր հումանիտար փոխադրումների, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչի հետևանքով այս երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէ եղել կազմակերպել նախատեսված 102 անձի տեղափոխություն (52-ը՝ Արցախից Հայաստան, 50-ը՝ Հայաստանից Արցախ): Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Արցախի ԱՆ մամուլի խոսնակ Անգելինա Իսախանյանը։
«Երեկ առավոտյան ԿԽՄԿ մեքենաները 25 բուժառուի և նրանց հարազատների տեղափոխում էին Հայաստան, սակայն Քաշաթաղի միջանցքում գործող ապօրինի անցակետում ադրբեջանական կողմն արգելել է նրանց հետագա տեղաշարժը, ինչի հետևանքով մեքենաները վերադարձել են Ստեփանակերտ՝ միևնույն ժամանակ չկարողանալով կազմակերպել Գորիսից Ստեփանակերտ ևս 25 բուժառուների ու հարազատների վերադարձն Արցախ»,-նշել է խոսնակը։
Այսօր նախատեսված էր նաև 27 բուժառուների և նրանց հարազատների տեղափոխումը ՀՀ մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար, ինչպես նաև 25 բուժառուների և նրանց հարազատների հետվերադարձը դեպի Արցախ:
Բոլոր հումանիտար բեռնափոխադրումների խափանման պայմաններում, Իսախանյանի փոխանցմամբ, լրիվությամբ դադարել են նաև դեղորայքի ու բժշկական այլ պարագաների սահմանափակ մատակարարումները դեպի Արցախ, որոնք իրականացվում էին բացառապես Կարմիր խաչի կողմից: Արդյունքում, օրեցօր կրճատվում են բուժհաստատություններում առկա առանց այն էլ սուղ պաշարները՝ լրացուցիչ ռիսկի տակ դնելով քաղաքացիների պատշաճ բուժսպասարկումը:
16:34 16/06/2023  |  ՄարզականՕլիվյե Ժիրուն վաճառել է իր մարզաշապիկը և գումարը փոխանցել արցախահայերին
11:16 16/06/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը ԼՂ-ում մեկնարկել է էթնիկ զտման քաղաքականություն․ ամբողջությամբ փակ է Լաչինի միջանցքը․ անհետաձգելի բուժօգնության կարիք ունեցողներին թույլ չի տրվում տեղափոխել․ Փաշինյան

В Минздраве Арцаха заявили о невозможности перевозки более 100 человек из Арцаха в Армению и обратно за два дня 06/16/2023   17:58  |  Лента новостей
Из-за вчерашней азербайджанской провокации на границе Армении и Арцаха, в районе моста Хакари, на азербайджанском КПП, незаконно установленном в Кашатагском (Лачинском) коридоре, в числе всех гуманитарных перевозок с 15 июня была запрещена также транспортировка арцахских пациентов при посредничестве Международного Комитета Красного Креста(МККК) в оба направления. Вследствие этого за эти два дня не удалось организовать транспортировку 102 лиц(52 – из Арцаха в Армению и 50 – из Армении в Арцах).Об этом "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь Минздрава Арцаха Ангелина Исаханян.
Накануне утром МККК перевозил 25 пациентов и их родных из Арцаха в Армению, однако на незаконном азербайджанском пропускном пункте, действующем в Кашатагском коридоре, азербайджанская сторона запретила их дальнейшую перевозку, вследствие чего машины вернулись в Степанакерт. В то же время они не смогли организовать транспортировку  еще 25 пациентов из Гориса в Степанакерт и их родных в Арцах», - отметила пресс-секретарь.
На сегодня была запланировала перевозка 27 пациентов и их родных в специализированные медцентры Армении для оказания им экстренной медпомощи. Помимо этого, планировалось возвращение 25 пациентов и их родных в Арцах.
В условиях срыва всех гуманитарных грузоперевозок, по словам Исаханян, полностью прекращены также ограниченные поставки лекарств и других медицинских принадлежностей в Арцах, которые осуществлялись исключительно со стороны Красного Креста. В итоге с каждым днем истощаются и без того скудные запасы препаратов в медучреждениях, ставя под дополнительный риск надлежащее медобслуживание граждан.