ԱՄՆ-ն ստիպում է Ղարաբաղին հանդիպել Ադրբեջանի հետ, մերժման դեպքում սպառնում են ադրբեջանական հակաահաբեկչական գործողությամբ 06/15/2023   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վաշինգտոնը վերջնագրի տեսքով Արցախի ներկայացուցիչներին ստիպում է երրորդ երկրում հանդիպել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ։ Մերժման դեպքում սպառնում է իրականացնել ադրբեջանական հակաահաբեկչական գործողություն։ Այս մասին հայտնում են РИА Новости վաշինգտոնյան դիվանագիտական աղբյուրները։
«Հանդիպումն անցկացվելու է ամերիկացի կուրատորի կողմից։ Նպատակն է Միացյալ Նահանգների ակտիվացումը տարածաշրջանում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Աղբյուրը հայտնում է, որ ամերիկյան խաղաղապահ նախաձեռնությունը լոբբինգ է իրականացնում Արցախի արտգործնախարար Սերգեյ Ղազարյանի կողմից, ում շահերը լիովին համընկնում են Ադրբեջանի շահերի հետ։
19:51 13/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Արցախի հանձնման պարագայում եկեղեցու խուլ դիմադրությունը վերաճի համաժողովրդական ապստամբության՝ ոչինչ անել չենք կարող. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան
19:07 13/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը խոչընդոտել է ՀՀ հաշվառում ունեցող քաղաքացիների մուտքը Արցախ
18:24 13/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎերանայվել է փախստականների և վթարակային շենքերից տեղափոխված բնակիչների բնակարանային կարիքի համար ֆինանսական աջակցության չափը, գումարը կախված կլինի ընտանիքի անդամների թվից

США принуждают представителей Нагорного Карабаха ко встрече с Азербайджаном – РИА Новости 06/15/2023 11:52 | Лента новостей
Вашингтон в ультимативной форме принуждает представителей Нагорного Карабаха ко встрече с представителями Азербайджана в третьей стране, а в случае отказа угрожает проведением азербайджанской контртеррористической операции, заявил РИА Новости дипломатический источник в Вашингтоне.
"В ультимативной форме Вашингтон принуждает представителей Нагорного Карабаха согласиться в ближайшее время на встречу с азербайджанской стороной в "третьей стране" при участии американского куратора. Цель - внедрение США в регион", - заявил собеседник агентства.
"Более того, если карабахское руководство откажется от такого контакта, то ему угрожают проведением азербайджанской контртеррористической операции в регионе", - пояснил он.
По словам собеседника агентства, американскую "миротворческую инициативу" лоббирует "министр иностранных дел" Нагорного Карабаха Сергей Газарян, чьи интересы полностью совпадают с азербайджанскими".