Ամեն օր՝ ժամը 10-ի հատվածում, հենց մարդիկ մտնում են այգի, սկսում են կրակել․ Ճարտարի քաղաքապետ 06/15/2023   11:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի հարակից՝ օկուպացված տարածքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից երեկ կրակ են բացել «Ղուրուսու» կոչվող տեղամասի խաղողայգիներում սրսկման աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիների ուղղությամբ։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ճարտարի քաղաքապետ Վլադիկ Հովհաննիսյանը, ադրբեջանցիներն ամենօրյա ռեժիմով են կրակում այգիներում, դաշտերում աշխատող մարդկանց ուղղությամբ։
«Համարյա ամեն օր էլ՝ ժամը 10-ի կողմերը, հենց մարդիկ մտնում են այգի, սկսում են կրակել։ Շարժ նկատելուն պես կրակում են․ ամեն կերպ ուզում են խանգարած լինել, թույլ չտալ, որ մարդիկ աշխատեն։ Որ հեռվից են լինում կրակոցները, գյուղացիները բանի տեղ չեն դնում, շարունակում են աշխատել, բայց որ մոտիկից է լինում, ստիպված դուրս են գալիս այգուց։ Երեկ, օրինակ, «Ղուրուսու» կոչվող տեղամասի խաղողայգիներում սրսկում էին անում, որ վնասատուրները բերքը չփչացնեն։ Ու էլի կրակել են»,-ասում է քաղաքապետը։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում համարյա առանց խաղաղապահների են աշխատում այգիներում, քանի որ խաղաղապահի ներկայության դեպքում թշնամին ավելի է ագրեսիվանում։
«Խաղաղապահներն իրենց մեքենայով են գալիս։ Էն մեծ «Ուրալ»-ը որ տեսնում են, ավելի շատ են կրակում, դրա համար էլ վերջերս համարյա չենք էլ ասում խաղաղապահներին։ Մի քանի հոգի որ մտնեն այգի, կարող է երբեմն նկատելի էլ չլինեն, բայց որ մեքենան է լինում տարածքում, հնարավոր չի չնկատեն ու կրակ չբացեն»,-նշում է Ճարտարի քաղաքապետը։

Каждый день по утрам азербайджанцы открывают огонь по мирным гражданам, работающим в садах – мэр Чартара 06/15/2023 11:40 | Лента новостей
Вчера с азербайджанских позиций, расположенных на оккупированной территории, прилегающей к городу Чартар Мартунинского района Арцаха, открыли огонь по гражданам, проводившим работы по опрыскиванию виноградников в местечке под названием "Гурусу". Как сообщил в беседе с "ФактИнфо" мэр Чартара Владик Ованнисян, азербайджанцы ежедневно стреляют по мирным гражданам, работающим в садах и на сельхозугодиях.
"Почти каждый день, примерно в десять утра, как только люди заходят в сад, они начинают стрелять. Как только замечают движение, сразу же открывают огонь. Они всячески препятствуют, не позволяют людям работать. Если стреляют издалека, местные жители не обращают внимания и продолжают работать, но они вынуждены покинуть сад, когда ведут огонь с близкого расстояния. Например, вчера они опрыскивали виноградники в местечке под названием "Гурусу", чтобы вредители не нанесли ущерб урожаю, и те снова открыли огонь", - рассказал мэр.
По словам Ованнисяна, в последнее время местные жители работают в садах без миротворцев, поскольку в присутствии миротворцев враг становится еще более агрессивным.
"Миротворцы приезжают на своей машине. Как только они видят "Урал", то начинают еще больше стрелять, поэтому мы в последнее время и не обращаемся к миротворцам...", - заявил мэр Чартара.