Երասխում կառուցվող գործարանում հնդիկ երկու աշխատակցի ադրբեջանական ԶՈՒ-երի կողմից սպանության փորձի դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել 06/14/2023   17:15  |  Քրեական խրոնիկոն
2023 թվականի հունիսի 14-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, հակառակորդի մարտական դիրքերից, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ապօրինաբար մեկ կամ մի քանի անձանց կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոցներ են արձակվել Արարատի մարզի Արարատ համայնքի Երասխ բնակավայրի՝ քաղաքացիական օբյեկտ հանդիսացող նոր կառուցվող գործարանի ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Կրակոցների հետևանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել նշված գործարանում շինարարական աշխատանքներում ներգրավված աշխատակիցներից Հնդկաստանի քաղաքացներ հանդիսացող 1983թ․ ծնված Մուհամադ Ասիֆը և 1998թ․ ծված Միրհասան Սահաջանը: Վերջիններս նույն օրն ընդունվել են Արարատի բժշկական կենտրոն և ստացել համապատասխան բուժօգնություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Կատարվում է նախաքննություն։ Իրականացվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ։  Ձեռնարկվել են անհետաձգելի ապացուցողական և վարույթային գործողություններ:
Որոշումներ են կայացվել նաև՝ դատաձգաբանական և դատահետքաբանական համալիր փորձաքննություններ նշանակելու մասին:

Уголовное дело возбуждено по факту попытки убийства двух граждан Индии со стороны азербайджанских ВС 06/14/2023   17:49  |  Криминальная хроника
Уголовное производство возбуждено по факту совершенного азербайджанскими ВС покушения на убийство индийцев, являющихся работниками завода, строящегося в Ерасхе Араратской области Армении.
Как сообщили в Следственном комитете Армении, 14 июня около 11:30 с боевых позиций противника по мотиву ненависти, нетерпимости или вражды по признаку расовой, национальной, этнической принадлежности, способом, представляющим опасность для жизни многих людей, с целью незаконного лишения жизни одного или нескольких лиц, повреждения или уничтожения имущества был открыт огонь по гражданскому объекту - металлургическому заводу, строящемуся в населенном пункте Ерасх Араратской области Армении.
В результате обстрела со стороны азербайджанских ВС ранения получили граждане Индии Мухаммад Асиф(1983 г.р.) и Мирхасан Сааджан(1998 г.р.), занятые в строительстве упомянутого завода.
Уголовное дело возбуждено по признакам пунктов 7 и 15 части 2 статьи 44-155 УК РА. Ведется предварительное расследование. Произведен осмотр места происшествия, назначенные судебно-медицинские экспертизы. Предприняты неотложные процессуальные действия.
Принято решение о назначении комплексной судебно-баллистической и судебно-трасологической экспертизы.