Հայաստանում ՀՀ ԱՄՆ դեսպանատունը արգելել է ԱՄՆ քաղաքացիներին` մեկնել Լեռնային Ղարաբաղ ու Սյունիք 06/14/2023   09:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում ՀՀ ԱՄՆ դեսպանատունը կոչ է արել ԱՄՆ քաղաքացիներին` չմեկնել Լեռնային Ղարաբաղ ու Սյունիք: Բացի այդ` մի շարք սահմանափակումներ կան Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերի վերաբերյալ:
Դեսպանատան նախազգուշացնող հայտարարության մեջ ասվում է`
Հայաստանում ամառային ճամփորդությունների սեզոնի բացմամբ  Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը հիշեցնում է ԱՄՆ քաղաքացիներին, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շարունակվող հակամարտության պատճառով ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքներին արգելվում է որևէ ոչ էական ճանապարհորդություն հետևյալ վայրեր
Տավուշի մարզ Վարագավանից արևելք՝ H37 ավտոճանապարհ.
Տավուշի մարզ Նավուրից արևելք՝ H36 ավտոճանապարհ.
Գեղարքունիքի մարզ Վարդենիսից արևելք.
Արարատի մարզի Երասխ գյուղով երթևեկությունը թույլատրվում է, կանգառը՝ ոչ.
Ճանապարհորդեք դեպի Ջերմուկ, Վայոց ձորի մարզի Գետիկի կողքով H42 և H43 ճանապարհներով:
Սյունիքի մարզ.
Լեռնային Ղարաբաղ մեկնելը շարունակում է արգելվել.
ԱՄՆ քաղաքացիները պետք է շարունակեն զգույշ լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր միջազգային սահմանների մոտ և խուսափեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու և շփման գծի մերձակայքում ճանապարհորդություններից։ ԱՄՆ կառավարությունը չի կարող շտապ ծառայություններ տրամադրել ԱՄՆ քաղաքացիներին Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում, քանի որ մուտքը սահմանափակ է։
14:47 13/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանը հանդիպել է անհետ կորած զինվորների ու գերեվարվածների ընտանիքի անդամներին
11:52 08/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶգուշացեք գրին քարտի խաղարկությունում շահելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկությունից․ ԱՄՆ դեսպանատուն
17:07 07/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ բրիգադային գեներալը ՀՀ ՊՆ պաշտոնյաների հետ քննարկել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը
11:43 03/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչները հանդիպել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի հետ

Посольство США в Армении призвало своих граждан не ездить в Нагорный Карабах и Сюник 06/14/2023   10:28  |  Лента новостей
Посольство США в Армении призвало своих граждан воздержаться от поездок Нагорный Карабах и Сюник.
Как говорится в опубликованном на сайте дипмиссии "Напоминании об ограничениях на поездки в сезон летних путешествий", из-за продолжающегося конфликта между Арменией и Азербайджаном сотрудникам посольства США и их семьям запрещены любые несущественные поездки в следующие места:
- Тавушская область восточнее Варагавана по дороге Н37
- Тавушская область восточнее Навура по автотрассе Н36
- Гегаркуникская область к востоку от Вардениса
- Проезд через село Ерасх Араратской области разрешен, остановки запрещены
- Поездки в Джермук, мимо Гетика в Вайоцдзорской области, по дорогам H42 и H43
- Сюникская область
- Поездки в Нагорный Карабах по-прежнему запрещены.
"Граждане США должны по-прежнему проявлять осторожность вблизи всех международных границ между Арменией и Азербайджаном и воздерживаться от поездок в места, прилегающие к зоне нагорно-карабахского конфликта и линии соприкосновения. Правительство США не может оказывать экстренные услуги гражданам США в Нагорном Карабахе и его окрестностях, поскольку доступ ограничен", - говорится в заявлении.
17:49 12/06/2023  |  Лента новостейПолгода блокады Арцаха: омбудсмен опубликовал обновленный доклад о нарушениях прав человека со стороны Азербайджана
17:07 12/06/2023  |  КомментарийМИД Армении опубликовал твит в связи с шестимесячной незаконной блокадой Лачинского коридора