Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի առաջին ղեկավարն է, ով հայտարարել է, որ Արցախը Ադրբեջանի կազմում է. Ժոզեպ Բորել 06/14/2023 11:10 | Քաղաքական
Մոլդովայում կայացած հնգակողմ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը. Հայաստանն ընդունել է Արցախը որպես Ադրբեջանի բաղկացուցիչ մաս, ընդ որում` Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի առաջին ղեկավարն է, ով արել է նման հայտարարություն, և ԵՄ-ն հույս ունի, որ պաշտոնական Բաքուն կընդունի այդ մեսիջը և ավելի մեծ ուշադրություն կդարձնի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքներին ու անվտանգային հարցերին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Եվրոպական խորհրդարանում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները և Լեռնային Ղարաբաղում ու Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը» թեմայով քննարկման ժամանակ:
«Հույս ունենք, որ հայկական կողմի մեսիջը խթան կհանդիսանա՝ դրական հուն մղելով բանակցային գործընթացը»-ասել է Բորելը։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը նաև բարձր է գնահատել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչը, նրա պնդմամբ, կարևոր գործոն է հայ-ադրբեջանական հակամարտության հանգուցալուծման գործում։

Пашинян стал первым лидером Армении, признавшим Арцах частью Азербайджана – Боррель 06/14/2023 11:18 | Лента новостей
В ходе состоявшейся в Молдове пятисторонней встречи лидеры Армении и Азербайджана признали территориальную целостность друг друга: Армения признала Арцах составной частью Азербайджана, при этом Никол Пашинян стал первым армянским лидером, сделавшим такое заявление, и ЕС надеется, что официальный Баку воспримет этот месседж и уделит больше внимания правам и вопросам безопасности народа Нагорный Карабах.
Об этом, как передает Арменпресс, заявил вице-председатель Европейской комиссии, верховный представитель ЕС союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в ходе обсуждения в Европарламенте на тему “Отношения между Арменией и Азербайджаном и ситуация в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре”.
“Надеемся, что месседж армянской стороны станет стимулом, который подтолкнет переговорный процесс в позитивном направлении”, - сказал Боррель.
Глава дипломатии ЕС также высоко оценил роль российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, что, по его словам, является важным фактором в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта.