Տիգրան Ավինյանի վերաբերյալ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ անհամատեղելի պաշտոններում պաշտոնավարելու համար. «Փաստինֆո»-ի հրապարակումների հետքերով 06/13/2023 21:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Վարույթը վերաբերում է Տիգրան Ավինյանի պաշտոնավարմանը՝ երկու անհամատեղելի պաշտոններում, որն առրևույթ կոռուպցիոն դրսևորում է, ինչի մասին բարձրաձայնել էր «Փաստինֆո»-ն։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2022թ. նոյեմբերի 28-ին «Փաստինֆո»-ն արձանագրել էր, որ Երևանի փոխքաղաքապետի պաշտոնում սեպտեմբերի 23-ին նշանակվելուց հետո Ավինյանը շարունակում է զբաղեցնել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ-խմբ) , տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը՝ այդպիսով միևնույն ժամանակ պաշտոնավարելով երկու անհամատեղելի պաշտոններում։ Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի 8-րդ կետի համաձայն՝ քաղաքապետի տեղակալները չեն կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել այլ պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից, մինչդեռ, ինչպես հայտնի է՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն ՀՀ կառավարության ներքո գործող առեւտրային կազմակերպություն է, որի գործունեությունը միտված է խոշորագույն ներդրողների և գործընկերների հետ համատեղ լայնածավալ նախագծերի իրականացմանը։ Ֆոնդը ստեղծվել է 2019թ՝ կառավարության որոշմամբ, իսկ Տիգրան Ավինյանը հանդիսանում է նշված ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, ինչի մասին փաստում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի պաշտոնական կայքէջը։ Ավելին՝ նա օժտված է ղեկավարման գործառույթներով, ինչի մասին եւս փաստում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի կայքը, որի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ հենց տնօրենների խորհուրդն է ղեկավարում ԱՆԻՖ-ը։ Փաստացի՝ գործ ունենք ոչ միայն ապօրինի պաշտոնավարման, այլև՝ կոռուպցիոն ռիսկերի հետ, քանի որ երկու պաշտոններում առկա է շահերի բախում։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր մի շարք հարցումներ էր իրականացրել ինչպես ԱՆԻՖ, քաղաքապետարան, այնպես էլ՝ Կառավարություն, Էկոնոմիկայի նախարարություն, ի վերջո հաջողվել է ստանալ ԱՆԻՖ-ի կանոնադրությունը, որով հաստատվեցին կոռուպցիոն ռիսկերի մեր կասկածները. Տիգրան Ավինյանը, լինելով փոխքաղաքապետ, ղեկավարում է առեւտրային կազմակերպություն. Նա է պատասխանատու խորհրդի աշխատանքների կազմակերպման համար, նա է վարում խորհրդի նիստերը, նախագահում ընդհանուր ժողովն ու ստորագրում, թե ընդհանուր ժողովի, թե խորհրդի որոշումները, դրանցով հաստատված փաստաթղթերը։ Համենայն դեպս, կանոնադրության 16.2-րդ կետը հենց այս պարտականություններն է ամրագրել խորհրդի նախագահի համար։ Թե փոխքաղաքապետի աշխատաժամանակի քանի տոկոսն է Ավինյանը նվիրում ներդրումների համար պատասխանատու կառույցի աշխատանքների կազմակերպմանը ու ստանում՝ առերեւույթ ապօրինի վարձատրություն, հարցի մյուս կողմն է։ Իսկ եթե ինքը քաղաքապետարանում իր աշխատանքային ժամերին չի աշխատում ԱՆԻՖ-ի համար, ապա հարց է առաջանում, թե ոնց է ղեկավարում այն։
Մեր հրապարակումներից հետո Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում ուսումնասիրություն է իրականացվել եւ համապատասխան փաստաթղթերն ուղարկվել դատախազություն, որն էլ դրանք վերահասցեագրել էր Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ ապրիլի 22-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է՝ մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասացին, որ վերադաս դատախազի որոշման հիման վրա քրեական վարույթը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից փոխանցվել է Քննչական կոմիտե, որտեղ ներկայում կատարվում է նախաքննություն։
Քննչական կոմիտեից հաստատեցին, որ վարույթն իրենց մոտ՝ նշելով, որ դրա շրջանակներում քրեական հետապնդում որևէ անձի նկատմամբ նախաձեռնված չէ և առերևույթ հանցագործության դեպքին Տ. Ավինյանի առնչության վերաբերյալ վարույթի շրջանակներում Քննչական կոմիտեն այս պահին տվյալներ չունի։
Այն, որ արդեն 2-3 ամիս է, ինչ ընթանում է վարույթ, հիմք է տալիս ենթադրելու, որ քննչական մարմինները անելանելի վիճակի մեջ են հայտնվել. ակներեւ է, որ չեն հանդգնի մեղադրանք ներկայացնել ՔՊ-ի՝ քաղաքապետի թեկնածուին, բայց ակներեւ է նաեւ խախտումը, մնում է գտնեն ձեւակերպումները հրահանգը պատշաճ կատարելու համար։

Уголовное производство инициировано в отношении Тиграна Авиняна за работу на несовместимых должностях – по следам публикации "ФактИнфо" 06/14/2023   10:18  |  Лента новостей
Антикоррупционный комитет передал уголовное производство в отношении вице-мэра Еревана Тиграна Авиняна в Следственный комитет РА. Об этом "ФактИнфо" узнало от Генеральной прокуратуре РА.
Производство касается пребывания Авиняна на двух несовместимых должностях, которое заведомо является проявлением коррупции, о чем писало ИА "ФактИнфо".
Напомним, еще 28 ноября 2022 года ИА "ФактИнфо" зафиксировало, что после назначения 23 сентября вице-мэром Еревана Авинян продолжает занимать пост председателя совета директоров ЗАО "Фонд государственных интересов Армении"(ANIF), тем самым одновременно пребывая на двух несовместимых должностях.
В соответствии с пунктом 8 статьи 48 Закона РА "О местном самоуправлении в городе Ереване", заместители мэра не могут заниматься предпринимательской деятельностью, занимать другую должность в органах государственной власти или местного самоуправления или коммерческих организациях, выполнять другую оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой. Между тем, как известно,  ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» - действующая при правительстве РА коммерческая организация, деятельность которой нацелена на реализацию широкомасштабных проектов совместно с крупнейшими инвесторами и партнерами. Фонд был основан в 2019 году по решению правительства, а Тигран Авинян является председателем совета директоров упомянутого ЗАО, о чем свидетельствует информация на официальном сайте «Фонда государственных интересов Армении».
Более того, он наделен управленческими функциями, о чем также свидетельствует информация на сайте фонда, согласно которой именно совет директоров руководит ANIF. Фактически мы имеем дело не только с незаконным нахождением на должности, но и с коррупционными рисками ввиду наличия столкновения интересов при пребывании  на двух должностях.
ИА "ФактИнфо" направило ряд письменных запросов как ANIF, мэрии, так и правительству, министерству экономики. В конце концов, удалось получить устав ANIF, который подтвердил наши подозрения по поводу коррупционных рисков. Тигран Авинян, будучи вице-мэром, руководит коммерческой организацией. Он отвечает  за организацию работы совета.  Он ведет заседания совета, председательствует на общем собрании и подписывает как решения общего собрания, так и совета, утвержденные ими документы. Во всяком случае, пункт 16.2 устава закрепил именно эти обязанности за председателем совета. Какой процент своего рабочего времени вице-мэра Авинян  посвящает организации работы ответственной за инвестиции структуры  и, по всей вероятности, получает незаконное  жалование – другая сторона вопроса. Если же в свое рабочее время в мэрии он не трудится для ANIF, то возникает вопрос: как он им руководит?
После наших публикаций в Комиссии по предупреждению коррупции была проведена проверка, и соответствующие документы были направлены в прокуратуру, которая переадресовала их Антикоррупционному комитету, где 22 апреля было инициировано уголовное производство по признакам части 1 статьи 277(злоупотребление служебными полномочиями или обусловленным им воздействием в частном секторе) УК РА.
В беседе с "ФактИнфо" в Генпрокуратуре РА сообщили, что на основании решения вышестоящего прокурора уголовное производство было передано из Антикоррупционного комитета в ведение Следственного комитета, где в настоящее время ведется предварительное расследование.
В Следственном комитете подтвердили, что дело поступило к ним, указав при этом, что в рамках него уголовного преследования в отношении какого-либо лица не инициировано, а Следственный комитет на данный момент в рамках производства не располагает сведениями о причастности Т. Авиняна к предполагаемому преступлению.
Тот факт, что производство ведется уже 2-3 месяца, дает основание полагать, что следственные органы оказались в безвыходном положении: очевидно, что они не осмелятся предъявить обвинение кандидату от ГД, но столь же очевидно и нарушение; остается им найти формулировки для надлежащего исполнения директивы.