Ապագան մեր ձեռքերում է. ես դեմ եմ պարզապես հոսանքին տրվելուն և սեփական ժողովրդի ճակատագրի որոշման հարցն ինչ-որ արտաքին խաղացողների թողնելուն. Վարդանյան 06/13/2023 15:45 | Մեկնաբանություն
Վերջերս տարբեր տեղերից ավելի հաճախ եմ լսում այլընտրանքներ չունենալու մասին: Այսօր իբր այլընտրանք չունենք, քան ապօրինի անցակետն օգտագործելը, վաղը միգուցե այլ կարմիր գիծ հատելու «այլընտրանք չենք ունենա»... Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը.
«Բարեբախտաբար, Արցախում այդպես մտածողները շատ չեն, քանի որ մեր պատմությունը մեզ ապացուցել է, որ այլընտրանքներ միշտ կան, պարզապես դրանք ոչ միշտ են հեշտ և հաճախ պահանջում են շատ ծանր աշխատանք, ուժերի կենտրոնացում ու համախմբում, հրաժարում շատ բաներից, նվիրում: Բայց միայն այդպես մենք կարող ենք ստիպել, որ մեզ հարգեն ու մեզ հետ հաշվի նստեն:
Ապագան մեր ձեռքերում է: Ես դեմ եմ պարզապես հոսանքին տրվելուն և սեփական ժողովրդի ճակատագրի որոշման հարցն ինչ-որ արտաքին խաղացողների թողնելուն: Հնարավոր են տարբեր սցենարներ, որոնք մենք կարող ենք մշակել ու իրականացնել: Միայն մեր սեփական սցենարները կարող են մեզ դրական արդյունք ապահովել: Իսկ ոչինչ չանելը համարժեք է թույլ տալուն, որ մեր վերաբերյալ ուրիշների սցենարները իրականություն դառնան՝ մեզ համար բացասական հետևանքներով:
Մոտ մեկուկես տարի առաջ հարցազրույցներից մեկի ժամանակ ինձ հարց էին տվել Հայաստանի ապագայի հետ կապված սցենարների մասին: Ես պատասխանել էի, որ լուրջ ու գրագետ աշխատանքի դեպքում մենք հնարավորություն ունենք դառնալու հաջողակ երկիր, այնպիսին, ինչպիսին Ֆինլանդիան էր Երկրորդ համաշխարհայինից հետո:
Կամ Շվեյցարիան, եթե գտնենք ու աշխարհին ցույց տանք մեր յուրահատկությունը: Եվ հակառակը՝ սխալ քաղաքականությունը, որը, ցավոք, շարունակում է իրականացնել Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը, կարող է հանգեցնել բացասական սցենարի. կարող ենք հայտնվել պատժամիջոցների տակ ու անգամ կորցնել ինքնիշխանությունը, դառնալ աշխարհի համար ոչ կարևոր երկիր: Այդպիսի անցանկալի սցենարները հնարավոր են, եթե մենք ինքներս ոչինչ չանենք և թույլ տանք միայն, որ մեր հակառակորդները գործեն: Եվ հենց այդպիսի օտար, արտաքին սցենարների իրականացման են մեզ տանում Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները: Սեփական ծրագիր չկա:
Իհարկե, հաջող Հայաստան ունենալը ծանր ու բարդ աշխատանք է: Բայց դա իրականանալի նպատակ է, պարզապես պետք է սեփական սցենարը գործարկել: Վստահ եմ, որ մենք հնարավորություն ունենք Հայաստանը կամուրջ դարձնել Արևմուտքի, Ռուսաստանի և Իրանի միջև, դարձնել հաջողակ երկիր: Իսկ դրա համար ծայրահեղ կարևոր է Արցախը պահել հայկական»:

Варданян: я противник того, чтобы просто плыть по течению и отдавать судьбу своего народа каким-то внешним игрокам 06/13/2023   16:17  |  Комментарий
Бывший госминистр Республики Арцах, общественно-политический деятель Рубен Варданян заявил, что он противник того, чтобы просто плыть по течению и отдавать судьбу своего народа каким-то внешним игрокам.
Варданян отметил, что в последнее время из разных мест все чаще слышет об отсутствии альтернатив.
"Сегодня у нас якобы нет альтернативы, кроме как использовать незаконный КПП, завтра, может быть, у нас «не будет альтернативы» перейти еще одну красную черту... К счастью, в Арцахе не много людей, которые так думают. Наша история доказала нам, что в жизни всегда есть альтернативы, просто воспользоваться ими часто нелегко. Это требует тяжелого труда,  консолидации, самоотверженности. Но только так мы сможем заставить уважать нас и считаться с нами", - написал Варданян в своем Telegram-канале.
По его словам, будущее рукотворно, будущее в наших руках.
"Я противник того, чтобы просто плыть по течению и отдавать судьбу своего народа каким-то внешним игрокам. Возможны разные сценарии будущего, которые мы можем разработать и реализовать. Только наши собственные сценарии будут позитивными для нас. Но если ничего не делать, будет реализован какой-то другой чужой сценарий, негативный для нас", - заявил он.
Варданян напомнил, что примерно полтора года назад в одном из интервью он описывал различные сценарии.
"Я говорил о том, что может с нами случиться, если ничего не делать, если не начать реализовывать свой сценарий, говорил о том, какими могли бы быть позитивные сценарии", - отметил он.
Варданян указал, что  при серьезной и грамотной работе у нас есть возможность стать успешной страной.
Например, как Финляндия после Второй мировой войны. Или как Швейцария, если сможем найти и реализовать какую-то свою уникальность для мира. И наоборот – в случае неправильной политики, которую, к сожалению, продолжает, по моему мнению, проводить правительство Никола Пашиняна, – мы окажемся в одном из негативных сценариев: станем никому не нужными и архаичными, попадем под санкции или даже потеряем суверенитет», - написал Варданян.
Такие сценарии, всем ясно, крайне нежелательны, но они возможны, если ничего не делать самим, а только предоставлять возможность действовать оппонентам, отметил он.
"И именно к реализации каких-то чужих, внешних сценариев сегодня продолжает вести Армению ее нынешнее руководство. Своего плана нет.  Да, успешная Армения – это большая и сложная работа. Но эта цель достижима, просто нужно запустить свой сценарий. Уверен, что у нас еще есть возможность сделать Армению мостом между Западом, Россией и Ираном, сделать ее успешной. А для этого критично сохранить Арцах армянским", - написал Рубен Варданян.
10:12 29/05/2023  |  Лента новостейПоследняя черта пройдена: ты либо встаешь на защиту Арцаха, либо против всего армянского народа - Варданян
16:16 26/05/2023  |  Лента новостейСемья Рубена Варданяна на первоначальном этапе вложит 20 миллиардов драмов в решение насущных проблем Арцаха
10:00 25/05/2023  |  КомментарийНе может быть такого решения, при котором руководство Армении признает Арцах частью Азербайджана - Варданян
12:39 23/05/2023  |  КомментарийУ Пашиняна нет права принимать решения за народ Арцаха - Рубен Варданян
11:28 19/05/2023  |  КомментарийВласть в Арцахе ни на секунду не может упасть на землю – Рубен Варданян