Միրզոյան- Բայրամով հանդիպումը չի կայացել՝ պայմանավորված Էրդողանի՝ Բաքու նախատեսված այցով. Արման Եղոյան 06/13/2023 12:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Վաշինգտոնում հունիսի 12-ին նախատեսված Միրզոյան- Բայրամով հանդիպումը հետաձգվել է Էրդողանի՝ Բաքու նախատեսված այցով պայմանավորված։ Լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ՀՀ ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը։
«Դուք իմացաք, որ Թուրքիայի նախագահն է պարտաստվում կամ արդեն այցելել է Բաքու։ Իմ կարծիքով, պարզապես իրենց արտգործնախարարն այս օրերին չէր կարող բացակայել իրենց երկրից։ Սա իմ տրամաբանական հետևությունն է»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով առաջիկայում հնարավոր հանդիպման ժամկետներին՝ Եղոյանն ասաց, որ հստակ տեղեկություններ չունի։ Իր խոսքով՝ այդպիսի հանդիպումների ժամկետները որոշվում են ոչ թե հստակեցված օրերի, այլ՝ շաբաթների կտրվածքով։
Հիշեցնենք, որ վաշինգտոնյան բանակցությունների մասին հայտարարել էր ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը՝ հունիսի 1-ին Քիշնեւում տեղի ունեցած հնգակողմ հանդիպումից հետո, սակայն հունիսի 8-ին հայտնի դարձավ, որ Բաքուն հրաժարվել է մեկնել Վաշինգտոն ու իրենց առաջարկությամբ բանակցությունների հերթական փուլը հետաձգվել է։

Переговоры глав МИД Армении и Азербайджана могли перенести из-за визита Эрдогана в Баку - Егоян 06/13/2023 12:51 | Лента новостей
Встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова была отложена из-за запланированного на эти дни визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Баку. Такое мнение выразил депутат парламента Армении от правящей силы «Гражданский договор» Арман Егоян.
“В частности, вы узнали, что в Баку собирается приехать или уже прибыл президент Турции. На мой взгляд, их министр иностранных дел не мог в эти дни находиться за пределами страны”, - сказал Егоян.
Коснувшись возможности встречи в ближайшее время, Егоян отметил, что не располагается конкретной информацией.
Напомним, очередной раунд переговоров с участием министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова должен был начаться в Вашингтоне 12 июня. Однако позже стало известно, что встреча была отложена по просьбе азербайджанской стороны.