16 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան, 19-ը՝ Հայաստանից վերադարձել Արցախ 06/12/2023 12:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Շաբաթ օրը Արցախի ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ և իրենց կողմից տրամադրված միկրոավտոբուսով 16 բուժառու և նրանց ուղեկցողները տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
19 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Հաշվի առնելով առողջական հիմքով տեղափոխվող անձանց մեծ քանակը՝ որոշում է կայացվել այդ օրվա տեղափոխությունն իրականացնել միկրոավտոբուսով, որի կադրերը ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածել են այնպիսի անկյունից, որ չերևա Կարմիր խաչի նշանը։

Красный Крест в субботу перевез 16 пациентов из блокадного Арцаха в Армению 06/12/2023 12:32 | Лента новостей
В субботу при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и предоставленном им микроавтобусе 16 пациентов вместе и сопровождающие их лица были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении из Республиканского медцентра при министерстве здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
19 пациентов, которые были направлены на лечение в Армению в рамках госзаказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
С учетом большого количества перевозимых по состоянию здоровья лиц было принято решение осуществить их транспортировку в этот день на микроавтобусе, кадры которого были распространены азербайджанскими СМИ с такого ракурса, чтобы знак Красного Креста был не виден, заявили в ведомстве.