Թուրքիան հաստատել է հուլիսի 1-ից նեղուցներով նավերի անցման վճարի ավելացումը 06/11/2023 15:07 | Միջազգային լրահոս
Հուլիսի 1-ից Անկարան ավելի քան ութ տոկոսով ավելացնում է Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցներով նավերի անցման վճարը, պաշտոնապես հաստատել է այդ երկրի տրանսպորտի եւ ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլկադիր Ուրալօղլուն, նրա խոսքը մեջբերում է Star թերթը:
Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ–ները հայտնել էին, որ երկրի եկամուտները տվյալ որոշումից հետո կարող են այս տարի հասնել 900 մլն դոլարի։
Նախորդ տարվա հոկտեմբերին Թուրքիայի իշխանությունները Բոսֆորի և Դարդանելի նեղուցներով առևտրային նավերի անցման տուրքն ավելացրել էին 5 անգամ (մինչև 4,08 դոլար)։
Սակագինը հաշվարկվում է ոսկե ֆրանկի հիման վրա 1936 թվականի Մոնտրյոյի կոնվենցիայի ստորագրման պահից ի վեր, որը կարգավորում է նավագնացությունը նեղուցների գոտում։ Մոնտրյոյի կոնվենցիայի ստորագրման ժամանակ ոսկե ֆրանկը հավասարեցվել էր 0,8 դոլարի։

В Турции подтвердили увеличение платы за проход судов через проливы с 1 июля 06/12/2023   10:29  |  Международные новости
С 1 июля Анкара увеличивает плату за проходы судов через проливы Босфор и Дарданеллы более чем на восемь процентов, официально подтвердил министр транспорта и инфраструктуры Абдулькадир Уралоглу, пишет РИА Новости со ссылкой на газету Star.
"С 1 июля 2023 года мы снова обновляем этот сбор до 4,42 доллара (увеличение на 8,3 процента)", — сказал он.
О планируемом повышении тарифа в понедельник сообщила газета "Айдынлык" со ссылкой на решение Главного управления по морским делам при Министерстве транспорта и инфраструктуры. Согласно публикации, доходы страны после этого решения могут достигнуть в текущем году 900 миллионов долларов.
Турецкие власти в октябре прошлого года в пять раз увеличили стоимость (до 4,08 доллара) сборов за проход торговых судов через проливы Босфор и Дарданеллы.
Тариф рассчитывается на основе золотого франка со времени подписания в 1936 году Конвенции Монтре, которая регулирует судоходство в зоне проливов. При подписании документа золотой франк приравняли к 0,8 доллара.