Փարիզի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է արցախցիներին հրատապ օգնության տրամադրման վերաբերյալ բանաձև 06/10/2023   13:43  |  Քաղաքական
Փարիզի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է «Արցախի ժողովրդին և Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած արցախցիներին հրատապ օգնության տրամադրման» վերաբերյալ բանաձև։  Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից՝ նշելով, որ որոշումն ընդունվել է հունիսի 5-ին:
«Բանաձևում ընդգծվում է 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախի 120000 բնակիչների՝ մնացյալ աշխարհից կտրված լինելու հանգամանքը, հղում է արվում 2020թ․ նոյեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ Փարիզի քաղաքային խորհրդի կողմից Ֆրանսիայի կառավարությանն ուղղված կոչ-բանաձևի ընդունմանը, Ֆրանսիայի տարբեր վարչատարածքային միավորների կողմից Արցախի բնակչությանը ցուցաբերված օգնությանը, Փարիզի քաղաքապետարանի կողմից հայ ժողովրդին ուղղված աջակցության և համերաշխության բազմաթիվ կոչերին, Երևան քաղաքի՝ Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային միությանն անդամակցությանը և կարևորվում է Փարիզ քաղաքի կողմից արցախահայությանը հերթական անգամ աջակցության տրամադրումը։
Քաղաքային խորհուրդը նշված բանաձևով նաև Փարիզի քաղաքապետին լիազորություն է տալիս կոչ անելու Ֆրանսիայի այլ վարչատարածքային միավորներին և ՖՔՄՄ-ի անդամ օտարերկրյա քաղաքներին միանալ հրատապ աջակցության այդ նախաձեռնությանը, որի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած արցախցիներին աջակցելը և Արցախի բնակչությանը մարդասիրական ավտոշարասյան միջոցով սնունդ հասցնելը»,-ասվում է դեսպանատան գրառման մեջ։
21:14 04/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում հակաֆաշիստները բազմահազարանոց ակցիա են իրականացրել
10:40 17/03/2023  |  Միջազգային լրահոսՓարիզը «կրակի» մեջ էր. գիշերն անկարգություններ են եղել
16:26 23/12/2022  |  Միջազգային լրահոսՓարիզի կենտրոնում այսօր կրակոցներ են հնչել.կա երկու զոհ
20:30 16/04/2022  |  Քրեական խրոնիկոնԲողոքի ցույց՝ Փարիզում․Ցուցարարները կոչ են անում բոյկոտել ընտրությունների երկրորդ փուլը
14:58 25/07/2021  |  Միջազգային լրահոսՓարիզում կորոնավիրուսը կանխարգելող միջոցառումների դեմ բողոքի ակցիաներ են սկսվել

Городской совет Парижа единогласно принял резолюцию о неотложной помощи арцахцам 06/10/2023 16:09 | Политика
Городской совет Парижа единогласно принял резолюцию "Об оказании неотложной помощи народу Арцаха и нашедшим убежище в Республике Армения арцахцам". Об этом сообщает посольство РА во Франции. Решение было принято сегодня, 5 июня.
В резолюции подчеркивается, что вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора со стороны Азербайджана с 12 декабря 2022 года 120 тысяч жителей Арцаха оказались отрезанными от остального мира.
В документе содержится отсылка к принятому обращению городского совета Парижа к правительству Франции относительно признания Республики Арцах, оказываемой населению Арцаха различными административно-территориальными единицами Франции помощи, многочисленным призывам о поддержке, а также вновь подчеркивается солидарность мэрии Парижа с армянским народом.
Данной резолюцией городской совет также наделяет мэра Парижа полномочиями призвать другие административно-территориальные единицы Франции и зарубежные города, являющиеся членами Международной ассоциации франкоязычных мэров, присоединиться к этой инициативе срочной поддержки, целью которой является оказания содействия нашедшим убежище в Армении арцахцам, а также доставка продовольствия населению Арцаха посредством гуманитарной колонны", - отмечается в сообщении посольства.