ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, հումանիտար իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ. Փաշինյանը Պուտինին 06/09/2023 18:54 | ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂ-ում՝ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, հումանիտար իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։ Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը։
Ինչպես արդեն «Փաստինֆո»-ն հայտնել է՝ Սոչիում քիչ առաջ մեկնարկել է Պուտին-Փաշինյան հանդիպումը, որի սկզբում Փաշինյանը առաջարկել է քննարկել ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակը։
«Այո, իսկապես, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք և քննարկում հարցերի լայն շրջանակ: Այսօր ևս կքննարկենք երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր: Կքննարկենք նաև ռուսական խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում` Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը, ցավոք այնտեղ հումանիտար իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Լեռնային Ղարաբաղում արդեն մի քանի ամիս չկա գազ և էլեկտրաէներգիա, Լաչինի միջանցքում իրավիճակը շարունակում է մնալ բավականին լարված: Իմիջիայլոց, պետք է ընդգծեմ, որ այժմ մթերքների մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղ իրականացվում է ռուսական խաղաղապահների աջակցությամբ, դա սահմանափակ քանակի մթերքներ են: Հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է և դա նույնպես շատ կարևոր հարց է ու վստահ եմ այսօր կքննարկենք»,- հանդիպման ժամանակ նշել է Փաշինյանը:
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ Պուտինին շնորհավորել է Ռուսաստանի օրվա առիթով և մաղթել լավագույնը Ռուսաստանի Դաշնությանը:
Տեղի է ունեցել նաև Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստերի մասնակիցների հանդիպումը ՌԴ նախագահի հետ:

Ситуация в Лачинском коридоре остается напряженной: Пашинян и Путин провели встречу в Сочи 06/09/2023 20:25 | Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян в Сочи провел встречу с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Подробности приводит пресс-служба главы правительства Армении.
Президент РФ Владимир Путин: “Уважаемый Никол Владимирович!
Мы с Вами регулярно встречаемся, но очень рад возможности на полях сегодняшнего мероприятия еще раз поговорить о текущей ситуации в двустороннем плане и по региональным направлениям, о которых мы так подробно говорили на предыдущей встрече в Москве.
Очень рад Вас видеть”.
Премьер-министр Никол Пашинян: “Спасибо, уважаемый Владимир Владимирович.
Прежде всего хотел бы поздравить с наступающим праздником – с Днём России – и пожелать благополучия Российской Федерации.
Да, действительно, мы регулярно встречаемся и обсуждаем широкий круг вопросов. Сегодня тоже мы обсудим и вопросы двусторонней повестки, и региональные вопросы.
Я думаю, что сегодня мы обсудим еще и ситуацию в зоне ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе. К сожалению, там остается напряженной гуманитарная ситуация. В Нагорном Карабахе уже несколько месяцев нет газа и электроэнергии. Ситуация в Лачинском коридоре остается довольно-таки напряженной. Между прочим, должен подчеркнуть, что сейчас доставки продовольствия в Нагорный Карабах проводятся с помощью российских миротворцев, и это ограниченное количество продовольствия. В общем, гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе продолжается, и это тоже очень важный вопрос. Я уверен, сегодня мы [его] обсудим”.
Состоялась также встреча глав делегаций, принимающих участие в заседаниях Евразийского межправительственного совета и Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, с президентом РФ.