ԱՄՆ-ն հավատում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար 06/08/2023 11:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն անհամբերությամբ սպասում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև Վաշինգտոնում նախատեսվող բանակցությունների հերթական փուլին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով դիվանագետի հայտարարությունը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
«Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք Վաշինգտոնում բանակցությունների ևս մեկ փուլ հյուրընկալելուն, քանի որ կողմերը շարունակում են հետամուտ լինել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ ապագայի: Այս մասին խոսել է ինչպես պետքարտուղարը, այնպես էլ մյուսները: Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է տևական և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար», - ասել է Պատելը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը բանակցությունների հերթական փուլի շրջանակներում կհանդիպեն Վաշինգտոնում։ Քննարկումները կմեկնարկեն հունիսի 12-ին։

США верят, что прямой диалог между Арменией и Азербайджаном – ключ к достижению достойного мира 06/08/2023 13:19 | Лента новостей
Первый заместитель официального представителя Госдепартамента США Ведант Патель заявил, что США с нетерпением ждут следующего раунда переговоров между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, который состоится в Вашингтоне. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на заявление дипломата в ходе брифинга с журналистами.
«Мы с нетерпением ожидаем проведения еще одного раунда переговоров в Вашингтоне, поскольку стороны продолжают стремиться к мирному будущему в регионе Южного Кавказа. Об этом говорили и госсекретарь, и другие. Мы по-прежнему считаем, что прямой диалог является ключом к достижению прочного и достойного мира», - заявил Патель.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов встретятся в Вашингтоне для проведения очередного раунда переговоров. Переговоры пройдут 12 июня.