ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների նիստին 06/08/2023   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 8-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ելույթ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների հերթական նիստի ընթացքում:
Խոսելով մեր տարածաշրջանում անվտանգային մարտահրավերների մասին ԱԽ քարտուղարն իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժ կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը և փորձ է կատարում ձախողել նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների կատարումը: Այս ամենով հանդերձ՝ Ադրբեջանը շարունակում է սրել իրավիճակը ոչ միայն հայ-ադրբեջանական սահմանին, այլև Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում։ Գրիգորյանը նաև նշել է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի չճանաչման փաստը և այն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի չիրականացման հետ կապելու փորձը՝ հիմնավոր չէ:
Քարտուղար Գրիգորյանը կոչ է արել գործընկերներին հստակ և հասցեական գնահատական տալ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 հազար հայերը չենթարկվեն էթնիկ զտումների։ Այս համատեքստում Հայաստանի համար առաջնահերթություն է մնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը։

Азербайджан пытается сорвать реализацию ранее достигнутых договоренностей – секретарь Совбеза Армении 06/08/2023 16:22 | Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армени Армен Григорян 8 июня выступил на очередном заседании секретарей СБ государств-членов ОДКБ в Минске.
Как сообщает пресс-служба СБ РА, говоря о вызовах безопасности в нашем регионе, секретарь Совета безопасности в своем выступлении отметил, что Азербайджан продолжает политику применения силы или угрозы силой и пытается сорвать реализацию ранее достигнутых договоренностей. Наряду с этим Азербайджан продолжает нагнетать обстановку не только на армяно-азербайджанской границе, но и в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.
Григорян также отметил, что непризнание азербайджанской агрессии против суверенной территории Армении и попытки увязать это с неделимитированностью армяно-азербайджанской границы необоснованны.
Секретарь Совбеза Армении призвал коллег дать четкую и адресную оценку ситуации в Нагорном Карабахе и предпринять эффективные шаги, чтобы 120 тысяч армян Нагорного Карабаха не подверглись этническим чисткам. Он отметил, что в этом контексте приоритетом для Армении остается создание международного механизма обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха.