Միրզոյանը Հոգանի հետ զրույցում ևս մեկ անգամ նշել է բանակցային գործընթացին զուգահեռ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչող ագրեսիվ հռետորաբանությունը 06/06/2023 23:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ: Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Օրեր անց Վաշինգտոնում նախատեսվող քննարկումներին ընդառաջ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առանցքային հարցերին, այդ թվում՝ սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության ապահովման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրման շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է սահմանազատման գործընթացում հնարավոր առավելագույն որոշակիության ապահովման, մասնավորապես 1975թ. քարտեզի շուրջ հանձնառության կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ամերիկացի գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել բանակցային գործընթացին զուգահեռ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչող ագրեսիվ հռետորաբանության վրա՝ շեշտելով ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգման անհրաժեշտությունը:

Мирзоян обратил внимание замгоссекретаря США на агрессивную риторику высшего руководства Азербайджана 06/07/2023 09:33 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян накануне провел телефонный разговор с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дереком Хоганом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности.
В преддверии запланированных через несколько дней обсуждений в Вашингтоне были затронуты ключевые вопросы процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, включая делимитацию границы и обеспечения пограничной безопасности, надлежащее решение вопросов прав и безопасности населения Нагорного Карабаха. Мирзоян подчеркнул важность обеспечения максимально возможной определенности в процессе делимитации, в частности приверженности карте от 1975 г.
Арарат Мирзоян еще раз обратил внимание американского коллеги на агрессивную риторику высшего руководства Азербайджана, звучащую параллельно переговорному процессу, подчеркнув необходимость исключения угрозы применения силы и взаимного уважения территориальной целостности.