Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյանը՝ Սըր Լինդսի Հոյլին 06/07/2023   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա աշխատանքային այցով Միացյալ Թագավորությունում է: Այցի շրջանակում հունիսի 7-ին պատվիրակությանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի նախագահ Սըր Լինդսի Հոյլը: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալություն համար՝ նշելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերություններն ու նույնն ակնկալում է Միացյալ Թագավորությունից:
Հանդիպմանը նշվել է, որ երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը ձեւավորել են երկկողմ հարաբերությունների հավակնոտ օրակարգ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների վրա: Կողմերը քննարկել են մարդու ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ շուտով կավարտվի Հայաստան-ՄԹ Համապարփակ ընդլայնված համաձայնագրի համաձայնեցումը, եւ այն կստորագրվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում:
«Հայաստանը՝ որպես երիտասարդ խորհրդարանական հանրապետություն, առավել կարեւորում է արդյունավետ միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ խորհրդարանականների միջեւ փոխգործակցությունը: Գոհունակությամբ եմ արձանագրում մեր խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի վերջին երկու տարվա ընթացքում փոխայցերն ու առկա ակտիվ գործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ խոսնակը Հայաստան է հրավիրել իր բրիտանացի գործընկերոջը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամ Հայկ Կոնջորյանը, բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանն ու պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
16:59 06/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը 13 հոգանոց պատվիրակությամբ մեկնել է Լոնդոն
10:51 06/06/2023  |  ՄեկնաբանությունՄամ ջան, շնորհավոր տարեդարձդ, շնորհակալ եմ. Ալեն Սիմոնյան
10:49 03/06/2023  |  ՄեկնաբանությունԱԺ աշխատակազմին հրահանգել եմ կատարել ՀՀ ոստիկանության պահանջը. Սիմոնյան
13:04 02/06/2023  |  ՄեկնաբանությունՄեկը իմ և ընտանիքիս նկարի տակ գրել էր՝ «Մտածում եմ ո՞ւր ես փախնելու». Ալեն Սիմոնյան
08:02 02/06/2023  |  ՄամուլԻնչպես իշխանությունները «հեղափոխության պահապանների» ներկայացուցիչ Հայկ Ստեփանյանին փրկեցին 2-5 տարվա ազատազրկումից. «Ժողովուրդ»
18:02 01/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խաղաղության պայմանագրի» իրագործման անվտանգության երաշխավոր երկիրի դերն ստանձնելու պատրաստակամություն հայտնել են թե՛ ԱՄՆ-ը, թե՛ ԵՄ-ն և թե՛ ՌԴ-ն. Ալեն Սիմոնյան
17:55 01/06/2023  |  ԱնցուդարձԱլեն Սիմոնյանը կնոջ ու երեխաների հետ՝ ԱԺ այգում. (լուսանկար)
15:32 01/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ29.800 քկմ-ից պակաս տարածքի դեպքում խաղաղության պայմանագիր կնքելու տարբերակը բացառվում է. Ալեն Սիմոնյան
17:16 31/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Արգենտինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
19:51 30/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը դիմում է ներկայացրել ԴԱՀԿ Անի Գևորգյանի դեմ. պահանջում է կրկին գումար վճարել. փաստաբան

Армения заинтересована в упрочении и развитии многосторонних отношений с Соединенным Королевством - Ален Симонян 06/07/2023 16:39 | Лента новостей
Делегация во главе с председателем Национального Собрания РА Аленом Симоняном находится с трехдневным рабочим визитом в Соединенном Королевстве (СК). 7 июня в рамках визита делегацию принял спикер Палаты общин парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Сэр Линдсей Хойл. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
Председатель НС, поблагодарив за приглашение и теплое гостеприимство, отметил, что Армения заинтересована в упрочении и развитии многосторонних отношений с Соединенным Королевством и ожидает того же от Соединенного Королевства.
На встрече отмечено, что за три десятилетия Армения и Соединенное Королевство сформировали амбициозную повестку дня двусторонних отношений, основанную на общих ценностях и принципах. Стороны обсудили вопросы укрепления демократических институтов.
Спикер НС выразил уверенность, что согласование Всеобъемлющего расширенного соглашении Армения - СК будет вскоре завершено, и оно будет подписано в сжатые сроки.
“Армения как молодая парламентская республика придает особую важность эффективному межпарламентскому сотрудничеству и взаимодействию парламентариев. С удовлетворением констатирую взаимные визиты и налаженное активное сотрудничество групп дружбы, действующих в наших парламентах в течение последних двух лет", - отметил А.Симонян.
В завершение встречи председатель НС пригласил своего британского коллегу в Армению.
В составе делегации, возглавляемой председателем НС А.Симоняном, - вице-спикер НС Рубен Рубинян, руководитель фракции НС "Гражданский договор", член группы дружбы НС Армения-Великобритания Айк Конджорян, член группы дружбы Артур Хачатрян и депутат Сона Казарян.