Հայաստանը զենք գնելու հարցով ինտենսիվ քննարկումներ է ունենում բազմաթիվ երկրների հետ․ Արմեն Գրիգորյան 06/05/2023   14:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ կան բազմաթիվ երկրներ, որոնց հետ Հայաստանը ինտենսիվ քննարկումներ է ունենում զենք գնելու հարցով։
Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է, որ որոշ դեպքերում  արդեն արդյունքներ կան, որոշ երկրների հետ էլ բանակցությունները շարունակվում են։
Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հաշվի է առնում այն իրողությունը, որ Ռուսաստանն Ուկրաինայի հետ պատերազմը սպասարկելու խնդիր ունի և նրա կարողությունները չեն բավարարում, որպեսզի նաև զենքի արտահանում իրականացնի։  «Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Հայաստանը գնացել է այլ ռեսուրսներ փնտրելու ճանապարհով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  նշել  է Գրիգորյանը։
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նաև նշել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ լինելն այս պահին չի սահմանափակում Հայաստանի համագործակցությունը տարբեր երկրների հետ՝ չնայած նախկինում որոշակի սահմանափակումներ եղել են։ «Մենք ինտենսիվ աշխատում ենք նաև մեր արևմտյան գործընկերների հետ անվտանգության ոլորտում  մեր համագործակցությունն ամրապնդելու համար և շարունակելու ենք այս աշխատանքը»,- ասել է Գրիգորյանը։

Армения ведет интенсивные переговоры по закупке оружия со многими странами - секретарь Совбеза 06/05/2023 15:07 | Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян сообщил, что есть много стран, с которыми Армения ведет интенсивные переговоры по закупке оружия.
В интервью Общественной телекомпании Армен Григорян подчеркнул, что в некоторых случаях уже есть результаты, переговоры с рядом стран еще продолжаются.
Григорян подчеркнул, что Армения учитывает тот факт, что у России есть проблема обеспечения военных действий с Украиной и ее возможностей недостаточно для экспорта оружия. «Учитывая все это, Армения пошла по пути поиска других ресурсов», - приводит «Арменпресс» слова Григоряна.
Секретарь Совета безопасности Армении также отметил, что членство в Организации Договора о коллективной безопасности в настоящее время не ограничивает сотрудничество Армении с различными странами, хотя в прошлом были определенные ограничения.
«Мы интенсивно работаем и с западными партнерами по укреплению нашего сотрудничества в сфере безопасности и будем продолжать эту работу», - заявил Григорян.