Ադրբեջանցին կկանգնի Հայաստանի դատարանի առաջ՝ ՀՀ տարածքում ՀՀ քաղաքացու՝ ԶՄՊԿ պահնորդի սպանության համար. Հայտնի է նիստի օրը 06/05/2023 13:17 | Դատական ռեպորտաժներ
Ապրիլի 12-ին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պահնորդ Հայրապետ Մելիքսեթյանին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ապօրինի ներխուժած ադրբեջանցի զինծառայող Հուսեյին Ախունդովի կողմից սպանելու գործը դատարանում է։ «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է, որ գործը գտնվում է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նապոելոն Օհանյանի վարույթում։ Գործը դռնփակ ռեժիմով քննելու որոշում դեռևս կայացված չէ։ Նախնական դատալսումների օր է նշանակվել հունիսի 9-ին՝ ժամը 16.00-ին։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 10-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածք են ներխուժել ադրբեջանցի երկու զինծառայող՝ Ագշին Բաբիրովը և Հուսեյին Ախունդովը։ Նախ հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր Ագշին Բաբիրովը, որը հայտնել էր, որ ՀՀ միայնակ չէր ներխուժել։ Մինչ կհայտնաբերվեր մյուս ադրբեջանցին, հայտնի դարձավ ՀՀ քաղաքացու սպանության մասին։
Ապրիլի 12-ին սպանվել է ԶՄՊԿ պահնորդ, 57-ամյա Հայրապետ Մելիքսեթյանը՝ պոչատար գնացող խողովակաշարի վրա աշխատանքներ իրականացնելիս։ Դիակի զննությամբ հայտնաբերվել են հրազենային վնասվածքներ՝ գլխի և կրծքավանդակի շրջանում։ Դեպքի վայրից վերցվել են նմուշներ, երկփողանի հրացան, որը հայտնաբերվել է տնակի մեջ, ինչպես նաև քննությանը հետաքրքրող այլ առարկաներ: Դեպքի առթիվ ՔԿ-ում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Ապա հայտնի դարձավ, որ Կապանի բնակիչների կողմից հայտնաբերվել ու բռնվել է ապրիլի 10-ին ՀՀ ապօրինի ներթափանցած երկրորդ ադբրեջանցին, որի մոտ եղել է նաեւ սպանված պահնորդի հեռախոսը։
Պահնորդի սպանության գործը ՔԿ-ից տեղափոխվել է ԱԱԾ, որտեղ և քննվում էր ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ սահմանն ապօրինի ներխուժելու վերաբերյալ քրեական վարույթը։
Ագշին Բաբիրովը Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ մեղավոր է ճանաչվել սահմանն ապօրինի հատելու, ռազմամթերք տեղափոխելու մեղադրանքով և դատապարտվել ազատազրկման՝ 11.5 տարի ժամկետով, իսկ Ախուդովի դրվագով գործը դատարան է մուտքագրվել է մայիսի 25-ին։

Азербайджанец предстанет перед судом Армении за убийство охранника ЗММК: известна дата первого заседания 06/05/2023   13:42  |  Судебный репортаж
Дело об убийстве охранника Зангезурского медно-молибденового комбината(ЗММК) Айрапета Меликсетяна, в котором обвиняется азербайджанский военнослужащий Гусейн Ахундов, проникший на территорию Армении, дошло до суда.  Как стало известно "ФактИнфо" из сообщения на портале судебной информационной системы "Даталекс", дело находится в ведении судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Армении Наполеона Оганяна. Решение о рассмотрении дела в закрытом режиме пока еще не принято. Предварительные судебные слушания назначены на 9 июня, начало заседания в 16:00.
Напомним,  10 апреля двое азербайджанских военнослужащих Агшин Бабиров и Гусейн Ахундов проникли на суверенную территорию Армении. Сначала был обнаружен и задержан Агшин Бабиров, который сообщил, что проник на территорию Армении не один. Пока искали второго азербайджанца, стало известно об убийстве гражданина Армении.
57-летний охранник ЗММК Айрапет Меликсетян, работавший на хвостопроводе,  был убит 12 апреля. При осмотре его тела обнаружены огнестрельные ранения в голову и грудь. С места происшествия  были взяты образцы, изъяты двуствольное ружье и другие предметы, представляющие интерес для следствия. По данному факту в СК инициировано уголовное производство по ч.1 ст. 155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.
Дело об убийстве охранника было передано из СК в СНБ, в ведение которой находится уголовное производство о незаконном проникновении азербайджанцев на территорию РА.
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении ранее признал виновным Агшина Бабирова в незаконном пересечении границы и перевозке боеприпасов и приговорил к 11,5 годам лишения свободы. А дело в части, касающейся Ахундова, поступило в суд 25 мая.
10:18 30/05/2023  |  Лента новостейАзербайджан готовит инфоповод для новой агрессии: Ереван уличил Баку в очередной лжи