Էական առաջընթաց է արձանագրվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կազմակերպման եղանակների համաձայնեցման հարցում. ՀՀ կառավարություն 06/03/2023 00:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների` ս.թ. մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման նպատակով հունիսի 2-ին ՌԴ մայրաքաղաքում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի 12-րդ նիստը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ կառավարության լրատվության բաժնից։
Նիստն անցել է կառուցողական մթնոլորտում: Գոհունակությամբ էական առաջընթաց է արձանագրվել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կազմակերպման եղանակների համաձայնեցման հարցում: Մասնավորապես ձեռք է բերվել ընդհանուր փոխըմբռնում Երասխ-Ջուլֆա-Մեղրի-Հորադիզ երթուղով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգման և կազմակերպման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի իրականացման հարցում:
Կայացած բանակցությունների արդյունքները կզեկուցվեն Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարներին:

В правительстве Армении рассказали об итогах заседания трехсторонней рабочей группы в Москве 06/03/2023   10:25  |  Лента новостей
Вице-премьеры Армении, России и Азербайджана Мгер Григорян, Алексей Оверчук и Шахин Мустафаев достигли понимания относительно шагов по восстановлению железнодорожного сообщения Ерасх-Джульфа-Мегри-Горадиз в ходе 12-го заседания трехсторонней рабочей группы, состоявшегося 2 июня в Москве. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
"Заседание прошло в конструктивной атмосфере. С удовлетворением констатирован значительный прогресс в согласовании способов организации разблокирования транспортных сообщений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой. В частности, достигнуто общее понимание в вопросе реализации конкретных шагов по восстановлению и организации железнодорожного сообщения по маршруту Ерасх-Джульфа-Мегри-Горадиз", - говорится в сообщении.
Отмечается, что о результатах переговоров будет доложено главам Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики. Стороны договорились продолжить работу в рамках Трехсторонней рабочей группы.