Սարսանգի ջրամբարը ցամաքեցման եզրին է․ այն զնուցող հիմնական գետը՝ Թարթառը, բավականին բարակել է․Վահրամ Հայրապետյան 06/02/2023   14:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով էներգետիկ ամբողջ ծանրաբեռնվածությունը Սարսանգի ջրամբարի վրա է արդեն մոտ կես տարի։ Այս ամբողջ ընթացքում ջրամբարի վրա առկա գերծանրաբեռնվածությունը հագեցրել է ջրի՝ մեծ քանակությամբ կորստի, և լիակատար շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի էներգետիկ միակ ռեսուրսը գրեթե ցամաքեցման եզրին է։
«Սպառնացող Էկոլոգիական աղետը պայմանավորված կլինի հիմնականում ջրամբարի կենսաբազմազանության ոչնչացմամբ։ Ջրամբարի կառուցմամբ նոր էկոլոգիական համակարգ էր ձևավորվել։ Այստեղ կային Արցախում հայտնի 17 ձկնատեսակներից 12-ը, որոնց թվում են նաև Կարմիր գրքում գրանցված տեսակներ։ Վտանգված են նաև երկկենցաղները, օրինակ՝ տրիտոնը, որը գրանցված է միջազգային Կարմիր գրքում։ Ափամերձ տարածքներում առկա բուսականությունը ևս ահագին տուժել է ջրի մակարդակի իջեցման հետևանքով։ Այսինքն՝ ջրամբարի էկոլոգիական համակարգը փլուզվում է»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է Արցախի բնապահպանության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վահրամ Հայրապետյանը։
Իր էկոհամակարգով էկոլոգիական ծանր վիճակում հայտնված Սարսանգի ջրամբարը սնուցող հիմնական աղբյուրը Թարթառ գետն է, որը հոսում է օկուպացված Քարվաճառի տարածքով։ Գետի վիճակի մասին, բնականաբար, որևէ տեղեկություն չունեն Արցախում։ Հայրապետյանը միայն արձանագրում է, որ գետը բավականին բարակել է։
Որոշ տարածքների աղբյուրներ ևս ցամաքելու են։ Դա անխուսափելի է։ Թարթառի աջ հովտում մի քանի գյուղեր կան, որտեղ աղբյուրներ էին ձևավորվել, դրանք, ըստ ամենայնի, կցամաքեն»,-նշում է Հայրապետյանը։
Թարթառ գետը գերազանցապես որպես էներգետիկ ռեսուրս էր ծառայում արցախահայության համար նաև նախքան 44-օրյա պատերազմը։
Դեռևս խորհրդային տարիներին գետի ջրով ոռոգվում էին Մարտակերտի շրջանի որոշ հողատարածքներ՝ ընդհանուր առմամբ 10-12 հազար հա մակերեսով։ Գետի ջրային պաշարը հիմնականում Ադրբեջանն էր օգտագործում, 2020թ․ պատերազմից հետո՝ առավելևս։
16:42 19/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍարսանգի ջրամբարը կրիտիկական վիճակում է․ ահազանգում է Արցախի բնապահպանության կոմիտեն
16:18 18/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍարսանգի ջրամբարի բնապահպանական ճգնաժամը դրսևորվում է միկրոկլիմայի կտրուկ փոփոխությամբ, աղբյուրների ցամաքմամբ և բուսատեսակների ու կենդանատեսակների կորստով
21:20 09/05/2023  |  Բնապահպանական իրավունքԱդրբեջանը փոխել է Թարթառ գետի հունը, որի մաքրամաքուր ջրի պաշարներն ուղղվել են տափաստանային Գանձակի ուղղությամբ, Արցախում խմելու ջուրն ապահովում են արտիզյան ջրերը. էկոլրագրող
14:17 08/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍարսանգի ջրամբարի ցամաքեցումը ոչ միայն էկոլոգիական, այլև անվտանգային լուրջ աղետ է ստեղծելու Արցախի համար. զրկվելու են էլեկտրոէներգիայից.Արմեն Մանվելյան
20:15 06/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՍա մեր լռության, միայն մեր ստամոքսի մասին մտածելու հետևանք է․ Դավիթ Ղահրամանյան
18:17 06/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՍարսանգի ջրային պաշարները հասել են կրիտիկական սահմանին․իրավիճակի անհապաղ չկարգավորումը հանգեցնելու է հումանիտար աղետի․ Արցախի պետնախարար
23:18 13/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե հակառակորդը մի փոքր ռումբ գցի Ստեփանակերտի վրա, ապա պատասխանը ստանալու է Կիրովաբադում. Արցախի նախագահը հանդիպել է երիտասարդության հետ

Сарсангское водохранилище высыхает: в Арцахе бьют тревогу из-за надвигающейся экологической катастрофы 06/02/2023   15:47  |  Лента новостей
Вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана и перекрытия им подачи электроэнергии уже около полугода вся энергетическая нагрузка приходится на Сарсангское водохранилище. Все это время нагрузка на водохранилище обернулась большими потерями воды, а единственный энергоресурс Арцаха, находящегося в полной блокаде, практически оказался на грани высыхания.
"Грозящая экологическая катастрофа будет вызвана в основном уничтожением биоразнообразия водохранилища. Со строительством водохранилища сформировалась новая экосистема. Здесь обитали 12 из 17 известных в Арцахе разновидностей рыб, в том числе виды, занесенные в Красную книгу. Под угрозой исчезновения оказались и земноводные, например тритон, занесенный в международную Красную книгу. Существующая растительность в прибрежных районах также сильно пострадала от понижения уровня воды. Другими словами, экологическая система водоема разрушается", - заявил в беседе с "ФактИнфо" заместитель председателя Комитета по охране природы Арцаха Ваграм Айрапетян.
Основным источником питания Сарсангского водохранилища, находящегося в критическом экологическом состоянии с его экосистемой, является река Тартар, протекающая по оккупированной территории Карвачара. Естественно, никакой информации о состоянии реки в Арцахе не располагают. Айрапетян лишь констатирует, что река изрядно обмелела."Источники в некоторых районах тоже пересохнут. Это неизбежно. В правой долине Тартара есть несколько сел, где образовались родники, они, судя по всему, пересохнут", — отметил Айрапетян.
Река Тартар служила энергетическим ресурсом для арцахских армян и до 44-дневной войны.
Еще в советские годы речной водой орошались некоторые земельные участки Мартакертского района общей площадью 10-12 тыс. га. Водные ресурсы реки в основном использовал Азербайджан, особенно после войны 2020 года.
Начиная с 9 января 2023 года, уже 129 дней в условиях продолжающейся 158 дней блокады Республики Арцах, Азербайджан нарушает электроснабжение Арцаха, повредив единственную высоковольтную линию электропередач, проходящую через подконтрольную ему территорию, и осуществляет таким образом энергетический, экономический, гуманитарный и экологический терроризм, причиняя страдания народу Арцаха, равно как и способствуя резкому изменению местного микроклимата, сокращению запасов подземных вод, повышению риска исчезновения многих видов растений и животных.
Начиная с 9 января 2023 года, уже 129 дней в условиях продолжающейся 158 дней блокады Республики Арцах, Азербайджан нарушает электроснабжение Арцаха, повредив единственную высоковольтную линию электропередач, проходящую через подконтрольную ему территорию, и осуществляет таким образом энергетический, экономический, гуманитарный и экологический терроризм, причиняя страдания народу Арцаха, равно как и способствуя резкому изменению местного микроклимата, сокращению запасов подземных вод, повышению риска исчезновения многих видов растений и животных.В Арцахе бьют в набат из-за продолжающейся экологической катастрофы, спровоцированной Азербайджаном