Ուկրաինայի հետ պատերազմում մենք Ռուսաստանի դաշնակիցը չենք. Փաշինյան 06/01/2023 22:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Ուկրաինայի հետ պատերազմում մենք Ռուսաստանի դաշնակիցը չենք: CNN primanews -ին տված հարցազրույցում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Լրագրողը մասնավորապես հետաքրքրվել է, թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումն ուկրաինական պատերազմի, Ուկրաինայի վրա ռուսական ագրեսիայի վերաբերյալ, որովհետև մի կողմից դուք Ռուսաստանի դաշնակիցն եք, մյուս կողմից մենք ականատեսն ենք լինում Ռուսաստանի Դաշնության կողմից շատ անցանկալի արարքների Ուկրաինայում։Արձագանքելով այս հարցին՝ Փաշինյանը նշել է. «Դուք ասացիք, որ մենք Ռուսաստանի դաշնակիցն ենք: Իհարկե, սրա մասին երբեք բարձրաձայն չի ասվել, բայց կարծում եմ՝ դա տեսանելի է. Ուկրաինայի հետ պատերազմում մենք Ռուսաստանի դաշնակիցը չենք: Եվ մեր զգացումն այդ պատերազմից, այդ հակամարտությունից՝ անհանգստություն է, որովհետև դա ուղիղ ազդում է մեր բոլոր հարաբերությունների վրա»:
Ըստ նրա՝ Արևմուտքում նկատում են, որ մենք Ռուսաստանի դաշնակիցն ենք, ավելի շատ դա են նկատում, Ռուսաստանում տեսնում են, որ մենք Ուկրաինայի պատերազմում իրենց դաշնակիցը չենք, և ստացվում է, որ մենք այս իրավիճակում ոչ մեկի դաշնակիցը չենք, ինչը նշանակում է, որ խոցելի ենք:
«Ընդ որում, թվում է, թե կա տարբերակ խուսանավել այս բոլոր բախումների միջև, բայց նաև ճշմարտությունն այն է, որ ինչքան բարդանում է իրադրությունը, այնքան նեղանում է խուսանավելու հնարավորությունը: Մենք ոչ թե խուսանավում ենք նրա համար, որ մենք կարծիքներ չունենք իրավիճակի վերաբերյալ, այլ մենք խուսանավում ենք քիչ առաջ իմ ասածի պատճառով, որ մեր հոգսերը, ցավոք, ավելին են, քան թույլ կտան մեզ ավելի շատ ներգրավված լինել այլ հոգսերի լուծման գործում»,- հայտարարել է Փաշինյանը:

Пашинян заявил, что Армения не союзник России в войне с Украиной 06/02/2023   09:47  |  Лента новостей
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в интервью телекомпании “CNN primanews”  заявил, что Армения не союзник России в войне с Украиной.
Журналист, в частности, спросил Пашиняна, «какова позиция Армении в отношении украинской войны, российской агрессии против Украины? Потому что с одной стороны вы союзник России, с другой стороны мы являемся свидетелями многих нежелательных действий со стороны РФ в Украине».
"Вы сказали, что мы являемся союзником России. Конечно, вслух об этом никогда не говорилось, но, думаю, это заметно: мы не союзник России в войне с Украиной. И наше чувство от этой войны, от этого конфликта — тревога, потому что она напрямую влияет на все наши отношения", - заявил в ответ Пашинян.
По его словам, на Западе замечают, что Армения -  союзник России, т.е. больше замечают это.
"В России видят, что мы не их союзник в войне против Украины. И получается, что мы ничей союзник в этой ситуации, а значит, мы уязвимы. При этом, кажется, что существует вариант лавирования во всех этих столкновениях, но правда в том, что чем больше осложняется ситуация, тем уже становятся возможности, чтобы лавировать. Мы лавируем не потому, что у нас нет мнения о ситуации, а по той причине, о которой я сказал минуту назад: наших забот, к сожалению, так много, что они не позволяют нам быть более вовлеченными в решение других забот", - отметил премьер Армении.
18:14 31/05/2023  |  Лента новостейВопроса о вступлении в Союзное государство на повестке дня нет - МИД Армении
10:12 30/05/2023  |  Международные новостиМоскву и Подмосковье, предварительно, атаковали около 25 беспилотников - СМИ
09:27 29/05/2023  |  Лента новостейАрмения положительно отреагировала на предложение об открытии консульства РФ в Сюнике - МИД
17:44 26/05/2023  |  Международные новостиПричиной взрывов в Краснодаре стало падение двух беспилотников - губернатор