Հյուսիսարևելյան սահմանագոտում իրավիճակը հարաբերական կայուն է․ 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար 05/31/2023 12:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի զինված ուժերի 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար Ալեքսանդր Ցականյանը ներկայացրեց հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում առկա օպերատիվ-մարտավարական իրավիճակը, ինչպես նաև զորամիավորման ենթակա զորամասերի մարտական պատրաստության աստիճանը և անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակը։
«Հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում հակառակորդի մարտական դիրքերը տեղակայված են տարբեր հեռավորության վրա՝ սկսած 480 մետրից մինչև 1700 մետր։ Վերջին ժամանակներում ստեղծված իրադրության պայմաններում օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը գնահատվում է հարաբերական կայուն։ Հակառակորդի կողմից որպես այդպիսին հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել, հակառակորդը հիմնականում զբաղված է առօրյա մարտական հերթապահությամբ։ Հակառակորդի սահմանամերձ բնակավայրերում բնակվող բնակչությունը զբաղվում է առօրյա կյանքով։ Տեղանքի և տարածքի օպերատիվ նշանակության աշխատանքներ չեն իրականացվում և ներկա դրությամբ մարտական գործողությունների նախապատրաստման նախանշաններ չեն արձանագրվել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ցականյանը։
Նրա խոսքով՝ 3-րդ բանակային կորպուսը ենթակա զորամասերով զբաղված է առօրյա գործունեությամբ․ իրականացվում են ինչպես օրակարգով նախատեսված միջոցառումներ, այնպես էլ առօրյա մարտական հերթապահություն՝ ընդգրկելով համապատասխան ուժեր և միջոցներ։
«Մարտական հերթապահությունը գտնվում է ամենօրյա վերահսկողության տակ, պատրաստությունը ընթանում է սահմանված հաստիքային ռեժիմով և, հաշվի առնելով առկա մարտահրավերները, առօրյա ռեժիմում իրականացնում ենք և անհատական պատրաստություն, և ստորաբաժանումների ներդաշնակում, նաև անցկացնում ենք համապատասխան զորավարժություններ, պարապմունքներ մարտունակության պահպանման համար»,- նշեց Ցականյանը։
Անդրադառնալով զինված ուժերում ատեստավորման համակարգի ներդրմանը՝ 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը հայտնեց, որ վերջին շրջանում զինծառայողների առօրյան մի փոքր ավելի հագեցած է դարձել, քանի որ, սկսած իրենից, բոլորը նախապատրաստվում են ատեստավորման։
«Ինչ վերաբերվում է ատեստավորմանը, կարող եմ ընդգծել, որ տրամադրությունը ենթակա զորքերում բարձր է և, որպեսզի այս համատեքստում չլինի յուրովի ընկալում ատեստավորման նկատմամբ, հրամանատարության կողմից իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ, անցկացվում են համապատասխան ստուգումներ ստուգարքային պարապմունքների տեսքով՝ անձնակազմին պատշաճ կերպով ներկայացնելու առաջիկա ատեստավորմանը»,- ասաց Ցականյանը՝ ընդգծելով, որ պատրաստված զինծառայողը և արհեստավարժ հրամանատարը այսօր Հայաստանի համար առաջնահերթ դեր ու նշանակություն ունեն։
Ցականյանը նաև հավելեց, որ ընդհանուր առմամբ անձնակազմի, հրամանատարակազմի բարոյահոգեբանական վիճակը կայուն է, պատրաստ են իրականացնելու առկա միջոցներով իրենց առջև դրված մարտական և առօրյա բոլոր խնդիրները։
«Մեր բոլորի գլխավոր նպատակը մեզ վստահված պատասխանատվության գոտում մեր պետության, ժողովրդի պաշտպանությունը և ռազմական անվտանգությունն ապահովելն է»,- շեշտեց Ցականյանը։
Ստորաբաժանման հրամանատար Ռազմիկ Բաղդասարյանը ևս վերահաստատեց վերադաս հրամանատարի խոսքերը՝ նշելով, որ միշտ պատրաստ են իրականացնել իրենց առջև դրված խնդիրներ։
«Իրականացնում ենք պետական սահմանի պահպանություն, հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել, անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակը կայուն է։ Միշտ պատրաստ ենք իրականացնել մեր առջև դրված խնդիրը»,- ընդգծեց Բաղդասարյանը;
Դիրքի ավագ, կրտսեր սերժանտ Նարեկ Ղևոնդյանը, ով երկու ամսից զորացրվելու է, նշեց, որ, թեև չի շարունակելու զինվորական ծառայությունը, սակայն միշտ պատրաստ է անհրաժեշտության պահին միանալ իր մարտական ընկերներին և հակահարված տալ հակառակորդին։
«Ջոկը կատարում է իր գործողություները՝ հաստատված գրաֆիկի համաձայն իրականացնելով մարտական հերթապահություն։ Խնդիրներ ընդհանարապես չկան։ Առաջնագծում առանձնապես լարվածություն չկա։ Կուզեմ, որ բոլորը հանգիստ լինեն, որովհետև զինվորները կատարում են իրենց պարտքը, ինչպես ամեն մեկը իր ծնողի համար կկատարեր»,- եզրափակեց Ղևոնդյանը։

Командующий 3-м армейским корпусом представил обстановку на северо-восточном участке границы 05/31/2023 12:41 | Лента новостей
Командующий 3-м армейским корпусом ВС Армении Александр Цаканян представил оперативно-тактическую обстановку на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы, также степень боеготовности воинских частей и моральное состояние личного состава.
«На северо-восточной части армяно-азербайджанской границы боевые позиции противника расположены на разном удалении, начиная от 480 метров до 1700 метров. В условиях сложившейся обстановки оперативно-тактическая обстановка оценивается как относительно стабильная. При этом нарушений режима прекращения огня со стороны противника не зафиксировано, противник несет ежедневное боевое дежурство. Население, проживающее в приграничных населенных пунктах, занято повседневной жизнью. Операции оперативного значения на участке и территории не проводятся, признаков подготовки к боевым действиям в настоящее время нет», - сообщил Цаканян на брифинге с журналистами. Его слова приводит «Арменпресс».
По его словам, воинские части 3-го армейского корпуса заняты своей повседневной деятельностью. Выполняются как плановые мероприятия, так и ежедневное боевое дежурство с привлечением соответствующих сил и средств.
«Боевое дежурство находится под повседневным контролем, учения проводятся по установленному служебному режиму, и с учетом имеющихся задач мы проводим как индивидуальную подготовку, так и слаженность действий подразделений в повседневном режиме и соответствующие войсковые учения для поддерживания боеготовности», - сказал Цаканян.
Касаясь внедрения системы аттестации в вооруженных силах, командующий 3-м армейским корпусом сообщил, что повседневная жизнь военнослужащих в последнее время стала более насыщенной, ведь, все готовятся к аттестации.
«Относительно аттестации могу подчеркнуть, что настроение в войсках высокое и, чтобы не было однозначного восприятия аттестации, командованием проводятся соответствующие работы и проверки, чтобы должным образом подготовить личный состав к предстоящей аттестации», - сказал Цаканян, подчеркнув, что подготовленный солдат и профессиональный командир имеют сегодня первостепенную роль и значение для Армении.
Цаканян также добавил, что в целом морально-психологическое состояние личного и командного состава стабильное, они готовы выполнить все поставленные перед ними боевые и повседневные задачи всеми имеющимися средствами.
«Главная цель всех нас - обеспечить оборону и военную безопасность нашего государства и народа в вверенной нам зоне ответственности», - подчеркнул Цаканян.
Командир части Размик Багдасарян также подтвердил слова вышестоящего командира, отметив, что они всегда готовы реализовать поставленные перед ними задачи.