Տեղ գյուղում շուրջ 50 տնտեսվարող սեփական հողատարածքներ գնալու հնարավորություն չունի. մարզպետ 05/29/2023   13:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում շուրջ 50 տնտեսվարող սեփական հողատարածքներ գնալու հնարավորություն չունի․ խոսքն այն տարածքների մասին է, որտեղ ներխուժել են ադրբեջանական զինված ուժերը, ինչպես նաև այն հատվածների, որտեղ տեղակայվել և ինժեներական աշխատանքներ են իրականացնում հայկական զինված ուժերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը:
«Երբ դիրքերի կահավորման աշխատանքներն ավարտվեն, այդ ժամանակ էլ հնարավոր կլինի հստակ արձանագրել գյուղատնտեսական վնասը, որպեսզի հետագայում հնարավոր լինի փոխհատուցել: Ընդհանուր առմամբ, հիմա 50 տնտեսվարող չեն կարողանում մոտենալ իրենց հողատարածքներին»,- ընդգծեց մարզպետը:
Նա շեշտեց, որ այդ խնդիրը հիմնականում առկա է Տեղ գյուղում:
Անդրադառնալով առհասարակ Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակին՝ նա ընդգծեց, որ իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված ու անորոշ: Չնայած այդ ամենին՝ տեղի բնակիչները չեն լքել իրենց տները և նման մտադրություն էլ չունեն։
Ղուկասյանը նաև ընդգծեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո մարզի բնակչության թիվը չի փոխվել։ Անգամ որոշ դեպքերում այն անձինք, որոնք մինչ այդ հեռացել էին հայրենի տարածքներից, վերադարձել են։ Միակ բացառությունը, ըստ մարզպետի, եղել է 2021 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ, երբ 2 օրով մարդիկ լքել էին իրենց տները․ դա նկատվել է դպրոցներում աշակերտների հաճախելիությամբ, սակայն շատ արագ նրանք վերադարձել են։
14:02 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ ոք երաշխավորված չէ, որ ցանկացած պահի չի թիրախավորվելու․ էլ ո՞վ կտանի անասուն պահի, հենց հիմա երկու նախիր գոմում կապած են, չենք կարողանում արոտի տանենք․ Մասիս Զեյնալյան
18:36 05/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղ համայնքում ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողներից մեկը դուրս է գրվել
17:37 05/05/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը Տեղի ուղղությամբ նոր սադրանքի հի՞մք է ստեղծում
18:41 29/04/2023  |  ՔաղաքականԲաքուն 120 հազար մարդու, այդ թվում 30.000 երեխայի զրկել է կյանքից իրավունքից. Ֆրանսիացի սենատոր (տեսանյութ)
15:19 29/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացին պետք է հաղթած լինի, որ քաղաքացու օր նշի. Մասիս Զեյնալյան
16:45 25/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ և Ֆրանսիայի փաստաբանների պալատների պատվիրակությունները այցելել են Տեղ համայնք
16:18 25/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները Տեղ գյուղի տարածքում՝ իրենց առաջ եկած հատվածում, հողը քանդել են, բլուրների պես կիտել․ ինչ-որ բան են էլի սարքում․ Արգամ Հովսեփյան

В селе Тех почти 50 хозяйствующих субъектов лишены возможности доступа к своим земельным участкам - губернатор Сюника 05/29/2023   15:56
Почти 50 хозяйствующих субъектов села Тех Сюникской области не имеют возможности идти на свои земельные участки. Речь об оккупированных азербайджанскими вооруженными силами участках, также о тех, где дислоцированы и ведут инженерные работы армянские Вооруженные силы.  Об этом, как передает "Арменпресс", на встрече с журналистами сообщил губернатор Сюникской области Роберт Гукасян.
"Когда работы по обустройству позиций будут завершены, тогда можно будет четко зафиксировать ущерб, нанесенный сельскому хозяйству, чтобы в дальнейшем можно было его компенсировать. В целом сейчас 50 хозяйствующих субъектов не имеют возможности доступа  к своим земельным участкам", - подчеркнул губернатор.
Он подчеркнул, что эта проблема в основном в селе Тех.
Касаясь обстановки в Сюникской области в целом, он подчеркнул, что ситуация остается напряженной и неопределенной. Несмотря на все это, местные жители не покидают свои дома и подобных намерений не вынашивают.
Гукасян также подчеркнул, что численность населения области не изменилась после 44-дневной войны. Напротив, даже вернулись некоторые из тех, кто некогда покинул родные пенаты. Единственным исключением, по словам губернатора, был случай во время сентябрьской агрессии 2021 года, когда люди на 2 дня покинули их.
14:10 29/05/2023  |  Лента новостейЕреван обратился в ЕСПЧ в связи с похищением Азербайджаном двух армянских военнослужащих