Ինչո՞ւ «անկլավների» հարցը չփակվեց․ Դավիթ Տոնոյանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել 05/29/2023   10:42  |  Քաղաքական
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարություն է տարածել։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մայիսի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսից հետո 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զինադադար կնքելու մասին բանակցությունների վերաբերյալ թեև ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի նախկին առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը հիշատակել է իմ, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի, իր, ԱԱԾ պետ Արմեն Աբազյանի գործողությունները, սակայն ինքս չեմ ցանկանում գնահատականներ տալ որեւէ պաշտոնյայի, այդ թվում՝ այդ պահին ԱԱԾ նորանշանակ պետի` նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բովանդակության ձեւակերպման հարցում ներդրված ջանքերի ծավալի վերաբերյալ:
Նման գնահատական կարող է տալ ՀՀ կողմից ՌԴ նախագահի հետ միակ բանակցողը` ՀՀ վարչապետը, ով անձամբ համադրել եւ համակարգել է խորհրդակցությունների մասնակից բոլոր գերատեսչությունների ղեկավարների աշխատանքը:
Իսկ այն մասին, որ ՀՀ վարչապետն ասուլիսում նշել է, որ չի համաձայնել ստորագրել եռակողմ հայտարարության այն տարբերակը, որտեղ հիշատակվում էին, այսպես կոչված, «անկլավները», և հաշվի առնելով, որ դրանից հետո տարբեր մեկնաբանություններ են արվել այդ կապակցությամբ, ցանկանում եմ հայտարարել, որ ես ժամանակին չեմ անդրադարձել դրան՝ ելնելով ՀՀ ազգային անվտանգության շահերից եւ դաշնակից պետությունների հետ հարաբերություններին չնվնասելու նկատառումներից:
Սակայն 2021 թվականի հունվարի 25-ին հրապարակված հարցազրույցում, չբացելով փակագծերը, նշել եմ, որ «զուտ պաշտպանության ոլորտի թեմաներից բացի, ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ մեր մշտական աշխատանքային կապի շնորհիվ հաջողվել է լուծել մի շարք այլ կարեւոր հարցեր»:
Այսօր, հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Արցախի առջեւ ծառացած մարտահրավերները, դարձյալ չբացելով բոլոր փակագծերը, որոշ մանրամասներ կներկայացնեմ:
2020թ․ նոյեմբերի 9-ի երեկոյան ՀՀ վարչապետի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության արդյունքում նա որոշում կայացրեց, որ չի ստորագրի եռակողմ հայտարարության նոյեմբերի 9-ի տարբերակը՝ միաժամանակ ինձ, ԱԳՆ-ին եւ այլ գերատեսչություններին հանձնարարելով միայն իր դիրքորոշումը փոխանցել մեր  ռուս գործընկերներին:
Մինչ վերոհիշյալ հանձնարարությունը ստանալը՝ ժամը 18:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանը Նախիջեւանի տարածքից խոցեց ռուսական ուղղաթիռը, եւ քանի դեռ պատահարի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի չէր, ՀՀ վարչապետի ընդունարանից բավական ծանր խոսակցություն ունեցա իմ ռուսաստանցի գործընկերոջ հետ:
Դրանից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ ուղղաթիռը խոցվել է Ադրբեջանի կողմից, իմ եւ իմ ռուսաստանցի գործընկերոջ միջև մոտ 4 ժամվա ընթացքում տեղի ունեցած  հեռախոսային խոսակցությունների ժամանակ քննարկել ենք հակամարտության գոտուց հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռու գտնվող «անկլավների», խաղաղապահ ուժերի տեղակայման, հրադադարի ուժի մեջ մտնելու պահին հայկական ուժերի` այդ պահի դրությամբ իրենց զբաղեցրած դիրքերում մնալու, Լաչինի միջանցքի լայնության եւ այլ կարեւոր հարցեր։ Համաձայնեցված փաստաթղթի վերջնական տարբերակը՝ առանց «անկլավների» հիշատակման, ներկայացվել է ՀՀ վարչապետին:
Իսկ ԱԺ պատգամավորների և լրագրողների կողմից պարբերաբար բարձրացվող այն հարցին, որ եթե համաձայնեցվել է, որ հայկական զորքերը մնում են 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի դրությամբ զբաղեցված դիրքերում, ինչո՞ւ այդ կետը չկատարվեց և ինչո՞ւ «անկլավների» հարցը չփակվեց,  շեշտում եմ, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել 2020թ. նոյեմբերի 20-ից՝ իմ պաշտոնանկությունից հետո, մասնավորապես, Սյունիքում մեր ստորաբաժանումների ետ քաշվելը զբաղեցրած դիրքերից, ինչպես նաև անկլավների հարցի վերադարձը օրակարգ, աղերս չունի իմ՝ որպես ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ:
Այլ մանրամասների մասին կարող եմ խոսել միայն ԱԺ քննիչ հանձնաժողովում, այն էլ՝ թույլատրելիության սահմաններում բաց, հրապարակային  նիստին ՀՀ վարչապետի մասնակցության պայմանով` հետագայում փաստերը որեւէ մեկի կողմից չխեղաթյուրելու եւ չաղավաղելու նկատառումներից ելնելով», – նշված է հայտարարությունում:
07:58 24/05/2023  |  ՄամուլԴավիթ Տոնոյանի տեղակալին հարցաքննել են. «Ժողովուրդ»
10:47 25/04/2023  |  ՔաղաքականԱռաջարկում եմ իմ և Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ անցկացնել Քննիչ հանձնաժողովի բաց, հանրային նիստ. Դավիթ Տոնոյան
07:58 19/04/2023  |  ՄամուլԴավիթ Տոնոյանի գործով կալանավորածի դստերն ազատել են աշխատանքից. «Ժողովուրդ»
07:33 14/04/2023  |  ՄամուլՈրոշումը կայացված է. Դավիթ Տոնոյանը կլինի հաջորդը. «Ժողովուրդ»
10:56 23/03/2023  |  Քաղաքական«Հինգերորդ շարասյան» վերաբերյալ ներգցված թեզը և դրա քննարկումն անընդունելի են ինձ համար. Դավիթ Տոնոյան
08:01 10/03/2023  |  ՄամուլԴավիթ Տոնոյանն իր հարազատներին արգելել է տեսակցել իրեն. «Ժողովուրդ»
18:27 28/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորի որոշումը գնահատում եմ որպես իշխանության կողմից ինձ «պատժելու» նպատակով նիստերի արhեստական ձգձգման դրսևորում․ Դավիթ Տոնոյան
12:15 20/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը պետք է շարունակի մնալ կալանքի տակ դատավորի վերապատրաստվելու պատճառով. Տոնոյանի փաստաբանական խումբ
18:59 11/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊարզ չէ՝ 6-ամսյա ծառայություն անցնելուց հետո կանայք հաշվառվելո՞ւ են զորահավաքային պահեստազորում, թե՝ ոչ. Տոնոյան.168.am

Давид Тоноян раскрыл некоторые детали событий накануне подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 05/29/2023   12:02  |  Лента новостей
Бывший министр обороны РА Давид Тоноян распространил заявление. В нем, в частности, говорится:
"Хоть и бывший первый заместитель начальника Генерального штаба ВС РА Тиран Хачатрян после пресс-конференции премьер-министра Армении Никола Пашиняна по поводу переговоров о заключении перемирия в период 44-дневной войны упомянул мои действия, действия бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна, свои действия и действия начальника СНБ Армена Абазяна, но я лично не хочу давать оценок масштабам усилий, вложенных каким-либо должностным лицом, в том числе вновь назначенным начальником СНБ в вопросе формулирования содержания трехстороннего заявления от 9 ноября.
Подобную оценку может дать единственный переговорщик с президентом РФ со стороны РА – премьер-министр Армении, который лично сопоставлял и курировал работу руководителей всех ведомств, участвующих в консультациях.
Что касается того, что премьер-министр РА на пресс-конференции указал, что не согласился на подписание того варианта трехстороннего заявления, в котором упоминались так называемые “анклавы”, и с учетом того, что после этого последовали  различные комментарии в этой связи, хотел бы заявить, что я в своё время не обращался к этому, исходя из интересов национальной безопасности РА и из соображений не навредить отношениям с государствами-союзниками.
Но в обнародованном 25 января 2021 года интервью, не раскрывая скобок, отметил, что “помимо тем оборонной сферы, благодаря нашим рабочим отношениям с министром обороны России, удалось решить ряд других важных вопросов”.
Сегодня с учетом стоящих перед Арменией и Арцахом вызовов вновь, не раскрывая всех скобок, представлю некоторые детали.
Вечером 9 ноября 2020 года по итогам совещания у премьер-министра РА он принял решение, что не подпишет вариант трехстороннего заявления от 9 ноября, при этом поручив мне, МИД и другим ведомствам донести свою позицию нашим российским партнерам.
Перед вышеупомянутым поручением, около 18:30, Азербайджан сбил российский вертолет с территории Нахиджевана, и до того, как появилась полная информация об инциденте, у меня в приемной премьер-министра РА состоялся довольно тяжелый разговор с моим российским коллегой.
После этого, когда стало известно, что вертолет был сбит Азербайджаном, в ходе телефонных переговоров между мной и моим российским коллегой в течение примерно 4 часов обсуждались “анклавы”, развертывание миротворческих сил, оставление армянских сил на своих позициях в момент вступления в силу режима прекращения огня, ширина Лачинского коридора и другие важные вопросы. Окончательный вариант согласованного документа без упоминания “анклавов” был представлен премьер-министру РА.
Что касается периодически затрагиваемого депутатами и журналистами вопроса о том, что если было согласовано, что армянские войска остаются на занятых по состоянию на 9 ноября позициях, то почему этот пункт не был выполнен и почему не был закрыт вопрос “анклавов”, подчеркну, что происшедшее с 20 ноября 2020 года, после моей отставки, в частности отвод наших подразделений с позиций в Сюнике, а также возвращение на повестку вопроса об анклавах, не имеют ничего общего с достигнутыми мною договоренностями в качестве министра обороны.
О других подробностях я могу говорить лишь в следственной комиссии НС, да и то в пределах допустимого, при условии участия премьер-министра в открытом, публичном заседании, во избежание искажения какие-либо фактов в будущем".