Ադրբեջանի կողմից 2 հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգման դեպքով Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ 05/29/2023   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից 2 հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգման դեպքով Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը երեկ դիմել է ՄԻԵԴ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Հասմիկ Սամվելյանը։
«Դիմել ենք միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով՝ զինծառայողների կյանքի իրավունքը ապահովելու նպատակով։ Ադրբեջանը պետք է դատարանին ներկայացնի նրանց պահման պայմանները, բժշկական և այլ փաստաթղթեր։ Երբ դատարանն ուղարկի այդ պահանջն Ադրբեջանին, այդ ժամանակ պատասխանի ժամկետ կնշանակի», - ասաց Սամվելյանը։
12:48 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը մայիսի 9-ին մերժել է վերջերս ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների հարազատների պահանջը՝ ՀՀ կառավարության դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին

Ереван обратился в ЕСПЧ в связи с похищением Азербайджаном двух армянских военнослужащих 05/29/2023   14:10  |  Лента новостей
Армения обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в связи с незаконным похищением Азербайджаном двух армянских военнослужащих. Об этом сообщила "ФактИнфо" пресс-секретарь представителя Армении по международным правовым вопросам Асмик Самвелян.
"Мы обратились в суд с требованием применить промежуточную меру, в частности, по защите их права на жизнь. Азербайджан должен представить суд данные об условиях их содержания, медицинские и другие документы. Когда суд направит эти требования Азербайджану, тогда и будет определен срок ответа", - сказала Самвелян.