Վահե Գևորգյանը հանդիպել է Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին 05/26/2023   15:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 24-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ։
Նախարարի տեղակալը հատուկ խորհրդականին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը՝ շեշտելով, որ հայատյացության հողի վրա իրականացվող այս ապօրինի գործողությունները Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտման քաղաքականության վկայությունն են։
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից` «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումներին և այդ համատեքստում Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությանը։
Վահե Գևորգյանը կարևորել է Հայաստանի և Հատուկ խորհրդականի գրասենյակի շարունակական սերտ համագործակցությունը ՄԱԿ կանխարգելման օրակարգի շրջանակներում՝ շեշտելով հատուկ խորհրդականի ակտիվ ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ ՄԱԿ կողմից ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների գործարկման նպատակով։

Замглавы МИД Армении представил спецсоветнику ООН по предотвращению геноцида гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе 05/26/2023   16:33  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян 24 мая встретился со специальным советником генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида, заместителем генсека Алис Вайриму Ндериту.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, замминистра представил специальному советнику все разрастающийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, создавшийся в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Геворкян подчеркнул, что эти незаконные действия, предпринимаемые на почве ненависти к армянам, являются свидетельством проводимой Азербайджаном политики этнической чистки народа Нагорного Карабаха.
Стороны коснулись продолжающихся десятилетиями грубых нарушений Азербайджаном Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации и в этом контексте важности реализации решения Международного суда от 22 февраля о применении промежуточных мер в отношении Азербайджана.
Ваге Геворкян подчеркнул важность  непрерывного тесного сотрудничества между Арменией и офисом специального советника в рамках повестки дня ООН по предупреждению геноцидов, отметив необходимость активного участия специального советника ООН для запуска механизмов предотвращения геноцида и других массовых преступлений.