Գործող կառավարությունը զիջում է մեր ազգային շահերը և ստանում դրսի խաղացողների օժանդակությունն, իսկ դրա համար պետք է հանրությանը պառակտված պահի. քաղաքագետ 05/26/2023 13:01 | Մեկնաբանություն
Ցանկացած իշխանություն պետք է ունենա լեգիտիմություն, որն ունի երկու բաղադրիչ՝ արտաքին և ներքին: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը.
«Կամ իշխանությունն ունի իր ժողովրդի վստահությունն, որի վրա հենվելով իր հարաբերություններն է կառուցում արտաքին աշխարհի հետ, կամ չունի իր ժողովրդի վստահությունը իշխանությունը պահելու համար եւ հենվում է արտաքին խաղացողների վրա ու նրանց օգնությամբ ճնշում իր ժողովրդին:
Երկրորդ տարբերակի դեպքում, արտաքին ուժերին իր ժողովրդի դեմ օգտագործելու համար, պետք է զիջումների գնա իր ազգային շահերի հաշվին:
Այսօր, Հայաստանում, մենք ունենք երկրորդ տարբերակը, գործող կառավարությունը զիջում է մեր ազգային շահերը և ստանում դրսի խաղացողների օժանդակությունն, իսկ դրա համար պետք է հանրությանը պառակտված պահի:
Պատահական չի, որ այս կառավարության քարոզիչների ողջ թեզերը կառուցված են արտաքին քաղաքականության վրա, թե ում ենք հովանավոր ընտրում և ում ինչ ենք զիջում, սակայն չեք լսի հանրությանը մոբիլիզացնելու թեզեր: Մոբիլիզացնեն, որ ինչ անեն, որ շահերն պաշտպանեն, որոնք անգամ չեն էլ հայտարարված. ամեն ինչ կառուցված է նրա վրա, թե ում ենք տալիս ու ինչ ենք տալիս»:

Действующее правительство уступает наши национальные интересы и заручается поддержкой внешних акторов - политолог 05/26/2023   13:37  |  Комментарий
Любая власть должна обладать легитимностью, содержащей 2 компонента – внешний и внутренний, пишет политолог Степан Даниелян.
"Либо власть пользуется доверием своего народа, опираясь на который строит свои отношения с внешним миром, либо не обладает доверием народа и для удержания своей власти опирается на внешних акторов и с их помощью угнетает свой народ", - отметил политолог.
По его словам, при втором варианте для использования внешних сил против своего народа ей приходится идти на уступки в ущерб своим национальным интересам.
"Сегодня в Армении у нас второй случай, действующее правительство уступает наши национальные интересы и заручается поддержкой внешних акторов, а для этого она должна держать общество в состоянии раскола. Не случайно, что все тезисы пропагандистов этого правительства выстроены на внешней политике: кого мы выбираем в покровители и кому что уступаем. Однако вы не услышите тезисов о мобилизации общества…", – отметил он.