Amnesty International-ը հրապարակել է հայաստանցի 13 գործչի անուններ, որոնց փորձել են լրտեսել Pegasus-ի օգնությամբ 05/25/2023   12:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանցի առնվազն 13 գործիչ, այդ թվում՝ լրագրողներ և իրավապաշտպաններ, հայտնվել են Pegasus լրտեսող ծրագրերի թիրախում։ Այդ մասին նշվում է Amnesty International իրավապաշտպան միջազգային կազմակերպության հայտարարության մեջ։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունն ուսումնասիրությունն իրականացրել է Access Now, Citizen Lab, CyberHUB-AM ընկերությունների, բջջային հեռոխոսների անվտանգության հետազոտող Ռուբեն Մուրադյանի հետ համատեղ։ Լրտեսական ծրագիրն օգտագործվել է 2020 թ նոյեմբերից մինչև 2022 թ. դեկտեմբերը, եւ ըստ փորձագետների` հակամարտությունը կարող էր նման հետապնդումների պատճառ դառնալ։
Pegasus լրտեսող ծրագրով վարակված են եղել «Ազատություն» ռկ-ի երկու լրագրողների՝ Կառլեն Ասլանյանի և Աստղիկ Բեդևյանի հեռախոսները, Արցախի նախկին ՄԻՊ-ը, ՄԱԿ-ի աշխատակիցներ, ԱԳՆ նախկին մամուլի քարտուղարը, քաղհասարակության ևս յոթ ներկայացուցիչներ։
Երկու լրագրողի հեռախոսները վարակել են 2021-ի ապրիլ-մայիս ընկած հատվածում, երբ նրանք լուսաբանում էին ԼՂ հակամարտության հետևանքներն ու ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամը։ Արցախի նախկին ՄԻՊ, իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հեռախոսը` 2021-ի մայիսին, երբ ակտիվորեն դիտարկում էր խորհրդարանական ընտրությունները։
2021թ. մայիս-հուլիս ամիսներին մի քանի անգամ վարակել են ԱԳՆ նախկին խոսնակ Աննա Նաղդալյանի հեռախոսը, որը մասնակցել է ԼՂ ճգնաժամի հարցով բանակցություններին։
2021թ. հունիսին վարակել են թյուրքագետ, պատմական գիտությւոնների թեկնածու Վարուժան Գեղամյանի հեռախոսը, որն այդ շրջանում Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ դասախոսություններ էր կարդում։
2022-ի հունիսին վարակել են ArmNews TV-ի համահիմնադիր Սամվել Ֆարմանյանի հեռախոսը,
2022-ի հոկտեմբեր-նոյեմբերին` Հայաստանի նախկին ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանի հեռախոսը:
13 տուժածներից վեցը, որոնց սարքերում հայտնաբերվել է լրտեսող ծրագրեր, և ովքեր մասնակցել են հետաքննությանը, նախընտրել են անանուն մնալ, նրանց թվում են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, մեկ ակտիվիստ, քաղհասարակության մեկ գործիչ և ՄԱԿ-ի երկու աշխատակից:
Հետազոտությունը Հայաստանում սկսվել է 2021-ի նոյեմբերին, երբ Apple-ն իր արտադրած հեռախոս օգտագործողներին ծանուցումներ է ուղարկել Pegasus-ով վարակված լինելու մասին։
Amnesty International-ի հաղորդագրության համաձայն, զոհերի դեպքերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ սարքերը վարակելը կապված է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ։ Պեգասուսով վարակման առաջինդեպքերը Հայաստանում տեղի են ունեցել 2020 թվականին՝ Ադրբեջանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում երկրի պարտությունից հետո քաղաքական ճգնաժամի և հետագա 2021 թվականի ընթացքում։ Վարակների երկրորդ ալիքը տեղի է ունեցել 2022 թվականին, որը համընկավ հակամարտության գոտում լուրջ էսկալացիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Սոչիում և Պրահայում խաղաղ բանակցությունների, ինչպես նաև անցյալ տարվա դեկտեմբերից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակական շրջափակման հետ։
Հայաստանում Pegasus-ի վարակման առաջին ալիքի ընթացքում հետաքննությունը հայտնաբերել է տասը մարդու, ովքեր թիրախավորվել են 2020-2021 թվականներին, և հայտնաբերվել է նրանց բջջային սարքերի հաջող վարակման 17 դեպք։
14:46 10/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն լրտեսել է Զելենսկուն. CNN
22:33 15/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼրտեսության մեջ կասկածվողը՝ Վարդենիսի ՔՊ-ական նախկին քաղաքապետի հետ լուսանկարում
17:48 24/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ձերբակալված ռուսներին կասկածում են «Բայրաքթարների» մասին տեղեկատվության տիրանալու փորձի մեջ
20:20 15/03/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրանում ձերբակալված ֆրանսիացի զբոսաշրջիկին լրտեսության մեղադրանք են առաջադրել
12:00 09/11/2018  |  Միջազգային լրահոսԱվստրիայում բանակի գնդապետի են ձերբակալել Ռուսաստանի օգտին լրտեսության կասկածանքով. Kronen Zeitung
11:45 05/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԻրանում ԱՄՆ-ի օգտին լրտեսության մեջ մեղադրվողին դատապարտել են բանտային կալանքի
17:12 08/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԷստոնիայի դատարանը դատապարտել է Ռուսաստանի քաղաքացուն հինգ տարվա բանտարկության՝ լրտեսության համար

Amnesty International обнародовала имена армянских деятелей, за которыми пытались следить с помощью ПО Pegasus 05/25/2023   13:00  |  Лента новостей
Не менее 13 армянских общественных деятелей, в том числе журналисты и правозащитники, стали мишенью шпионского ПО Pegasus, сообщает Международная правозащитная организация Amnesty International.
Расследование проведено Access Now, Citizen Lab, исследователем мобильной безопасности Рубеном Мурадяном, CyberHUB-AM совместно с Лабораторией безопасности Amnesty International.
Шпионская программа была использована в период с ноября 2020 по декабрь 2022 года. Как полагают эксперты, причиной для такой слежки мог быть конфликт.
Шпионской программой были заражены устройства у двух журналистов армянской службы “Радио Свободная Европа/Радио Свобода” (RFE/RL): Карлена Асланяна и Астхика Бедевяна, омубдсмена Арцаха, сотрудников  ООН, бывшего пресс-секретаря МИД Армении и ещё семи представителей армянского гражданского общества.
Телефоны двух журналистов были заражены в период с апреля по май 2021 года, когда они освещали последствия нагорно-карабахского конфликта и возникший внутриполитический кризис. Телефон экс-омбудсмена Арцаха Рубена Меликяна был заражен в мае 2021 года, когда он активно наблюдал за парламентскими выборами.
В мае и июне 2021 несколько раз мишенью стал телефон бывшего пресс-секретаря МИД Армении Анны Нагдалян.
В июне 2021 года был заражен телефон тюрколога, кандидата исторических наук Варужана Гегамяна, который в то время читал лекции о внешней политике Азербайджана.
В июне 2022 года был заражен телефон соучредителя ArmNews TV Самвела Фарманяна.
Устройство Кристине Григорян, экс-омбудсмена Армении, пострадало от заражения в октябре и ноябре 2022 года.
Шестеро из 13 человек, на чьих устройствах было обнаружено шпионское ПО и которые участвовали в расследовании, предпочли остаться анонимными, включая представителей СМИ, одного активиста, одного деятеля гражданского общества и двух сотрудников ООН.
Расследование в Армении началось, когда в ноябре 2021 года Apple разослала пользователям уведомления, предупреждая их о возможной слежке за ними с помощью шпионского ПО.
Изучение дел пострадавших показывает, что заражение устройств было связано с нагорно-карабахским конфликтом. Первые случаи заражений Pegasus в Армении имела место во время политического кризиса после поражения страны в нагорно-карабахском конфликте 2020 года с Азербайджаном и на протяжении последующего 2021 года.
Вторая волна заражений имела место в 2022 году, совпав с серьёзной эскалацией в зоне конфликта и мирными переговорами между Арменией и Азербайджаном в Сочи и Праге, а также с продолжающейся с декабря прошлого года блокадой Азербайджаном Лачинского коридора.
Во время первой волны заражений Pegasus в Армении расследование выявило десять человек, которые стали мишенями в период с 2020 по 2021 гг., были установлены 17 случаев успешных заражений их мобильных устройств.