Վաղը Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպման նախօրեին ես համարձակվում եմ որոշակի կանխատեսումներ անել․ Աշոտյան 05/24/2023   23:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ժողովու’րդ, եկեք ճանապարհ գտնենք աշխարհին իսկապես ցույց տալու, որ Նիկոլը մեզ չի ներկայացնում, ու մենք պատրաստ ենք վերջ տալ նրան։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Վաղը Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպման նախօրեին ես համարձակվում եմ որոշակի կանխատեսումներ անել.
1. Նախ՝ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա խորհրդարանական ծլվլոցը ՀԱՊԿ-ի, ռուսական ատոմային էներգետիկայի, ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի և այլնի մասին ես համարում եմ վաղվա հանդիպումից առաջ «ալիբի» անելու անհաջող փորձեր։
2. Երկրորդ՝ բրյուսելյան և վաշինգտոնյան հանդիպումներից հետո, որոնց ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն ու իր կամակատարները մեկ քայլ առաջ անցան Արցախի հանձնման հարցում, Մոսկվան կփորձի կապիտալացնել այն ամենը, ինչ արվել է Արևմուտքի ձեռքերով և Փաշինյանի համաձայնությամբ։ Այսինքն՝ մոսկովյան հանդիպումը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների գործընթացի հիմնական միջնորդության ծանրության կենտրոնն այս փուլում դեպի Ռուսաստան է քաշելու։
3. Երրորդ, նոր եռակողմ հայտարարությունը կդառնա պայքարի այս փուլի քաղաքական և իրավական ակտը, որում կողմերը անպայմանորեն կընդգծեն նախորդ եռակողմ հայտարարությունների կատարման կարևորությունը և թղթի վրա կամրագրեն պայմանավորվածությունները (կարդա՝ Հայաստանի կորուստները), որոնց համաձայնել է Նիկոլ Փաշինյանը։
4. Չորրորդ՝ Մարիա Զախարովայի այսօրվա ճեպազրույցից պարզ դարձավ, որ ռուսական կողմը, անդրադառնալով Պրահայի հայտարարությանը և դրան հաջորդած անախորժություններին, այսուհետ Արցախի ապահայացման ողջ պատասխանատվությունը գցում է անձամբ Նիկոլի, իսկ ինստիտուցիոնալ՝ Արևմուտքի վրա. «Հայելուն մի մեղադրիր, եթե դեմքդ ծուռ է» ոճով։
5. Հինգերորդ, եթե Հայաստանը դեռևս հանդուրժում է մի առաջնորդի, ով իրեն աջ ու ձախ հանձնում է, ինչու աշխարհաքաղաքական խաղացողները, նույնիսկ ռազմավարական դաշնակիցներից, չօգտվեն Հայաստանը ներկայացնող թուլամորթ և փափկամարմին «առաջնորդից»:
P.S. Մարիա Զախարովան այսօր նշեց, որ Հայաստանի ժողովուրդն այնքան էլ համամիտ չէ Նիկոլ Փաշինյանի հետ.
Հայաստանի ժողովու’րդ, եկեք ճանապարհ գտնենք աշխարհին իսկապես ցույց տալու, որ Նիկոլը մեզ չի ներկայացնում, ու մենք պատրաստ ենք վերջ տալ նրան»,- գրել է Աշոտյանը։
22:42 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու համար Փաշինյանն իր առաջ ունի երկու իրավական խոչնդոտ.Լեւոն Զուրաբյան
21:13 24/05/2023  |  ՔաղաքականԼինելով հմուտ և պրոֆեսիոնալ դիվանագետ՝ Լավրովն առաջին անգամ Փաշինյանի հետ խոսեց ուղիղ և բաց տեքստով՝ առանց դիվանագիտական որևէ ենթատեքստի. Նահապետյան
20:28 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն
19:45 24/05/2023  |  ՏնտեսությունՄեր կառավարության օրոք արձանագրվել է աշխատատեղերի աճ՝ գրանցելով նոր պատմական ռեկորդ․ Փաշինյան
19:02 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես Մեղրին կկապվի Երասխին, նույնկերպ Հորադիզը կկապվի Օրդուբադին. Փաշինյան (տեսանյութ)
18:38 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀենց նույն Ալմա Աթայի հռչակագիրը, որով մենք այսօր առաջնորդվում ենք, ստորագրել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը. Փաշինյան
18:32 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱկտիվ մի քանի գործընկերների հետ բանակցում ենք նոր ատոմակայան կառուցելու հարցում. Փաշինյան
18:24 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ասում է` եթե դուք մեր տարածքային ամբողջականությունը չեք ճանաչում, մենք էլ ձեր տարածքային ամբողջականությունը չենք ճանաչում.Փաշինյան
17:40 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՋավախքից առաջարկում են Նիկոլ Փաշինյանին ու կառավարությանն անվստահություն հայտնելու գործընթաց սկսել

Ашотян в преддверии встречи в Москве поделился определенными прогнозами 05/25/2023 09:46 | Комментарий
В преддверии намеченной на 25 мая трёхсторонней встречи в Москве заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян в своем Telegram-канале поделился определенными прогнозами. Запись Ашотяна публикуем ниже:
"В преддверии завтрашней трёхсторонней встречи в Москве смею сделать определённые прогнозы:
1. Во-первых, сегодняшнее парламентское щебетание Никола Пашиняна по поводу ОДКБ, российской атомной энергетики, пресс-секретаря МИД и так далее расцениваю как неудачные попытки «алиби» перед завтрашней встречей.
2. Во-вторых, после брюссельских и вашингтонских рандеву, во время которых Никол Пашинян и его прихвостни продвинулись ещё на один шаг в сдаче Арцаха, Москва попытается капитализировать всё то, что сделано руками Запада и с согласия Пашинина. То есть московская встреча перетянет на Россию канат основного посредничества в процессе армяно-азербайджанских отношений на данном этапе.
3. В-третьих, политико-правовым актом этого раунда борьбы станет очередное трёхстороннее заявление, в котором стороны обязательно подчеркнут важность соблюдения предыдущих трехсторонних заявлений, и зафиксируют на бумаге договорённости (читай- потери армянской стороны), на которые согласился Никол Пашинян.
4. В четвёртых, на сегодняшнем брифинге Марии Захаровой было ясно, что российская сторона, ссылаясь на пражское заявление и последующие беды, отныне перекладывает всю ответственность за деарменизацию Арцаха на Никола лично и на Запад институционально в стиле «нечего на зеркало пенять, коли рожа крива».
5. В-пятых, если Армения до сих пор терпит руководителя, который её сдает с потрохами направо и налево, почему бы геополитическим игрокам, даже в ранге стратегических союзников, не воспользоваться представляющим Армению слабохарактерным и мягкотелым «руководителем».
P.S. Мария Захарова сегодня упомянула о том, что народ Армении не совсем согласен с Николом Пашиняном.
Народ Армении, давайте найдём способ действительно показать миру, что Никол нас не представляет и мы готовы поставить на нём жирную точку".