ԼՂՀ անկախության օգտին քվեարկել է ընտրողների 99,89 տոկոսը. Արցախում ռուսական համայնքի հայտարարությունը 05/23/2023 15:55 | Քաղաքական
Արցախում ռուսական համայնքը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հռչակվել է 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Ադրբեջանական ԽՍՀ ժողովրդական պատգամավորների Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նիստում՝ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի (ԼՂԻՄ) և հարակից Ադրբեջանական ԽՍՀ Շահումյանի շրջանի սահմաններով։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հանրաքվեն անցկացվել է 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին։
Հանրաքվեն հարցրեց.
«Համաձա՞յն եք, որ հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը լինի անկախ պետություն՝ ինքնուրույն որոշող այլ պետությունների և համայնքների հետ համագործակցության ձևերը»։

За независимость НКР проголосовало 99,89 % избирателей - русская община в Арцахе 05/23/2023   16:22  |  Лента новостей
Нагорно-Карабахская Республика провозглашена 2 сентября 1991 года на совместной сессии Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов АзССР в границах Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО) и прилегающего Шаумяновского района АзССР,  говорится в заявлении, опубликованном в Telegram-канале русской общины НКР.
Община напоминает, что референдум о независимости Нагорно-Карабахской Республики прошёл 10 декабря 1991 года.
На референдуме был вынесен вопрос:
«Согласны ли Вы, чтобы провозглашенная Нагорно-Карабахская Республика была независимым государством, самостоятельно определяющим формы сотрудничества с другими государствами и сообществами?»