Կապիտուլյանտի՝ Արցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու արդեն ուղիղ և անսքող հայտարարությունից հետո ինձնից արձագանք պահանջելը պարզապես անհասկանալի է, եթե չասեմ՝ վիրավորական․ Սերժ Սարգսյան 05/23/2023 08:51 | Մեկնաբանություն
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արձագանքը Արցախի Հանրապետության ԱԺ հայտարարությանը․
«ՀՀ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող կապիտուլյանտի՝ Արցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու այսօրվա` արդեն ուղիղ և անսքող հայտարարությունից հետո ինձնից արձագանք պահանջելը պարզապես անհասկանալի է, եթե չասեմ՝ վիրավորական:
Մշտապես, այդ թվում՝ անցած հինգ տարիներին, բոլոր հնարավոր առիթներով ես հայտարարել եմ՝ Արցախը չի´ լինելու Ադրբեջանի կազմում: Ես և իմ գլխավորած քաղաքական ուժը՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, մեր բոլոր հայտարարություններում, ելույթներում, ուղերձներում անընդհատ շեշտել ու հայտարարել ենք մեր սկզբունքային մոտեցումները Արցախի հարցում, կետ առ կետ շարադրել մեր դիրքորոշումները մեզ համար կենսական այդ հարցի, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարիչների կործանարար քայլերի մասին: Դրանք որևէ փոփոխության ենթակա չեն: Բարձրաձայնել ենք, պայքարել ու շարունակում ենք պայքարել, որքան էլ մեզ զրպարտել են, վարկաբեկել, թիրախավորել՝ ականջալուր չլինելով մեր ահազանգերին ու նախազգուշացումներին:
Եթե ոմանք հիմա հանկարծ «անսպասելիությունից անակնկալի են եկել» և ինձնից նոր հայտարարություն են պահանջում, առնվազն տարակուսելի է:
Եղել և հաստատապես շարունակում եմ լինել Արցախի իմ քույրերի ու եղբայրների կողքին՝ հավատարիմ իմ մարտական ընկերների շիրիմների առջև տված երդմանս՝ կիսատ չթողնել համատեղ սկսած գործը:
Սիրելի՛ քույրեր և եղբայրներ,
Խոսքերից զատ, այսօր, առավել քան երբևէ, կարևոր են քայլերը, գործերը և համախմբվածությունը՝ անկախ ամենատարբեր տարաձայնություններից ու ամբիցիաներից, որոնք ոչինչ են մեր ժողովրդի գլխին կախված արհավիրքի կողքին։
Արցախի խնդիրը, ինչպես և Հայաստանի պետականաշինության գործը ես համարել և համարում եմ իմ կյանքի առաքելությունը»:

"Помимо слова важны действия и единство": Серж Саргсян отреагировал на заявление парламента Арцаха 05/23/2023   10:04  |  Комментарий
Третий президент Армении Серж Саргсян отреагировал на заявление НС Республики Арцах.
"Требовать от меня ответа после сегодняшнего прямого и незавуалированного заявления занимающего пост премьер-министра РА капитулянта о признании Арцаха частью Азербайджана просто непонятно, если не оскорбительно", - говорится в заявлении.
Серж Саргсян напомнил, что постоянно, в том числе в течение последних пяти лет, по всем возможным поводам заявлял, что Арцах не будет в составе Азербайджана.
"Я и руководимая мной политическая сила Республиканская партия Армении во всех наших заявлениях, выступлениях и посланиях постоянно подчеркивали и оглашали наши принципиальные подходы к вопросу Арцаха, по пунктам излагали нашу позицию по этому жизненно важному для нас вопросу, а также по деструктивным шагам правящих в Армении лиц... Мы поднимали этот вопрос, боролись и продолжаем бороться, сколько бы нас ни пытались оклеветать, дискредитировать, преследовать, не прислушиваясь к нашим предупреждениям. Если некоторые  вдруг от неожиданности оказались застигнутыми врасплох и требуют от меня нового заявления, то это по меньшей мере вызывает недоумение", - отмечается в заявлении.
"Я был и определенно остаюсь рядом со своими братьями и сестрами в Арцахе, сохраняя верность данной перед могилами своих боевых товарищей клятве  - не оставлять незавершенным совместно начатое дело" – говорится в заявлении Сержа Саргсяна.
Как указал экс-президент Армении, помимо слов, сегодня как никогда важны шаги, действия и единство, невзирая ни на какие разногласия и амбиции, которые ничто по сравнению с бедствием, нависшим над головой нашего народа.
"Я считал и считаю Арцахскую проблему, а также дело государственного строительства Армении миссией своей жизни", - подчеркнул Серж Саргсян.