«Հայաստան» խմբակցությունը լիակատար սատարումն է հայտնում Արցախի ժողովրդին և Արցախի խորհրդարանի հայտարարությանը. Մինասյան (տեսանյութ) 05/23/2023 10:29 | Քաղաքական
ՀՀ ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է ԱԺ-ում քննարկման առարկա դարձնել նախօրեին տեղի ունեցած ասուլիսում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններն`Արցախի վերաբերյալ և դրանց գնահատական տալ։
Հիշեցնենք, որ երեկ` մայիսի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի 86․6 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը։
«Նիկոլ Փաշինյանն իր վերջին ասուլիսի ժամանակ կատարել է մի շարք հայտարարություններ, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության շահերին և պահանջում են Ազգային ժողովում համապատասխան քննարկումներ և գնահատականների հնչեցում», - ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է Արծվիկ Մինասյանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էլ առաջարկել է ընդդիմությանը` լսումների նախաձեռնությունը ներկայացնել, իրենք էլ հետագայում կքննարկեն:
Արծվիկ Մինասյանը նշեց՝ պրակտիկան ցույց է տվել, որ մեծամասնությունը մշտապես մերժել է այդ նախաձեռնությունը, մինչդեռ կանոնակարգ օրենքն ԱԺ նախագահին հնարավորություն է տալիս հանդես գալ արտահերթ ուղերձով, հայտարարության նախագծով, որը առիթ կարող է հանդիսանալ այդ հարցերի քննարկման համար:
Սիմոնյանը պնդեց իր առաջարկը` հայտարարելով. «Եթե Ձեզ հետաքրքրում է անձնապես իմ կարծիքը, ես ամբողջությամբ կիսում եմ վարչապետի՝ երեկ հնչեցրած կարծիքները»,-ասաց Սիմոնյանը:
Արծվիկ Մինասյանը տարօրինակ համարեց, որ ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, սկսելով իր նիստերը, օրակարգում չի կարողանում ներառել հայ ժողովրդի համար բախտորոշ նշանակություն ունեցող հարցերի քննարկումը: Նա նշեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը լիակատար սատարում է հայտնում Արցախի ժողովրդին:
Նա հիշեցրեց Հայաստանի անկախության հռչակագրի մասին, որն ամրագրել է, որ ՀՀ ժողովրդի անունից հանդես գալու իրավունքը պատկանում է բացառապես ՀՀ գերագույն խորհրդին: «Գերագույն խորհուրդը 1992 թ հուլիսի 8-ին կայացնում է որոշում. ՀՀ-ն կպաշտպանի Արցախի հարցի այն լուծումը, որը կընդունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, հետևողականորեն սատար կկանգնի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը, Հայաստանի համար անընդունելի կհամարվի միջազգային և ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»,-ասաց Մինասյանը:

Фракция "Армения" назвала антигосударственными заявления Пашиняна по Арцаху 05/23/2023 11:09 | Лента новостей
Парламентская оппозиция назвала антигосударственными и антинациональными заявления Пашиняна по Арцаху.
"Парламентская фракция "Армения" выражает полную поддержку народу Арцаха и заявлению Национального Собрания Арцаха", - заявил секретарь фракции "Армения" Арцвик Минасян на заседании парламента во вторник, 23 мая. .Ярость и негодование: парламент Арцаха отреагировал на вчерашнее заявление ПашинянаМинасян заявил, что оппозиция приложит все усилия, чтобы предотвратить катастрофу, нависшую над нацией.
"Мы сделаем все, чтобы отстранить от власти эту силу, сдавшую родину", - сказал Арцвик Минасян.
Напомним, заявление премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна на прошедшей 22 мая пресс-конференции, в котором он подтвердил свою готовность включить Арцах в состав Азербайджана, вызвало ярость и негодование в Республике Арцах.
В заявлени отмечается, что этим обязательством Никол Пашинян грубо нарушает закрепления Декларации о независимости и Конституции Республики Армения касательно Арцаха, в частности, императивное положение постановления Верховного Совета Республики Армения от 8-го июля 1992 года о том, что «любой международный или внутригосударственный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика будет указана в составе Азербайджана, считается неприемлемым для Республики Армения.
Парламент Арцаха вновь подтверждает, что статус Арцаха уже определен всенародным волеизлиянием 10-го декабря 1991 года и ни одна власть не вправе его изменить.
В парламенте Арцаха отметили, что любое заявление Никола Пашиняна, игнорирующее суверенитет Республики Арцах, право нашего народа на самоопределение и факт его реализаци, а также любой документ, составленный на его основе, неприемлемы и ничтожны для нас. Арцах никогда не откажется от неуклонного пути своей борьбы.