ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում հատուկ ներկայացուցչի հետ 05/23/2023   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 23-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում  հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսին։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության հարցերի։
Քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացում վերջին քննարկումները, հիմնական հարցերի շուրջ հայկական կողմի տեսլականը: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ քաղաքականությունից ու սադրիչ գործողություններից հրաժարվելու անհրաժեշտությունը, ինչը կարևոր գործոն է բանակցություններում առաջընթացի ուղղությամբ:
Ընդգծվել է տարածաշրջանում կայունությամբ շահագրգռված դերակատարների կողմից գործուն քայլերի կարևորությունը:

Глава МИД Армении встретился со спецпредставителем генсека НАТО 05/23/2023   15:13  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 23 мая принял спецпредставителя  генсека НАТО по Кавказу и Центральной Азии Хавьера Коломину. Об этом сообщает МИД Армении.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества Армении и НАТО. Обсуждались вопросы стабильности и безопасности на Южном Кавказе,
Арарат Мирзоян представил последние обсуждения в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном, видение армянской стороны по основным вопросам. Глава МИД Армении подчеркнул необходимость отказа Азербайджана от агрессивной политики и провокационных действий, что является важным фактором для достижения подвижек в переговорах.