Որդուս չեմ հորդորել հրաժարվել զոհվածի ծնողի դեմ ներկայացրած բողոքից, իսկ Սոնա Մարտիրոսյանի գործի ընթացքից տեղյակ չեմ․ Նիկոլ Փաշինյան 05/22/2023 12:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Չեմ հրդորել իմ որդուն հրաժարվել բողոքից, քանի որ այդ թեմայի շուրջ մեր առաջին խոսակցության ժամանակ ինքն իր փաստարկներով զրկել է ինձ նման խնդրանքով կամ կոչով իրեն դիմելու հնարավորությունից։ Այդ մասին այսօր Կառավարության շենքում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց Փաշինյանը՝ ի պատասխան լրագրողի այն հարցի, թե արդյոք հորդորել է որդուն՝ հրաժարվել զոհված զինծառայողի մոր՝ Գայանե Հակոբյանի դեմ ներկայացրած բողոքից։
«Որդիս ասում էր, որ ամբողջ խնդիրն այն չէ՞, որ ՀՀ-ում իրավական ձևերով լուծվեն հարցերը, բա հիմա ես ո՞նց արձագանքեմ այդ փաստին։ Ես էլ իմ ընկերներին, ջոկատի անդամներին վերցնեմ, նման մի գործողություն անե՞մ, անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերե՞մ, առևանգմանն առևանմամբ պատասխանե՞մ։ ՀՀ-ում բոլորը պետք է արձանագրեն, որ բոլոր հարցերը պետք է իրավական ճանապարհով լուծվեն։ Ես չունեմ որևէ փաստարկ այդ կոչով կամ խնդրանքով նրան դիմելու»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ ցուցարարներն ընտրովի արդարադատության մասին են բարձրաձայնում՝ մատնանշելով վարչապետի շարասյան կողմից վրաերթի ենթարկված Սոնա Մարտիրոսյանի գործով առայսօր որևէ մեկին պատասխանավության չենթարկելու փաստը, իսկ այս դեպքում երբ հետևանքը ծանր չէ, կալանքի որոշում է կայացվել, վարչապետը մի քանի վայրկյան կմկմաց, հետո ասաց, թե ինքը տեղյակ չէ առաջին դեպքի՝ Սոնա Մարտիրոսյանի գործի ընթացքից։
«Միջադեպից հետո ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել տուժածի հոր հետ և ինքն ասել է, որ ակնկալիք ունի, որ իրավական ընթացակարգով տեղի ուենա ամեն ինչ և հիմա չգիտեմ, թե այդ արարքն ինչպես որակվել ու ինչ հոդվածով։ Իսկ այն, ինչ տեղի է ունեցել որդուս հետ, որակված է ՔՕ 101 հոդվածով և պատժվում է ազատազրկմամբ 4-8 տարի ժամկետով»,-ասաց վարչապետը և նորից կրկնեց, թե մյուս՝ Սոնա Մարտիոսյանի գործի ընթացքին ինքը տեղյակ չէ։

Пашинян заявил, что он не призывал сына отозвать жалобу против матери погибшего солдата 05/22/2023   14:07  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян завил, что он призывал сына отозвать жалобу против матери погибшего на войне военнослужащего Гаяне Акопян.
По его словам, во время первого разговора на эту тему его сын на основании представленных аргументов лишил его возможности обратиться к нему с таким призывом.
"Когда я говорил с ним на эту тему, он сказал, что разве цель и задача заключалась не в том, чтобы вопросы в Армении решались правовым путем? Как ему теперь реагировать на произошедшее - собрать друзей или ребят из своего отряда и прибегнуть к ответным действиям? Неуважением ответить на неуважение, угрозой - на угрозу, похищением - на похищение? Он сказал, что, естественно, это неприемлемо. В Армении все должны зафиксировать, что все вопросы должны решаться правовым путем.... После этого у меня нет аргументов, чтобы обращаться к нему с таким призывом или такой просьбой", - сказал Никол Пашинян.
В ответ ремарку журналиста о том, что демонстранты говорят об избирательном правосудии, ссылаясь на то, что спустя год по делу Соны Мартиросян, погибшей в результате наезда автомобиля из кортежа премьера, никто не привлечен к ответственности и не заключен под стражу, но при этом в случае же с недавним инцидентом, когда последствия не столь тяжелы, суд выносит решение об аресте, Пашинян на несколько секунд замялся, а затем заявил, что он не осведомлен о ходе дела Соны Мартиросян.
"После инцидента я переговорил с отцом потерпевшей по телефону, и он сказал, что рассчитывает на то, чтобы все проходило в рамках правовых процедур. Теперь я не знаю, как было квалифицировано данное деяние и по какой статье. А то, что произошло с моим сыном, квалифицировано по ст. 101 УК  и карается сроком от 4 до 8 лет лишения свободы", - заявил премьер и вновь повторил, что не осведомлен о ходе другого дела, дела Соны Мартиросян.